14 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۸ ۰۸:۴۰:۰۰
کد مطلب:  Lt6LFbMu
دكتر لاريجاني در ديدار با فرهنگيان مطرح كرد
آموزش و پرورش از مقولات امنيت ملي كشور است

رئيس مجلس شوراي اسلامي، آموزش وپرورش را از مقولات امنيت ملي كشور ناميد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش  به نقل از خبرگزاري خانه ملت، دكتر علي لاريجاني در ديدار با نمايندگاني از فرهنگيان سراسر كشور ضمن خوشامدگويي به فرهنگيان نمونه كشور و با اشاره به برگزاري اين جلسه در سالن شهيد مدرس مجلس شوراي اسلامي گفت: در اين سالن كه قدمت تاريخي دارد، تحولات بسياري رقم خورده است. از شرايط ديكتاتوري قاجار كه به سمت مردم سالاري سوق مي يافت تا فريادهاي استقلال طلبانه شهيد مدرس در اين سالن طنين انداز شده است و شما به عنوان وارثان چنين تاريخي، يك رشته عاشقانه را دنبال مي كنيد.

 

رئيس نهاد قانون گذاري كشور ادامه داد: معلمي را نمي توان با ساير مشاغل از نظر مادي و... مقايسه كرد، معلمي يك تعشقي لازم دارد كه منزلت آن  براساس اين ويژگي است.

 

وي با تاكيد بر اينكه قصد آموزش و پرورش بايد ساخت ايران جديد باشد، تصريح كرد: تحولات از درون ساختار آموزش و پرورش و آموزش عالي بايد تحقق يابد، همانگونه كه تحولات در ساير كشورها، بدين گونه رقم خورده است هر چند افراد اين موضوع را از نزديك نمي توانند ببينند.

 

دكتر لاريجاني با يادآوري تحولات عميق و سريع جهان ادامه داد: عدم توجه به تحولات سبب عقب افتادگي فراگير مي شود، بنابراين به همان ميزان كه به مسئله امنيت ملي توجه مي شود بايد تحول در آموزش و پرورش را نيز جزو مقوله هاي امنيت ملي در بازه زماني دور به حساب آورد.

 

وي با اشاره به اين مطلب كه،  بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ، حجم سرمايه گذاري براي آموزش و پرورش به خوبي انجام شد،به سخنان وزير آموزش وپرورش اشاره كرد وگفت: سند تحول آموزش و پرورش موجود است، به صورت يك جا نمي توان به مطالب خيلي خوب و آرماني دست يافت و بايد به صورت تدريجي عمل كرد، لذا هر ساله بايد چند اولويت در نظر گرفته شود تا بتوان با بضاعت فعلي، گام به گام آنها را پيش برد.

 

دكتر لاريجاني با تاكيد بر اينكه مقام معظم رهبري، رئيس جمهور و مجلس به دنبال كمك به آموزش و پرورش هستند، تا معلمان با علاقه كار كرده و با كرامت زندگي كنند، گفت: معلم در بدنه زندگي دانش آموز تاثير بسيار دارد، بنابراين اهتمام جدي براي رفع مشكلات اين قشر از جامعه شكل گرفته است.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با يادآوري بضاعت و بودجه كم كشور تصريح كرد: آموزش و پرورش يكي از دستگاه هاي اجرايي با نيروي انساني بسياراست، در بودجه سال 96 تلاش شد 32 هزار ميليارد تومان بودجه براي اين مجموعه در نظر گرفته شود، بودجه اي كه به نسبت كل كشور دورقمي شده است.

 

وي با اشاره به پيشنهاد وزيرآموزش و پرورش مبني بر استفاده از ظرفيت مردم براي ارائه خدمات در آموزش و پرورش گفت: از ظرفيت مردم و جوامع مختلف براي كاهش بار مالي آموزش و پرورش مي توان استفاده كرد، لذا براي اين اقدام ترديد نداشته و برنامه ريزي كنيد، از نهادهاي مختلف و خيرين نيز مي توانيد كمك بگيريد، چرا كه نظاماتي وجود دارد كه مي توان مشاركت مردم را افزايش دهد.

