20 ذیحجه 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۱۶ ۱۴:۱۲:۲۶
کد مطلب:  pBDJ0CPZ
وزيرآموزش و پرورش در ديدار نوروزي كاركنان معاونت آموزش متوسطه:
تفويض اختيار به مدارس تحول بزرگي در سال 96 خواهد بود

وزيرآموزش و پرورش با اشاره به كاهش بخشنامه ها و دستورالعمل ها گفت: تفويض اختيار به مدارس تحول بزرگي در سال 96 خواهد بود.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، فخرالدين دانش آشتياني درديدار نوروزي كاركنان معاونت آموزش متوسطه و همچنين كاركنان اداره كل شاهد وايثارگران كه درساختمان شهيد بهشتي برگزار شد، گفت: ساختار وسيع تشكيلات آموزش و پرورش باعث شده تا سيستم تعليم و تربيت به صورت متمركز اداره شود .

وزيرآموزش و پرورش افزود: حوزه ستادي وزارت آموزش و پرورش بايد با حداقل نيرو و ساختاري علمي ،‌پژوهشي كار هدايت و راهبري نظام تعليم و تربيت را برعهده داشته باشد .

وي تصريح كرد: سياست ها در سال 96 براين متمركز است كه چه كارهايي را براي مدرسه انجام ندهيم و به آنها را به مدرسه تفويض اختياركنيم بنابراين اگر با كاهش بخشنامه ها و دستورالعمل ها امور مدرسه را به مديران واگذار كنيم بزرگترين تحول را درآموزش و پرورش ايجاد كرد كرده ايم .

دانش آشتياني اظهاركرد: در سال 96 تلاش ما براين خواهد بود تا كمترين تعيين تكليف را براي مدارس داشته باشيم و بيشتر از خلاقيت مديران و معلمان استفاده مي كنيم بنابراين بايد در سال 96 كمتر از 20 بخشنامه به مدارس ارسال كنيم .

عضو كابينه تدبيرواميد با اشاره به عدم رضايت مديران از تعدد بخشنامه ها خاطر نشان كرد: حوزه هاي ستادي بايد بيشتر به امر نظارت بپردازند و اين نظارت نيز به معني مچ گيري نباشد بلكه به معني راهبري مدرسه و هدايت مدير به مسير اصلي تعليم و تربيت باشد .

وي اظهاركرد: در مدارس بايد بستري فراهم شود تا دانش آموزان شايستگي ها و مهارت هاي زندگي را طي 9 سال از ابتداي دوران تحصيل تا پايان دوره اول متوسطه فرا گيرند و در 3 سال دوره دوم متوسطه تنها به فراگيري تخصص هاي لازم بپردازد .

دانش آشتياني گفت: تربيت نيروي متخصص بايد دردوره دوم متوسطه صورت گيرد و تخصص هاي مورد نياز استان ها نيز با يكديگر متفاوت است بنابراين هر استاني با توجه به نيازهاي بومي خود مي تواند نيروي متخصص مورد نيازش را در مدارس به گونه اي تربيت كند كه نياز به گذراندن دوره هاي تخصصي در دانشگاه ها نيز نباشد .    

به اشتراک بگذارید :