20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۷ ۱۱:۴۳:۱۲
کد مطلب:  qnvpsIHD
عباس مصلی نژاد در آئین تجلیل در ری:
خوابگاه دانشجویی مطابق دانشگاه استنفورد ساختم تا فرار مغز ها صورت نگیرد

همزمان با هفته معلم، آئین تجلیل از دکتر عباس مصلی نژاد، خیر نیک اندیش مدرسه ساز، در دبیرستان خیری آرمینه مصلی نژاد برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان، همزمان با هفته معلم، آئین تجلیل از دکتر عباس مصلی نژاد، خیر نیک اندیش مدرسه ساز، در دبیرستان خیری آرمینه مصلی نژاد برگزار شد.

 در این آئین دکتر عباس مصلی نژاد، طی سخنانی پیرامون سه موضوع عقل، عقلانیت و خرد، گفت: عقل، یک موهبت الهی و یک پدیده فیزیولوژیکی است و وقتی فرد به دنیا می آید خداوند به او عقل را، به عنوان یک عطیه الهی، عطا می کند، اما عقلانیت یک مسئله اکتسابی است و در بستر تاریخی و اجتماعی شکل می گیرد که فرد باید از محیط کسب کند.

وی در ادامه با اشاره به این امر که فرد برای این که عقلانیت را کسب کند به یک ابزار نیاز دارد که هرچه دقیق تر باشد و هرچه محیط برای کسب عقلانیت بیشتر فراهم باشد کودک زودتر صاحب عقلانیت می شود و نسبت به کسانی که شرایط محیطی او را نداشته اند صاحب عقلانیت بیشتری می شود، افزود: فرد، ناخواسته بدون اینکه خودش اراده داشته باشد به دنیا می آید، همه دوست دارند در یک خانواده فرهیخته به دنیا بیایند و در محیطی زندگی کنند که اسباب راحتی و آرامش برایشان فراهم باشد؛ اما از بدو تولد تمام امکانات برای همه افراد مهیا نبوده است.

مصلی نژاد با اشاره به این امر که اگر نهاد خانواده از لحاظ تعلیم و تربیت مناسب باشد، محصول رسیده به نهاد دیگری به نام آموزش و پرورش تحویل می شود اما اگر این محصول دچار مشکل کارکردی باشد محصول ناقصی به آموزش و پرورش تحویل داده می شود، ادامه داد: در این صورت آموزش و پرورش هم هرچه تلاش کند، باز هم محصول ناقصی به آموزش عالی تحویل خواهد داد و محصولی هم که دوباره تحویل جامعه شود ناقص خواهد بود، در ادامه این سیکل، دوباره محصول در خانواده ای که مشکل کارکردی دارد پرورش پیدا کرده و این سیکل معیوب ادامه پیدا می کند.

وی در ادامه با تأکید بر جایگاه مهم معلمان، اظهار داشت: آموزگار این محصول را از خانواده تحویل می گیرد و باید خرد و حکمت را به او بیاموزد تا ناممکن ها را به ممکن تبدیل کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در کشور ما قومیت های مختلفی زندگی می کنند، تصریح کرد: در یک کلاس به طور متوسط 20 یا 15 قومیت با فرهنگ های مختلف و با همین تعداد عقل متفاوت وجود دارد، معلم باید به گونه ای درس بدهد که برای همه افراد با فرهنگ های مختلف جذاب باشد و هیچ کدام از دانش آموزان از صحبت های معلم خسته نشوند و کلاس یکدست و یکنواخت باشد. یکی از برنامه های ما تقویت ایمان در بچه هاست.

مصلی نژاد ر ادامه با اشاره به این امر که اگر بچه ها با ایمان باشند یک وجه مشترک به نام ایمان دارند این کلاس ها را باید به گونه ای راهبری کنیم که خروجی آن خرد و حکمت باشد، خاطر نشان کرد: موضوع مهم دیگر این است که باید در کلاس ها تقوا را تقویت کنیم.

وی یادآور شد: دانش آموز مجاز است از آنچه دارد با اخلاق استفاده کند و باید تلاش کنیم فرهنگ دروغ نگفتن را در مدرسه جاری کنیم.

مصلی نژاد با تأکید بر این امر که بایدتلاش کنیم به دانش آموز تفهیم کنیم که اجازه ندارد دروغ بگوید، بلکه اجازه دارد پاسخ نگوید که مجبور نشود دروغ بگوید تا ازدایره ایمان هم خارج نشود، تأکید کرد: در عملیات های نظامی هم مرسوم است نیرویی که حمله می کند پشت نیرویی را که مورد هجوم قرار گرفته است باز می گذارد که قوای لشکر شکست خورده بتوانند فرار کنند، چرا که اگر این گونه نباشد، نیروهای دشمن اگر مسیری برای فرار نداشته باشند اقدام به انجام عملیات های انتحاری می کنند تا خط طرف مقابل بشکند.

این استاد دانشگاه ضمن تأکید بر این امر که اگر قافیه تنگ شده و دایره بسته شود دانش آموز فرار را به قرار ترجیح می دهد، گفت:  باید دانش آموز را مجاز به اختیار در پاسخگویی کنیم که مجبور به دروغ گفتن نشود و در این صورت به فکر فرو می رود و با خود خلوت می کند که اگر این کار را نمی کردم الان می توانستم جواب بدهم و دیگر کارهای غلط نمی کند تا بتواند پاسخگو باشد.

 وی با اظهار تاسف از ضعیف بودن سطح فرهنگ، افزود: همیشه یک دستمال کاغذی در جیبم دارم و گاهی اوقات که آشغال در راهروهای دانشگاه می بینم خم می شوم و با دستمال آن را برمی دارم و در سطل آشغال می اندازم، بقیه افراد به محض دیدن این صحنه بر سر خود می زنند که ای وای استاد  چرا شما آشغال را از روی زمین برداشتید؟ اجازه بدهید ما برداریم و من هم به آنها یادآوری می کنم که حفاظت از محیط زیست، استاد و دانشجو، مهندس و کارگر و رئیس و مرئوس ندارد، همه ما نسبت به محیط اطراف خود باید احساس مسئولیت داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه بنیاد علمی فرهنگی مصلی نژاد 50 واحد آموزشی با بهترین مصالح و مواد اولیه در سطح کشور ساخته است، ادامه داد: وقتی خوابگاه دانشگاه صنعتی شریف را احداث می کردم، خیلی ها انتقاد می کردند که با پولی که هتل خوابگاه ساخته ام، می توانستم چند خوابگاه دانشجویی بسازم، اما من عده ای را مامور کردم که بروند به دانشگاه های معتبر دنیا از جمله دانشگاه استنفورد کالیفرنیا را بررسی کنند و این خوابگاه را مطابق جدید ترین و پیشرفته ترین مراکز آموزشی دنیا ساختم تا فرار مغز ها صورت نگیرد و دانشجوی ایرانی بداند که امکاناتی که در دانشگاه های دیگر جهان ارائه می شود در این دانشگاه هم عرضه می شود.

گفتنی است دکتر عباس مصلی نژاد، متولد آبادان بوده و دارای مدرک کارشناسی اقتصاد، کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان، کارشناسی ارشد علوم سیاسی و دکترای علوم سیاسی است.

به اشتراک بگذارید :