15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۳ ۰۸:۵۸:۲۳
کد مطلب:  0rvhTPeF
معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش:
هنرستان ها جلوه گاه پرورش نخبگان مهارتی اند

معاون آموزش متوسطه وزير آموزش و پرورش گفت: هنرستان ها جلوه تحقق پرورش نخبگان مهارتی اند و هنرجویان چرخ توسعه کشور را با شتاب بیشتر به حرکت درمی آورد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان مركزي، علی زرافشان در آیین اختتامیه چهاردهمین دوره مسابقات علمی عملی هنرستان های فنی وحرفه ای وکشاورزی سراسرکشور درکانون امام علی(ع) اراک با اشاره به اینکه دانش آموزان و هنرجویان در نگاه مقام معظم رهبری از جایگاه ویژه ای برخوردارند، افزود: برگزاری چنین مسابقاتی جهت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری است که بتوانیم جایگاه آموزش هنرستان ها را تقویت و توسعه دهیم.

 

وی با بیان اینکه کمترین میزان بیکاری در شاخه فنی و حرفه ای و کاردانش است، بیان کرد: دانش آموزان هنرستانی تنها کسانی هستند که بعد از تحصیل به جامعه خدمت می کنند و در دستیابی به شغل دچار مشکل نمی باشند.

 

معاون آموزش متوسطه وزيرآموزش و پرورش ادامه داد: هم اکنون 68 درصد شاغلین کشور فارغ التحصیلان مدارس هستند که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می باشند.

 

زرافشان بيان كرد: با وجود اینکه اشتغال به عنوان اصلی ترین مشکل کشور ما محسوب می شود، دانش آموزان هنرستانی نه تنها برای کشور مشکل آفرین نیستند بلکه خود با ایجاد شغل به جامعه خدمت می کنند.

 

وی اضافه کرد: دانش آموزان هنرستانی از نگاه مقام معظم رهبری، به جهت دارا بودن توانمندی های لازم، ظرفیت و استعدادهای موجود، ثروت ملی کشور محسوب می شود.

 

معاون آموزش متوسطه وزيرآموزش و پرورش اظهاركرد: چرخه آموزش، تولید و فروش در هنرستان های سراسرکشور دنبال می شود؛ چراکه این چرخه علاوه بر ایجاد خوداشتغالی ودرآمد، ارتقاي کیفیت آموزش های هنرستانی را نیز به همراه دارد.

 

زرافشان با اشاره به اینکه چشم انداز دوم وزراتخانه بحث کارآفرینی در هنرستان ها است، افزود: خوداشتغالی زمانی محقق می شود که ما بتوانیم دانش آموزانی کارآفرین تربیت کنیم؛ دانش آموزی تربیت کنیم که علاوه بر شاغل شدن، با ایجاد شغل، چندین فرد دیگر را نیز به کار گیرد.

 

وی در خصوص رشته های دریایی نیز بیان کرد: با تاکیدی که مقام معظم رهبری در توسعه سواحل مکران داشتند، با حمایت نیروی دریایی ارتش، چندین هنرستان دریایی در سطح کشور در دست ساخت می باشند.

 

زرافشان تصریح کرد: در حال حاضر صنعت دریایی کشور ما عمدتا توسط نیروهای کاری از کشورهای خارجی تامین می شود و ما باید با همت جوانان، آنها را جایگزین این نیروها کنیم که بتوانیم صنعت دریایی خودمان را کاملا ملی اداره نماییم.

 

گفتني است؛ چهاردهمین دوره مسابقات علمی عملی هنرستان های فنی و حرفه ای و کشاورزی سراسر کشور از 18 تا 20 اردیبهشت ماه سال جاری با حضور 218 نفر در 36 شاخه فنی و حرفه ای در اراک برگزار شد.

به اشتراک بگذارید :