14 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۳:۲۹:۴۵
کد مطلب:  sD0IXUFD
وزيرآموزش و پرورش در نشست خبري :
معلمان و فرهنگيان نقش كليدي در تعليم و تربيت نسل آينده كشور دارند

وزيرآموزش و پرورش با بيان اين كه معلمان با سخت كوشي و فعاليت هاي مضاعف دلسوزانه در امر تعليم و تربيت مشاركت مي كنند گفت: معلمان و فرهنگيان نقش كليدي در تعليم و تربيت نسل آينده كشور دارند .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، پيش از ظهر امروز فخرالدين دانش آشتياني در نشست خبري با حضور اصحاب رسانه و برخي معاونين وزارتخانه كه به مناسبت هفته‌ي بزرگداشت مقام معلم در ساختمان شهيد رجايي  در حال برگزاري است، با تبريك اعياد شعبانيه اظهاركرد: روز و هفته معلم بهانه اي است كه بايد از شهداي انقلاب به ويژه شهداي دانش آموز فرهنگي كه در ايام دفاع مقدس به مسئله ي دفاع از كيان كشور پرداختند، ياد كنيم .

 

وي با اشاره به سالگرد شهادت استاد مطهري تصريح كرد: اين شهيد بزرگوار داراي فضائل زيادي بوده است كه من در اينجا به يكي از ويژگي هاي اين بزرگوار كه شخصيت معلمي ايشان است مي پردازم، ايشان مسئله آموزش و پرورش بين معلم و دانش آموز را فرايندي دوطرفه مي دانست كه درآن دانش آموز بايد بتواند نسبت به مسائل آموزشي انتقاد داشته باشد كه اين موضوع در ارتقاي كيفيت آموزش و پرورش بسيار موثر است .

 

عضو كابينه تدبير واميد در ابتداي اين نشست خبري به رويكردهاي برنامه فعاليت خود در دوره تصدي وزارت آموزش و پرورش پرداخت و افزود: آموزش و پرورش به بيان همه مسئولان كشور به ويژه مقام معظم رهبري يك دستگاه سرمايه اي است  كه مهم ترين وجه برنامه من «واقع گرايي و تحول خواهي» مي باشد.

 

دانش آشتياني نگاه توسعه اي در آموزش و پرورش را يكي از ويژگي هاي برنامه خود عنوان كرد و ادامه داد: در تمام نظامات آموزشي دنيا آموزش و پرورش مهم ترين دستگاهي است كه مي تواند كشور در مسير توسعه قرار دهد، به دليل آنكه زير ساخت نيروي انساني كارآمد براي توسعه در هر كشوري توسط اين نهاد فراهم مي شود.

 

وي افزود: براي تحقق اين موضوع در سطح جامعه بايد گفتمان سازي توسعه آموزش و پرورش و تبديل آن به گفتمان ملي با ياري اصحاب رسانه صورت پذيرد كه توجه به سرمايه هاي انساني كم اهميت تر از سرمايه هاي فيزيكي و طبيعي يك كشور نخواهد بود.

 

وزيرآموزش و پرورش با اشاره به نام گذاري سال 96 با عنوان « اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» خاطر نشان كرد: معتقدم توليد و اشتغال كه از دغدغه هاي اصلي مسئولين كشور است با سرمايه گذاري بلند مدت درآموزش و پرورش تحقق پيدا مي كند.

 

دانش آشتياني عدم توازن فضاي آموزشي ميان وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالي را از مشكلات كشور خواند و گفت: در آموزش و پرورش 13.5 ميليون دانش آموز در 107 هزار مدرسه تحصيل مي كنند در صورتي كه درآموزش عالي 5 ميليون دانشجو در 2500 واحد دانشگاهي درس مي خوانند كه با مقايسه اين دو عدد درمي يابيم كه تراكم دانش آموزي در وزارت آموزش و پرورش بالا و در آموزش عالي بسيار پايين است كه بايد در اين خصوص تدبيري انديشيده شود.

 

عضوكابينه تدبير واميد با اشاره به تحقيقات ملي اظهاركرد: معلمان در مقايسه با اقشار مختلف جامعه جايگاه بسيار ممتازي نزد مردم دارند كه اين به دليل نقش مؤثر معلمان در نظام تعليم وتربيت كشور است.

 

وي ادامه داد: ارتقاي شان، منزلت و معيشت معلمان ازمهمترين برنامه هاي وزارت آموزش و پرورش در دولت يازدهم است كه در همين دولت حقوق فرهنگيان بيش از 100 درصد افزايش يافته است كه اين نشان از توجه ويژه دولت به امر تعليم و تربيت دارد.

