22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۰۷:۴۷:۵۴
کد مطلب:  naOveygk
وزير آموزش و پرورش در همايش ملي مدرسه ايراني – معماري ايراني:
فضاي كالبدي مدارس بايد متناسب با اهداف يادگيري طراحي شود

وزيرآموزش وپرورش بيان كرد: فضاي كالبدي مدارس بايد متناسب با اهداف يادگيري طراحي شود

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، صبح امروز فخرالدين دانش آشتياني در هفتمين همايش ملي مدرسه ايراني – معماري ايراني كه با حضور اساتيد و دانشجويان دست اندركار حرفه معماري  و در محل تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار گرديد، به تدوين سند تحول بنيادين اشاره و اظهاركرد: مسئولين وزارت آموزش وپرورش براي پياده سازي محتواي سند تحول بنيادين موضوع كيفيت بخشي را در دستوركار خود قرار داده اند.

 

وزيرآموزش وپرورش افزود: در سند تحول بنيادين 6 زيرنظام وجود دارد، كه يكي از آن ها، مسئله سياست گذاري فضاهاي آموزشي است و اصولي در اين سياست گذاري موردتأكيد است،كه از جمله مي توان به مدرسه ايراني – معماري ايراني اشاره كرد.

 

وي، ايمن سازي وكاربري فضاهاي متناسب با برنامه هاي آموزشي را دو مسئله مهم دانست وتصريح كرد: تحولي كه در نظام هاي آموزشي به وجود آمده، تغييرات عمده فضاهاي آموزشي از سنّتي به نُوين را ضروري ساخته تا فضاي آموزشي همگام با فرآيند ياددهي – يادگيري در تربيت دانش آموزان مؤثر باشد.

 

دانش آشتياني يكي از برنامه هاي اصلي سند تحول را تأكيد بر موضوع تربيت دانست و بيان كرد: آموزش وپرورش به طور كلي مسير تربيت را طي مي كند، بنابراين بايد فضاهاي آموزشي نگاه تربيتي داشته باشند و بستري را فراهم كنيم تا مدرسه محل زندگي شود.

 

وي افزود: اگر بخواهيم مدير، معلم و دانش آموز در يك فضا با هم زندگي كنند، بايد فضاي مدرسه را متناسب با محل زندگي بسازيم و محيط شادابي را ايجاد كنيم تا دانش آموزان نه تنها از محيط مدرسه گريزان نباشند، بلكه به آن علاقه مند باشند.

 

عضو كابينه تدبير و اميد خاطرنشان كرد: فضاي كالبدي مدارس بايد متناسب با اهداف يادگيري طراحي شود، زيرا ابعاد كلاس ها نيز در فرآيند يادگيري نقش دارند، بنابراين راهروهاي طولاني در برخي مدارس جلوه خوبي ندارند و بايد در طراحي آن ها تجديد نظر شود.

 

وي اظهاركرد: اگر طراحي كلاس هاي درس طوري صورت گيرد كه دانش آموزان پشت سر هم و ميز معلم در جلو كلاس قرار گيرد، همان روش سنتي را ديكته كرده ايم در صورتي كه زمان اين روش ها ديگر سپري شده است .

 

دانش آشتياني خاطرنشان كرد: بايد جاذبه هاي داخل مدرسه را براي دانش آموزان افزايش داد وفضاي كالبدي مدارس را طوري طراحي كنيم كه بتوان روش هاي فعال يادگيري را در آن اجرا كرد و فضاي مدارس متناسب با نظام جديد آموزشي باشد .

 

وزيرآموزش وپرورش گفت: آمار فضاهاي موردنياز، آمار بالايي است و از طرفي تعداد مدارس، نيازمند مقاوم سازي و ايمن سازي نيز رقم قابل توجهي است .

 

وي محدوديت مالي، طولاني بودن زمان ساخت و ساز را دو مسئله اصلي در طرح هاي عمراني دانست و افزود: در امر نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس نيازمند مشاركت همه مردم هستيم و خوشبختانه شاهد مشاركت و مساعدت خوب خيرين در امر مدرسه سازي به ويژه در مناطق محروم هستيم، بنابراين ضروري است، اگر افرادي نمي توانند مدرسه اي را به طور كامل بنا كنند به همان ميزان كه امكان مشاركت دارند در اين خصوص اقدام كنند، زيرا هنوز در برخي مناطق محروم، فضاي مناسب آموزشي براي دانش آموزان وجود ندارد .

 

عضوكابينه تدبير و اميد تصريح كرد: مدت زمان ساخت و سازها طولاني است، اما مي شود با استفاده از تكنولوژي هاي نوين، اين زمان كاهش داد، علاوه بر آن همه ساختمان ها با تكنولوژي جديد طولاني تر خواهد بود.

 

وزيرآموزش وپرورش، توجه به توسعه پايدار و محيط زيست را ازاصول ساخت و سازهاي عمراني  مدارس دانست و افزود: بايد به سمت ايجاد مدارس سبز گام برداريم و در استفاده از مصالح ساختماني، موضوعاتي مانند، آلودگي، محيط زيست و صرفه جويي در مصرف انرژي را مدنظر قرار دهيم، هرچند ممكن است اين نوع معماري، هزينه ساخت را افزايش دهد، اما در درازمدت ، سودآور خواهد بود.

 

دانش آشتياني اظهاركرد: در هر منطقه و معماري مدارس بايد متناسب با شرايط بومي و زندگي مردم آنجا طراحي شود، البته اين به معني به كارگيري روش هاي سنتي در ساخت و ساز نيست، بنابراين دانش آموزان هر منطقه در چنين مدارسي احساس مي كنند در خانه خودشان زندگي مي كنند.

 

وي با اشاره به بازديد خود از نمايشگاه آثار مدرسه ايراني معماري ايراني گفت: اميدوارم با استفاده بهتر از تجهيزات جديد و سيستم آموزشي نوين، آينده بهتري را در نظام تعليم و تربيت شاهد باشيم

به اشتراک بگذارید :