14 ربیع‌الاول 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۰۷ ۱۶:۰۱:۵۶
کد مطلب:  oz7pznBn
مرحله استانی برگزار شد;
رقابت 420 دانش آموز آذربایجان شرقی در مسابقات آزمایشگاهی استان

رییس اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی دوره متوسطه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: 420 دانش آموز استان در مرحله استانی مسابقات آزمایشگاهی رقابت می کنند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از پانا، ان شالله قاسمی در حاشیه مرحله استانی پانزدهمین مسابقات آزمایشگاهی دانش آموزان در پژوهش سرای جابر بن حیان ناحیه یک تبریز اظهار داشت: این مسابقات در 4 مرحله آموزشگاهی، ناحیه ای و منطقه ای، استانی و کشوری برگزار می شود که مسابقات مرحله استانی به مدت 3 روز در محل پژوهش سرای دانش آموزی ناحیه یک تبریز در حال برگزاری است.

وی افزود: 420 دانش آموز در قالب 140 تیم از 39 ناحیه و منطقه در دروس زیست، شیمی، فیزیک و آزمایشگاه در گروه های 3 نفره با یکدیگر رقابت می کنند و از هر واحد درسی در نهایت یک تیم به مسابقات کشوری که تابستان امسال در استان قزوین برگزار می شود، راه می یابد.

رییس اداره تکنولوژی و گروه های آموزشی دوره متوسطه استان تصریح کرد: در دروس زیست، شیمی و فیزیک دانش آموزان پایه سوم دبیرستان و در رشته آزمایشگاه دانش آموزان پایه دهم شرکت کرده اند که در هر واحد درسی 10 ایستگاه د ر نظر گرفته شده است که هر بخش توسط 4 داور که اکثرا از سرگروه های درسی استان هستند، داوری می شود.

قاسمی با بیان این که سال گذشته یک مقام کشوری در رشته فیزیک و دو مقام  کشوری در درس شیمی را کسب کردیم،  ادامه داد: هدف از برگزاری این مسابقات این است که دانش آموزان آموخته های تئوری را به صورت عملی و دیداری مشاهده کنند تا شاهد ارتقاء مهارت های عملی و کیفیت بخشی آموزشی باشیم.

وی با اشاره به مسابقات تیمی پژوهش سراهای استان که هفته گذشته برگزار شد، گفت: برای حضور فعال و  جهت تمرین عملی دانش آموزان در رشته های پهباد و کواد کوپتر نیازمند یاری خیرین و مسئولین برای خرید موتور  هستیم.

 

برخی مناطق صرفا به خاطر قوی بودن در دروس تئوری به مرحله استانی راه یافته اند

داور مرحله استانی مسابقات آزمایشگاهی و سرگروه و دبیر زیست شناسی ناحیه 2 تبریز گفت: برخی مناطق و نواحی  به کارهای عملی و آزمایشگاهی توجه زیادی داشتند و با آمادگی 80 درصدی در رقابت ها شرکت کردند  ولی متاسفانه برخی مناطق آمادگی کامل ندارند.

علی اکبر رحیم لو  اهمیت کار های عملی و آزمایشگاهی را خاطرنشان کرد و گفت: در بین برخی مناطق سطح رقابت ها تنگاتنگ است ولی برخی مناطق فاصله زیادی دارند و تمرین عملی و آزمایشگاه ی را نداشته اند و صرفا به خاطر این که در دروس تئوری قوی هستند به این مرحله راه یافته اند.

 

رقابت سخت و تنگاتنگ بود

تیم دانش آموزی ایلخچی در رشته زیست شناسی با بیان این که به مدت یک  هفته برای شرکت در مرحله استانی تمرین کرده بودند، اظهار داشتند: با معلم زیست شناسی در آزمایشگاه مدرسه برای شرکت در مرحله استانی تمرین می کردیم البته فرصت زیادی برای تمرین نداشتیم.

گلسا خلوصی گفت:  یادگیری مسایل آموخته شده و کسب مقام مهمترین انگیزه ما برای  شرکت در مسابقات بود.

یسنا مساحی ادامه داد: رقابت سخت و تنگاتنگ بود و امیدواریم به مرحله کشوری راه یابیم.

مریم صمدی افزود:  بعضی مواد آزمایشگاهی و بافت های گیاهی را برای تمرین نداشتیم لذا مجبور بودیم از آن آزمایش ها صرفنظر کنیم.

 

امکانات آزمایشگاه مدرسه برای حضور موفق در مرحله استانی کم بود

تیم دانش آموزی منطقه ترکمانچای در رشته آزمایشگاه کسب افتخار برای منطقه و راه یابی به مرحله کشوری را مهمترین هدفشان عنوان کردند.

احسان مهدی لو گفت: امکانات آزمایشگاه مدرسه در حد متوسط است  لذا نتوانستیم همه آزمایش ها را تمرین کنیم.

مهدی رحمانی در خصوص سطح مسابقات استانی گفت: آزمایش ها سخت بود و متاسفانه ما فقط یک بار، فوق برنامه برای حضور در مرحله استانی را داشتیم.

 

به اشتراک بگذارید :