18 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۰۳ ۰۹:۰۰:۰۰
کد مطلب:  wXmqbMH7
وزير آموزش و پرورش در آيين افتتاحيه پنجمين دوره مسابقات بين المللي قرآن:
تدبر و تفكر در قرآن، راه سعادت را براي انسان به ويژه جوانان، هموار مي سازد

وزير آموزش وپرورش در آيين افتتاحيه پنجمين دوره مسابقات بين المللي قرآن گفت: تدبر و تفكر در قرآن ، راه سعادت را براي انسان ها به ويژه جوانان هموار مي كند.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش ، صبح امروز  فخرالدين دانش آشتياني در آيين افتتاحيه پنجمين دوره مسابقات بين المللي قرآن كريم كه با حضور دانش آموزان قاري و حافظ قرآن از 31 كشور جهان اسلام در مصلي بزرگ امام خميني «ره» تهران برگزار شد، با گراميداشت ياد و خاطره شهدا به ويژه شهداي دانش آموز و تبريك پيشاپيش  عيد مبعث رسول اكرم  (ص) ، اظهار كرد: در آموزش وپرورش بايد بيش از پيش به محوريت قرآن توجه كنيم و تربيت قرآني را سرلوحه تمامي فعاليت ها قرار دهيم.

 

وي افزود: قرآن كتابي است كه براي تمامي انسان ها نازل شده و در طول قرن هاي متمادي ، انسان هاي بزرگي را تربيت نموده است كه همچون ستاره هايي پرفروغ در جوامع بشري درخشيده  و به زندگي انسان ها، معنا و مفهوم بخشيده اند.

 

دكتر دانش آشتياني تصريح كرد: قرآن كريم هنگام نصيحت و اندرز به انسان ها، تنها به بيان موضوعات تئوري و ذهني نمي پردازد، بلكه با ارائه نمونه هاي عيني در جامعه، صداقت و صراحت خود را به  اثبات مي رساند.

 

وزير آموزش وپرورش با تأكيد بر ضرورت شناخت فرهنگ غني اسلام و آشنايي با معاني تعليم وتربيت در قرآن افزود: قرآن براساس فطرت و طبيعت انسان ، برنامه اي واقع گرايانه و كامل ارائه مي دهد و در همه مسائل انساني  به ارائه نظر مي پردازد.

 

عضو كابينه تدبير واميد اظهار كرد: باتوجه به آشفتگي فكري جهان و افول پياپي مكاتب و ايدئولوژي هاي مختلف وسردرگمي جوامع از شناخت انسان و كلي بودن برنامه هاي ارائه شده توسط روشنفكران كه نظام ماترياليستي را بر بينش انسان حاكم كرده اند، رسالت جهان اسلام بيش از پيش سنگين تر شده است.

 

وي افزود: هر كس به اندازه معرفت خود مي تواند از قرآن بهره مند و با تدبر و تفكر در قرآن ، راه سعادت را طي كند.

 

وزير آموزش وپرورش خاطرنشان كرد: مكاتب بشري يا تنها به ابعاد مادي انسان مي پردازند و يا به بُعد روحي توجه مي كنند ، اما قرآن كريم به همه ابعاد انسان توجه مي كند و راه سعادت بشر را در استفاده توأم از طبيعت مادي و معنوي مي داند.

 

وي افراط و تفريط را از ديدگاه قرآن مردود دانست و افزود: انسان موجودي تأثيرگذار و تربيت پذير است، هم چنان كه برديگران مؤثر و  از ديگران نيز متأثر است.

 

دكتر دانش آشتياني گفت: اگر عميقاً در آيات الهي تدبّركنيم ، متوجه مي شويم خداوند در همان حال كه به جنبه مادي بشر يعني خلقتش از خاك اشاره مي كند ، به دميده شدن روح در جسم خاكي نيز مي پردازد و از تركيب اين دو نفس انسان به وجود مي آيد كه داراي تمايلات مادي و معنوي است.

 

وي اضافه كرد: تربيت قرآني بر اين مبناست كه انسان خاكي با اراده خودش بتواند به معنويت برسد تا جايي كه در مسير لقاء اللهي قرار گيرد و اگرتابع نفس خود شود،‌ به اسفل سافلين سقوط مي كند، لذا اگر انسان از تفكر و تعقل خود استفاده كند ، مي تواند در مسير خداوند گام بردارد.

 

عضو كابينه تدبير واميد ، قوه تعقّل را مهم ترين ويژگي انسان دانست و افزود: از ديدگاه قرآن ، هدايت انسان منوط به رشد قوه عاقله اوست ، زيرا عدم تفكر و تعقل، احاطه پليدي و زشتي ها را در وجود آدمي به دنبال دارد؛ بنابراين عدم تفكر و تعقل، انسان را به سمت هلاكت سوق مي دهد.

 

وي خاطرنشان كرد: خداوند در آيات الهي از تشبيهات و تمثيل استفاده مي كند تا مسائل را به صورت ملموس و قابل درك براي انسان مطرح كند و در برخي آيات نيز انسان را به سير در طبيعت، مشاهده مخلوقات و درس گرفتن از آفرينش دعوت مي كند.

 

دكتر دانش آشتياني ، تشبيه، تمثيل، مشاهده، آزمايش ، طرح سؤال، قصه گويي و استدلال را از جمله روش هاي تربيتي قرآن دانست كه امروز موردتأكيد جهانيان است و تصريح كرد: اميدوارم برگزاري چنين مسابقاتي تسهيل كننده راه سعادت باشد و موجب شود جوانان بيش از پيش به تدبر در قرآن بپردازند.

 

وزير آموزش وپرورش ابراز اميدواري كرد: انشالله دانش آموزان مهمان با خاطراتي خوش و كوله باري از معنويت به وطن خود باز گردند.

 

وي از تشكيل دبيرخانه دائمي مسابقات بين المللي قرآن دانش آموزي در وزارت آموزش وپرورش خبر داد و افزود: با استقرار اين دبيرخانه در جمهوري اسلامي ايران سعي خواهيم كرد  هر 2 سال ، يك بار اين مسابقات را برگزار كنيم.

 

شايان ذكر است ، در اين مراسم قاريان و حافظان قرآن 31 كشور با دريافت شاخه گل از دستان دكتر دانش آشتياني به گرمي مورداستقبال قرار گرفتند.

به اشتراک بگذارید :