14 ربیع‌الاول 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۳ ۰۹:۰۳:۴۳
کد مطلب:  EfPEMKbF
با حضور مسئولین استانی و شهرستانی؛
افتتاحیه "طرح داناب " در مدرسه دین و دانش مرند

افتتاحیه "طرح داناب " در مدرسه دین و دانش مرند، با حضور مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از مرند، طرح ملی دانش آموزي نجات آب "داناب" به طور نمادين  در مدرسه دین و دانش مرند،با حضور مسئولین استانی و شهرستانی افتتاح شد.

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش در این آیین، ضمن اشاره به ارزش و اھمیت آب به عنوان عنصری بی بدیل ، بر ضرورت التزام عملی به رعایت فرھنگ مصرف بھینه آب تأکید کرد.

رئیس دستگاه تعلیم و تربیت منطقه با اشاره به اهداف برگزاری این نیز خاطر نشان کرد هدف از اجرای طرح، تربیت نسلی آشنا با مسائل و چالش های بخش آب از طریق افزایش دانش و ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان در وهله اول و اعضای خانواده و معلمان آنان در مرحله بعد و همچنین ایجاد تغییرات مثبت در نگرش و رفتار آنان نسبت به موضع آب است.

معراج پیری  ھمچنین در ادامه  با اشاره به چگونگی نحوه اجرای طرح داناب ، خاطرنشان کرد : نقش دانش آموزان و خانواده ھای آنھا در حفاظت از منابع آب مھم است و انتظار می رود دانش آموزان کلیه مناطق شھری بویژه روستایی با مشارکت فعال خود در این طرح ، برنامه ریزان این طرح را در دستیابی به اھداف یاری رسانند.

در ادامه این مراسم  مسئول آموزش سازمان دانش آموزی استان باطرح مسئله کمبود آب به عنوان یک بحران ملی  گفت : با اجرای این طرح  برای دانش آموزان این مرز و بوم جهت همفکری و اندیشیدن برای حفظ منابع آب کشور، فرصتی مهیا و بی تکرار جهت تعامل بیش از پیش برای وزارتخانه های نیرو و آموزش و پرورش فراهم آورده است تا ، زمینه ساز حرکتی ملی و اقدامی همگانی در راستای حفاظت، صیانت و بهره برداری بهینه از منابع آب محدود کشور باشد.

 تقی نسب  در ادامه ضمن قدردانی از مدیریت آموزش و پرورش،معاون پرورشی و مدیریت مدرسه به جهت اجرای مطلوب این طرح  ،منطقه مرند را از جمله مناطق منتخب در اجرای این طرح یاد نمود و خاطر نشان کرد :دانش آموزان این منطقه به اردوهای کشوری اعزام خواهد شد.

دکتر ایران نژاد به نمایندگی از سازمان آب منطقه ای استان ضمن اشاره به چارچوب و فرایند اجرای طرح داناب،گفتطرح داناب با نظام‌های هفت‌گانه‌ آموزشی، مشارکتی، ارتباطی، رسانه‌ای، انگیزشی و تشویقی، ارزیابی و ارزشیابی، مستند‌سازی و گزارشات در مدارس اجرا می‌شود.و بر اساس همین مراحل هفت‌گانه است که روند اجرایی طرح داناب تعریف می‌شود.

وی افزود : هدف از اجرای طرح داناب آگاهی‌بخشی و تغییر نگرش و ارزش های گروه های مخاطب نسبت به مقوله آب است. و در واقع این روش سه گانه مدلی است که مؤلفه‌های شناختی، انگیزشی و نهایتاً رفتاری را پوشش می‌دهد. نتیجه مورد نظر نیز افزایش آگاهی، حس مسئولیت دانش‌آموزان در پایان دریافت آموزش‌هاست.

مسئول آب منطقه ای شهرستان نیز با اشاره به اهمیت نقش آموزش و پرورش در آگاه سازی نسل آینده و مدیریت صحیح مصرف آب ، افزود: طرح داناب برای با هماهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه و همکاری مشترک اداره کل آموزش و پرورش و آب منطقه ای استان و با هدف آگاه سازی قشر جوان و دانش آموزان با مسایل و چالش های آب اجرا میشود.

علیپور ھمچنین  ، کاھش آبدھی چاه ھا ، چشمه ھا و قنوات ، نشست زمین و کاھش ظرفیت حجم مخازن طبیعی، شور شدن تدریجی آنھا و ایجاد محدودیت در تأمین نیازھای شرب و صنعت را از تبعات افت سطح آب زیرزمینی برشمرد. .

در پایان این آیین از سوی سازمان آب منطقه ای استان از عوامل اجرایی این طرح تجلیل به عمل آمد.

 

به اشتراک بگذارید :