20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۰۸:۴۲:۰۹
کد مطلب:  TDcAKSTI
مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران:
دانش‌آموزان در ترويج مشارکت خانواده‌ها در انتخابات نقش موثری ایفا مي کنند.

در همايش مشق مشارکت عنوان شد

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران,  همايش مشق مشارکت با حضور چاووشي معاون اجتماعي و سياسي استانداري تهران , کمرئی مدیرکل , مديران و شوراي معاونين آموزش و پرورش شهر تهران و دانش آموزان تهراني در محل سالن امام علي(ع) برگزار شد.

مديرکل آموزش و پرورش شهرتهران در اين همايش که به منظور آشناکردن دانش آموزان و تمرين مشارکت در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران برگزار گرديد؛ با اشاره به نقش موثر دانش‌آموزان برای ترغیب خانواده‌ها در افزایش مشارکت سیاسی افزود: آموزش و پرورش حلقه وصل خانواده‌ها با نظام سیاسی کشور است.

کمرئی دانش آموزان را ميزبانان اصلي اين برنامه قلمداد نمود و گفت : آموزش و پرورش در راستاي سند تحول و ساحت تربيت سياسي و اجتماعی برنامه‌های محوری و کیفی متعددي را در دستور کار خود قرار داده  که يکي از آنها آشنايي دانش‌آموزان با مفاهیم مشارکت سیاسی آشنایی در فضاي انتخاباتي است.

وی افزود: دانش‌آموزان در سن رای قرار ندارند اما می‌توانند در ترويج مشارکت خانواده‌ها در انتخابات نقش موثری ایفا کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به برگزاری انتخابات‌ شوراهاي دانش‌آموزی در سطح مدارس و مناطق افزود: در این حوزه با انتخاب نماینده کلاس و نمايندگان شوراهاي دانش آموزي سطوح مختلف, دانش‌آموزان وارد فرآیند انتخابات می‌شوند و از مقطع متوسطه اول آغاز فرآیند رسمی برای انتخاب شدن و انتخاب کردن را تجربه می کنند.

کمرئی ادامه داد: دانش‌آموزان نمایندگانی را برای مجلس دانش‌آموزی و شوراهای دانش‌آموزی انتخاب می‌کنند. در جریان این انتخابات با فرآیند تحقیق، شناسايي , تبليغ و مسئوليت پذيري آشنا می‌شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران تاکید کرد: در ایام انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا فرصت خوبی فراهم می‌شود تا هنگامی که محیط اطراف دانش‌آموزان آکنده از فضای انتخاباتی است، آنها اندوخته‌های خود در لابه‌لای کتاب‌های درسی و محيط آموزشي را در محیط واقعی تجربه کنند. همه این اتفاقات در حالی روی می‌دهد که شور و شوق مشارکت در همه جای کشور وجود دارد، لذا دانش‌آموزان خود را در این فضا می‌بینند و با همنوايي در اين فضا انگيزه قوي براي مشارکت در آينده پيدا مي کنند.

کمرئی با تاکید بر اینکه همایش دانش‌آموزی مشق مشارکت , امتداد فضای آموزش و تربيت درون کلاس‌های درس است افزود: اگر چه ممکن است دانش‌آموزان نتوانند رای بدهند اما می‌توانند خانواده‌های خود را برای مشارکت بیشتر ترغیب کنند، از همین سو آموزش و پرورش حلقه وصل خانواده‌ها با نظام سیاسی کشور است. بی‌تردید هرچه مشارکت بالاتر رود، اقتدار نظام سیاسی و نظام جمهوری اسلامی ایران بالاتر می‌رود، لذا این فرصت مغتنمی است تا در تقويت خوشبيني دانش آموزان نسبت به نظام سياسي تلاش نماييم و زمينه را براي تربيت شهروندان آگاه و مسئوليت پذير مساعد نماييم.

به اشتراک بگذارید :