 

دانش آشتياني تصريح كرد: اگر چه اين افزايش براي معلمان ناكافي است، اما بايد با يك برنامه دقيق و درست نسبت به رفع اين دغدغه اهتمام ويژه اي داشته باشيم .

 

وزيرآموزش و پرورش ارتقاي هويت و منزلت معلمان را مهم تر از معيشت عنوان كرد وادامه داد: در ديدارهاي سرزده از مدارس ، معلمان عنوان كرده اند كه، هويت و منزلت برايشان مهم تر از معيشت است .

 

وي امنيت فرهنگي را از مهم ترين دستاوردهاي دولت يازدهم در آموزش و پرورش خواند و خاطرنشان كرد: با حذف فرهنگ امنيتي، در اين دوره شاهد آرامش نسبي در بين فرهنگيان هستيم كه در اين راستا مي توانيم به فضاي آزاد ايجاد شده توسط اين دولت براي فعاليت صنفي معلمان اشاره كنيم.

 

عضوكابينه تدبير و اميد ادامه داد: در بازديدهاي سرزده از مدارس،  هم معلمان و هم دانش آموزان به راحتي در يك فضاي صميمي مي توانند نظرات خود را ارائه كنندكه اين فضا رهاورد آموزش وپرورش دولت يازدهم است .

 

دانش آشتياني، توجه به تشكل هاي صنفي را از مهم ترين برنامه هاي اين دوره آموزش وپرورش اعلام كرد و گفت: از اولين روزهاي فعاليت در وزارتخانه، جلسات هم انديشي با تشكل هاي مختلف معلمان را انجام داده ام كه حاصل آن نكات خوبي است كه مي تواند به ارتقاي فعاليت هاي آموزش وپرورش كمك كند.

 

وزيرآموزش وپرورش با بيان اينكه، گزينش بايد در جهت احراز صلاحيت هاي حرفه اي معلمان باشد، خاطرنشان كرد: بايد كاري انجام دهيم كه نگاه گزينش گران از حالت « سليقه اي و سلبي » به « رويكردهاي حرفه اي معلمي»، تغيير پيدا كند به طوري كه اين گزينش بتواند سواد تخصصي فردي را كه مي خواهد در كلاس تدريس كند، بسنجد.

 

عضوكابينه تدبير و اميد با بيان اين كه، حراست در آموزش وپرورش به معناي نگاهباني است، خاطرنشان كرد: كاركنان مركز حراست بايد دركنار فرهنگيان به گونه اي فعاليت كنند كه به آن ها در زمينه مخاطرات موجود، هشدارها و آگاهي هاي لازم را بدهد به طوري كه اين فعاليت به صميميت بيشتر با معلمان بيانجامد .

 

وي با اشاره به نظام  ارزشيابي معلمان، گفت: با توجه به اينكه نوع فعاليت معلمان با كاركنان ادارات  متفاوت است، بايد شيوه  ارزشيابي آن ها نيز از كاركنان اداري جدا شود، به همين دليل در دستورالعمل جديد اين ارزشيابي تغيير پيدا كردو شرايط آن به گونه اي شد كه به شأن و منزلت معلمان ، خدشه اي وارد نشود.

 

وزيرآموزش وپرورش افزود: دركنار اين مباحث آموزش وپرورش به حقوق دانش آموزان نيز پرداخته است، ‌به گونه اي كه در حقوق شهروندي كه توسط رئيس جمهور به تمام دستگاه ها ابلاغ شده است، حيطه هاي دانش آموزي، معلمي و كارمندي تفكيك شده و اميدواريم كه اين شرايط  بتواند به ارتقاي كيفيت آموزش وپرورش در دانش آموزان كمك كند.

 

دانش آشتياني مدرسه را ركن اصلي نظام تعليم و تربيت و مدرسه محوري را از رويكردهاي آموزش وپرورش دولت يازدهم عنوان كرد و گفت: تمام برنامه ها و فعاليت هاي آموزش و پرورش بايد در مدرسه انجام شود، به همين دليل مدارس از جهت تصميمات اجرايي متكي به نظرات مدير، معاونين، معلمين، دانش آموزان و اولياي آنان خواهد بود و فقط در رويكردهاي كلان و حاكميتي از ستاد تبعيت مي كند.

به اشتراک بگذارید :