27 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ ۰۸:۱۹:۳۲
کد مطلب:  Q7qV1FSI
وزيرآموزش و پرورش:
تأليف كتاب هاي درسي بايد به گونه اي باشد كه شايستگي و مهارت را در دانش آموزان ايجاد كند

وزيرآموزش وپرورش، برتأليف كتاب‌هاي درسي به گونه‌اي كه شايستگي و مهارت را در دانش آموزان ايجاد كند، تأكيدكرد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، عصر روز گذشته دكترفخرالدين دانش آشتياني در نشستي با مؤلفان كتب درسي شاخه هاي نظري، فني وحرفه اي و كاردانش، اظهاركرد: سند تحول بنيادين و هم چنين رشد سريع اطلاعات، نگاه ها به آموزش وپرورش با گذشته متفاوت است.

 

وي افزود: امنيت و هويت 2 مسئله اساسي در برنامه هاي كشورهاست، بنابراين براي شكل گيري اين 2 مقوله بايد درآموزش و پرورش سرمايه گذاري كنيم و برنامه هاي كوتاه و بلندمدت ارائه دهيم.

 

وزيرآموزش وپرورش با اشاره به سخنان اخير مقام معظم رهبري درخصوص معضل دانشگاه گرايي، اظهاركرد: رويكرد ما نبايد

 

به گونه اي باشد كه انتهاي علم آموزي، رفتن به دانشگاه باشد، بلكه بيش از70 درصد فارغ التحصيلان آموزش وپرورش بايد وارد بازاركار شوند.

 

دكتر دانش آشتياني با انتقاد از رشد بي رويه دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي، گفت: در برنامه هاي درسي ارائه شده بايد بررسي كنيم تا چه ميزان شايستگي ها را در دانش آموزان ايجاد مي كند و مهارت ها را به آنان مي آموزد.

 

وي افزود: رشد بي رويه مدارك، توقعات را نيز بالا مي برد و بودجه و هزينه زيادي نيز صرف آن مي شود.

 

وزير آموزش وپرورش با تأكيد بر رويكرد شايستگي محور گفت: حافظه محوري آسيب هاي خاص ّ خود را دارد، بنابراين دانش آموز بايد فردي متفكر تربيت شود و بتواند از آنچه آموخته است به درستي استفاده كند.

 

وي با اشاره به وجود 130 تا 150 روز آموزشي در طول سال تحصيلي خاطرنشان كرد: زنگ كلاسي حدود 90 دقيقه است در صورتي كه براساس مطالعات، جلسات 50 دقيقه اي مؤثرتر است و بهره وري را افزايش مي دهد.

 

عضو كابينه تدبير و اميد با تاكيد بر اين كه حجم كتاب مهم نيست ، بلكه كيفيت آموزشي اهميت دارد، افزود: بايد بحث جستجو و تفكر در مدارس جدي گرفته شود، زيرا در سال هاي آينده مدارس مجازي چنان گسترش مي يابندكه مدارس فيزيكي جايگاهي براي دانش آموزان نخواهند داشت.

به اشتراک بگذارید :