24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۰۸:۴۶:۳۴
کد مطلب:  ULSqDvNR
معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران:
حلقه گمشده تربیت در نظام آموزشی کشور

معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران گفت :اگر دوره ابتدایی را به منزله خشت اول بنای تعلیم و تربیت بدانیم بی­ تردید این دوره پایه و محور اصلی این بنای رفیع به حساب می­ آید

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران یه نقل از ایرنا، سید شهاب ایدین چاوشی معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران گفت :اگر دوره ابتدایی را به منزله خشت اول بنای تعلیم و تربیت بدانیم بی­ تردید این دوره پایه و محور اصلی این بنای رفیع به حساب می­ آید که لزوم توجه جدی دولت و مجلس را طلب می­کند.

حقیقت این است که تربیت نسل، عمدتاً در سنین کودکی و نوجوانی شکل می­گیرد و هر فرهنگ و نگاهی اگر قرار است در کشور نهادینه و ماندگار شود باید از کودکان و نوجوانان که در ضمیر پاک آنان هر نقشی ماندگار خواهد شد آغاز شود. (العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر)

در بررسی راز و رمز موفقیت نظام آموزشی ژاپن محققان دریافته­ اند که آنان حداکثر سرمایه­ گذاری را در آموزش ابتدایی کرده­ اند و از توانمندترین نیروها برای تربیت کودکان بهره گرفته ­اند.

در کشور ما سال­هاست آموزش ابتدایی از فقدان معلمان روان­شناس و اندیشمند که راه تربیت کودکان را بدانند رنج برده است و برای جبران این نقیصه دولت باید همتی مخصوص را چاره راه سازد. در سال جاری 220 هزار نفر در کنکور دکتری در رشته­ های مختلف شرکت کرده­ اند، اگر از 20 هزار نفر، که در دوره دکتری پذیرش می ­شوند سالانه سهمی خاص برای آموزش ابتدایی با آموزش­ های ویژه و انگیزه­ های جدی و حتی حقوق و مزایای متفاوت به پیکر نحیف نظام ناکارآمد آموزش و پرورش وارد شود این امر برای تربیت نیروی انسانی هدفمند و با انگیزه و اصلاح نگاه نسل آینده مطابق با نیازهای ملی امری ضروری و تردیدناپذیر است.

نظام جمهوری اسلامی بجای توسعه مدرک­ گرایی در رشته­ هایی که عمدتاً فاقد کارآمدی و مهارت خاصی هستند باید اولویت خود را در جهت اصلاح نظام آموزش ابتدایی قرار دهد. هرچه می­ خواهیم برای تربیت نسل آینده پایدار بماند بذر آن باید در سنین کودکی و نوجوانی در دل­ های فرزندان وطن کاشته شود. با هجمه ­های موجود فرهنگی دشواری­ های تربیت نسل در آینده دو چندان خواهد شد. آنچه در سال ­های پایان تحصیلات اضافه می ­شود حجمی از دانش و اطلاعات است و لذا تربیت نسل را باید از مهدکودک و پیش­ دبستانی و دبستان­ ها آغاز کرد و همه ویژگی ­ها و حساسیت تربیتی را در این سنین با کمک مربیان کارآزموده و دانشمند در آنها نهادینه کرد.

ارکان دولت و نظام، صداوسیما و همه رسانه ­ها باید وزارت آموزش و پرورش را در تحقق این ایده متعالی یاری دهند. و شوراهای عالی آموزش و پرورش با کمک شوراهای گسترده آموزش و پرورش در سراسر کشور باید به جدّ درصدد یافتن راه­کارهای عملی برای ایده مهم و اثربخش در نظام آموزشی برآیند و خشت اول نظام تعلیم و تربیت کشور را درست بنیان نهند که از قدیم گفته­ اند:

خشت اول چون نهد معمار کج

تا ثریا می­رود دیوار کج

امید این که این باور در ارکان آموزش و پرورش و دولت و نظام مورد توجه جدی قرار گیرد و نسل آینده، نسلی پرمهارت، مسئولیت ­شناس و متعادل­ تر بارآید.

 

به اشتراک بگذارید :