11 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۷ ۰۹:۴۰:۲۶
کد مطلب:  ItnX0UZN
وزير آموزش و پرورش در ديدار معلمان استان هاي سراسر كشور با رئيس جمهور:
فرهنگيان با حضور آگاهانه در انتخابات حماسه ايي ديگر خلق مي كنند/ احداث بیش از پنج میلیون مترمربع فضای آموزشی در چهارسال فعالیت دولت تدبیر وامید

وزير آموزش و پرورش گفت: جامعه فرهيخته فرهنگيان وخانواده بزرگ آموزش و پرورش با حضوري آگاهانه در انتخابات برگ زرين ديگري بر افتخارات كشور افزوده و حماسه ايي ديگر خلق مي كنند.

به گزارش مركز اطلاع رساني آموزش وپرورش وزارت آموزش وپرورش، عصر امروز دكتر فخرالدين دانش آشتياني، در ديدار معلمان استان هاي سراسر كشور با رئيس جمهور كه در سالن اجلاس سران برگزارشد، با گراميداشت یاد و نام معلم شهید، استاد مطهری با تاكيد بر اين كه آموزش ‌و پرورش، بخش سرمایه‌ای است، نه بخش مصرفی و توسعه همه ‌جانبه بر اصلاح مدرسه استوار است، تصريح كرد: آموزش ‌و پرورش پویا و روزآمد، یعنی جامعه توانمند و جامعه توانمند؛ یعنی سیاست، اقتصاد و فرهنگ توانمند .

وي، با تاكيد بر اين كه آموزش ‌و پرورش جدید، آموزش «سکوت» و انفعال در برابرتغییرات نیست، بلكه آموزش «هوشیارسازی» و «انطباق فعال» در برابر تحولات است، تصريح كرد: کودکان، نوجوانان و جوانان امروز نمی‌توانند از جهان جدید بگریزند، باید آن جهان را بشناسند، در آن زندگی کنند و در عین ‌حال تعلق‌خاطر به آیین، فرهنگ و سرزمین خود داشته باشند.

عضوكابينه تدبير و اميد با بيان اين كه «مدرسه ثابت» ، در«جهان متغیر»، ناممکن است، خاطرنشان كرد: ما نیاز به «مدرسه متحول» در جهانِ دائماً دستخوش تغییر داریم و ارزشِ‌افزوده جامعه ایرانی با آموزش ‌و پرورش خلاّق ممکن است. آموزش خلّاق، یعنی اولویت دادن به پرورش در برابرآموزش، یعنی تربیت دانش‌آموز به ‌مثابه شهروند مسئولِ قادر به ارتباط با جامعه و جهان پیرامون، یعنی دانش‌آموزِ آموزش‌دیده و روزآمد.

وي با اشاره به اين كه مدرسه ما باید بتواند انسان‌های پرسشگر، متفکر، نقّاد، با معنویت، متعهد، انتخاب‌گر و مشارکت‌جو تربیت کند، اظهاركرد: ظاهر سازی در تربیت، نه ‌تنها مفید نیست، بلکه مخرّب هم است.در مدرسه ما باید کودک، نوجوان و جوان یاد بگیرد که «راست بگوید»، نه دروغ ؛ «حُسنِ ظّن» بیاموزد و نه «سوءظن».

دكتر دانش آشتياني بيان كرد: آموزش ‌و پرورش ما باید مدرسه محور شود، اما نه مدرسه «محفوظات»، نه مدرسه «القائات»، نه مدرسه «تک‌گویی»، این‌گونه مدرسه، مناسب با شأن نظام جمهوری اسلامی و متناسب با اندیشه حضرت امام (ره) و رویکردهای مقام معظم رهبری نیست.

وزير آموزش و پرورش گفت: مدرسه مطلوب ما، «مدرسه خلاقیت» ، «مدرسه عقلانیت» ، «مدرسه گفت‌وگو» و مدرسه «اخلاق» است. مدرسه «دین‌باوری» است نه «مدرسه دین‌نمایی» ، «مدرسه زندگی» است ، نه «مدرسه دل‌مردگی».