 

دكتر لاريجاني افزود: با توجه به هزينه هاي بالاي اين وزارتخانه بهتر است هزينه بخش هاي ستادي كاهش يابد، متاسفانه يكي از مشكلات كشور ما در امور ديواني، هزينه هاي بالاي خدماتي است، بنابراين مكانيزم كاهش هزينه هاي نيروهاي پشتيباني در آموزش و پرورش بايد فراهم شود. ثروت زا شدن كشور زمان بر است، بنابراين مي توان از تجربيات ساير كشورها در حوزه آموزش و پرورش استفاده كرد.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر مشاركت دانش آموزان جهت شكوفايي استعداد ها، گفت: علاوه بر استفاده از ابتكارات دانش آموزان، بازآموزي معلمان براي استفاده از شيوه هاي جديد لازم است، حتي اگر در اين بخش هزينه هم شود، لازم است تا معلمان از دستاوردهاي جديد براي آموزش بهره مند شوند. بسياري از كشورها نيز در استفاده از روش هاي جديد،  پيشگام شدند، چرا كه مي دانند توسعه آينده كشور در استفاده از اين روش هاست.

 

وي با اشاره به تقويت آموزش فني و حرفه اي گفت: سرمايه گذاري در بخش فني و حرفه اي و ايجاد اشتياق و حتي ارتقاي مدارك فني و حرفه اي براي تقويت بازار كار و ايجاد تحول جديد در حوزه آموزش و پرورش لازم است.

 

وي با تأكيد بر اين مطلب كه  آموزش و پرورش مي تواند طرح روشني را تدوين كند كه براساس آن ظرف 5 سال تغييرات مذكور در حوزه فني و حرفه اي شكل بگيرد و مجلس نيز از اين طرح استقبال خواهد كرد، ادامه داد: متاسفانه آموزش به تنهايي كافي نيست، بنابراين با بررسي جامع در شهرهاي مختلف بايد مراكز فني و حرفه اي استقرار يابد و تجهيزات اين مراكز نيز به روز شود.

 

دكتر لاريجاني با بيان اينكه در بودجه سنواتي نيز مي توان رديفي براي بهبود وضعيت مراكز فني و حرفه اي در نظر گرفت، گفت: ساماندهي اين بخش براي هر سال را مي توان مشخص و براي آن برنامه ريزي كرد، به خصوص در شرايطي كه مقام معظم رهبري سال 96 را سال اشتغال نامگذاري كردند، مي توان از اين حوزه براي تقويت اشتغال بهره مند شد.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر تغييرات اساسي در شيوه اجرايي آزمون كنكور ادامه داد: از افراد نخبه دانشگاهي در آموزش و پرورش مي توان استفاده كرد، به خصوص در شرايطي كه اصلاح جذب نيرو در دانشگاه فرهنگيان دركوتاه مدت وجود ندارد، مي توان از ظرفيت نخبگان دانشگاهي استفاده كرد، هم چنين برنامه هاي كوتاه مدت، ميان مدت و بلندمدتي نيز در اين زمينه مي توان تعبيه كرد.

 

دكتر لاريجاني ضرورت تقويت روحيه همكاري هاي جمعي را يادآور شد و گفت: آموزش و پرورش بايد تلاش كند دانش آموزان در تعيين سرنوشت خود مشاركت داشته باشند، برگزاري انتخابات كوچك در مدارس تمرين خوبي براي دانش آموزان است، اما با توجه به اينكه در آستانه انتخابات هستيم، بايد به دانش آموزان آموزش دهيد كه همراه با خانواده در پاي صندوق هاي رأي حاضر شوند.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر تعبيه جشن سرنوشت در مدارس تصريح كرد: اين اقدام به عنوان يك خاطره خوب براي دانش آموزان تداعي خواهد شد، با توجه به اهميت انتخابات و تاكيد نظام بر مردم سالاري، اين اقدام بايد از پايه ايجاد شود.

به اشتراک بگذارید :