14 ربیع‌الاول 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۰۹ ۱۴:۰۱:۱۲
کد مطلب:  wXu4seVS
با حضورمعاون فرهنگی و پرورشی آذربایجان شرقی;
طرح ملی دانش آموزی نجات آب( داناب) در شبستر افتتاح شد

صبح امروز، با حضور معاون فرهنگی و پرورشی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و مدیر آموزش و پرورش شهرستان شبستر آیین افتتاح طرح ملی دانش آموزی نجات آب( داناب) در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرروش استان آذربایجان شرقی به نقل از شبستر، طاهر علمی در آیین افتتاح طرح ملی دانش آموزی نجات آب( داناب) در منطقه شبستر با تبریک ایام شعبانیه، رسانه ای کردن اجرای طرح داناب را خواستار شد و گفت: بهترین رسانه همان آموزش و پرورش و از طریق دانش آموزان می تواند باشد که سازمان دانش آموزی بر اجرای آن تلاش دارد.

معاون فرهنگی و پرورشی آذربایجان شرقی با بیان اینکه در خلقت آب و هر آنچه در طبیعت است حکمت های فراوانی نهفته است، افزود: متاسفانه ما هم از برکات این نعمات و هم استفاده صحیح از آن غافل هستیم.

وی با ابراز تاسف نسبت به نبود بهینه سازی و مکانیزه در بخش کشاورزی، تاکید کرد: همین روش های ناصحیح استفاده از آب در کشاورزی باعث هدر رفت آب و بی کیفیت شدن محصولات شده است.

علمی در خطاب به دانش آموزان اذعان داشت: شما باید نسبت به کمبود آب و آلودگی محیط زیست با اگاهی کامل به خانواده های خود متذکر شوید که منابع آب و زیرزمینی محدود هستند و حفظ و استفاده صحیح ضروری است.

معاون مدیر کل با اشاره به اینکه در قران کریم 43 سوره به آب اشاره دارد، افزود: 63 بار نام آب در قرآن آمده و این تذکری برای ما است که از آن محافظت کنیم و ایامی مثل ماه رمضان نیز قرار داده شده که با تحمل تشنگی قدر این نعمت آسمانی را بهتر بدانیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات اشاره کرده و گفت: حضور در پای صندوق های رای برای تعیین سرنوشت مملکت است و رای ما به هیچ حزب و قشر خاصی منحصر نشده و باید با آگاهی مرد عمل، با ایمان و با برنامه را انتخاب نماییم.

مدیریت صحیح بحران آب توسط خود دانش آموزان باید انجام شود

ابوالفضل اکرمی در ابتدای این مراسم اظهار کرد: متاسفانه بحران آب در سراسر کشور وجود دارد و تغییر آب و هوا و زیست محیط نیز به عینه در طبیعت دیده می شود که از این بحران ناشی شده است.

رئیس آموزش و پرورش شبستر با بیان اینکه برای حل این مشکل نیاز به بسیج عمومی و فرهنگ سازی صحیح است، افزود: طرح ملی دانش اموزی نجات آب از دوره اول متوسطه آغاز می شود که بهترین فرصت برای این فرهنگ سازی در بین نوجوانان و خانواده هاست.

وی با تاکید بر تبیین ارزش آب برای خانواده ها مخصوصا در بخش کشاورزی و صنعت، تصریح کرد: تنها 3 درصد از 72 درصد آب کره زمین قابل شرب می باشد که توجه به این مسئله عمق این بحران را تداعی می کند.

اکرمی خواستار مطالعه ی بیشتر معلمان در خصوص منابع زیرزمینی و راهکارهای حفظ آن شده و افزود: انتظار آن است با توجیه دانش اموزان و خانواده ها توسط معلمان بتوانیم با همین طرح ملی مشکل بحران آب را مدیریت کنیم.

وی پیشنهاد داد: معلمان می تواننند برای گردش علمی دانش آموزان را به باغات و مراکز صنعتی برده و نحوه ی چگونگی مصرف آب را از نزدیک توسط خود دانش اموزان بررسی کنند و در صورت مصرف ناصحیح توسط خود دانش اموزان نحوه ی درست آموزش داده شده و اجرا شود.

 

به اشتراک بگذارید :