مدرسه باید پناهگاه دانش آموز باشد

وي با تاكيد بر اين كه «مدرسه» باید پناهگاه دانش‌آموز باشد، نه گریزگاه او، افزود: مدرسه  بايد محل کشف استعدادها باشد، نه محل هدر رفتن استعدادها.

عضوكابينه تدبير و اميد با اشاره به اين كه آموزش ‌و پرورش برای رسیدن به این نقطه، تنگناهای زیادی دارد، گفت: گفتمان و فرهنگ حاکم بر آموزش ‌و پرورش هنوز نقص‌های بسیاری دارد. اقتصاد آموزش‌وپرورش، هنوز مسئله است و نوآوری در آموزش ‌و پرورش ضروری است و مسئله بودجه و اعتبارات آن نيز مهم است.

وي با تاكيد بر اين كه زندگی و معیشت معلمان و مربیان، مسئله‌ای جدّی است و از آنجايي كه برای چرخیدن چرخ معیشت، مي بايست مدام کار کنند و فرصت آموزش‌های جدید نمی‌یابند، افزود: معلم، نیازمند زندگی شرافتمندانه است، تا همه ذهن و توان خود را صرف آموزش و تربیت کند.

معلمین بالاترین گروه مرجع در جامعه را دارند

دكتر دانش آشتياني با اشاره به اين كه خوشبختانه بالاترین گروه مرجع در جامعه ما معلم است؛ افزود: این منزلت باید وجه مادی هم بيابد. جامعه، چشمِ حرمت و تأثیرگذاری به معلم دارد. باید نظام ما هم این حرمت و منزلت را اجرایی کند.

وزير آموزش و پرورش با بيان اين كه توسعه کمّی و کیفی آموزش‌ و پرورش، توسعه نیروی انسانی، سرمایه اجتماعی و فرهنگي و سپس توسعه همه ‌جانبه ایران را در بر خواهد داشت، افزود: گسترده‌ترین سطح تماس نظام با جامعه در آموزش ‌و پرورش است و دولت تدبیر و امید می‌تواند خود را امروز و در آینده بیش از هر جا در آموزش‌وپرورش نشان دهد.

دكتر دانش آشتياني به انديشه رئيس جمهوردر خصوص نقش خطير آموزش و پرورش در توسعه همه جانبه و پايدار كشور و به تبَع آن، حمايت هاي اصولي دولت تدبير و اميد در اين دوره از رياست جمهوري اشاره كرد و افزود: ميانگين افزايش حقوق معلمان به بيش از صد درصد ارتقاء يافته است؛ كه البته اين افزايش با تراز والا و ممتاز معلمان معزز فاصله زيادي دارد.

احداث بیش از پنج میلیون مترمربع فضای آموزشی در چهارسال فعالیت دولت تدبیر وامید

عضوكابينه تدبير و اميد گفت: بيش از پنج ميليون متر مربع فضاي آموزشي جديد در اختيار دانش آموزان قرارگرفته است و با عنايت دولت تدبير و اميد، حدود 38 درصد از فضاي جديد آموزشي، توسط خَيّرين مدرسه ساز صورت پذيرفته است.

وي با بيان اين كه پوشش تحصيلي در پيش دبستاني از 38.2 درصد در سال تحصيلي 93-92 به 57.1 درصد در سال تحصيلي 95-94 افزايش يافته است، افزود: اين افزايش شاخص، در تمامي مقاطع تحصيلي رشد چشمگيري داشته است .

دكتر دانش آشتياني گفت: اميداست در دوره دوم رياست جمهوري دولت تدبيراميد، ‌شاهد رشد پرشتاب تمامي شاخص هاي آموزشي و پرورشي و نيز اعتلاي جايگاه و منزلت معلمان و رفع مشكلات معيشتي جامعه فرهنگيان باشيم.

وي افزود: اميدوارم جامعه فرهيخته فرهنگيان وخانواده بزرگ آموزش و پرورش بر اساس رسالت تاريخي و انقلابي خويش به عنوان تاثيرگذارترين و معتمدترين اقشار جامعه، همچون گذشته با حضوري آگاهانه در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا برگ زرين ديگري بر افتخارات كشور افزوده و حماسه ايي ديگر را همپاي ملت بزرگ و فهيم ايران خلق كنند.

به اشتراک بگذارید :