25 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۱۵ ۰۷:۴۶:۲۸
کد مطلب:  Vp9RBZf6
رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور:
هويت بخشي ، يكي از مهم ترين موضوعات در معماري ايراني است

رئيس سازمان نوسازي، توسعه وتجهيز مدارس كشور گفت: هويت بخشي، يكي از مهم ترين موضوعات در معماري ايراني است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، پيش از ظهر امروز محمدتقي  نظرپور در هفتمين همايش ملي مدرسه ايراني، معماري ايراني، كه در سالن علامه اميني دانشگاه تهران و باحضور وزير آموزش و پرورش برگزار شد، اظهاركرد: امكانات يادگيري – ياددهي متغير و در حال رشد است و از آنجا كه محيط كالبدي مدارس تأثير زيادي بر شكل گيري ابعاد شخصيت دانش آموزان دارد، ضروري است معماري ها، در ساخت و سازها، همگام با اين تغييرات دگرگون شود.

 

وي محيط آموزشي را در رشد خلاقيت و روانشناختي دانش آموزان مؤثر دانست و افزود: وجود فضايي باز مي تواند امكانات بيشتري در اختيار دانش آموزان قرار دهد و در اين فضا با سپردن مسئوليت ها به دانش آموزان، جرأت و جسارت آن ها براي اداره كردن بخشي از زندگي در آينده را تقويت مي كند.

 

نظرپور تصريح كرد: هر روز روش زندگي انسان در طبيعت دچار تغيير مي شود و انسان بر محيط تأثيرگذار است و خواسته هاي خود را بر محيط تحميل مي كند، بنابراين يكي از اهداف بلندمدت تعليم و تربيت، فراهم كردن بستر رشد و شكوفايي استعداد هاي دانش آموزان است.

 

وي افزود: بايد با اقليم هر منطقه مصالحه كرد و آن را به عنوان معماري بومي مطرح كرد و به جاي مقابله با محيط، هم سازي با محيط و بهره برداري صحيح از منابع طبيعي را در دستوركار قرار داد.

 

رئيس سازمان نوسازي توسعه و تجهيز مدارس كشور خاطرنشان كرد: يكي از موضوعات مهم هويت بخشي در معماري ايراني براساس الگوهاي اسلامي است و دراين راستا، ده ها طرح اجرا شده با معماري هاي مناسب، الگوي مناسبي براي جامعه مهندسين است.

 

وي مقالات واصله به اين همايش را 112 مورد دانست و افزود: از اين تعداد، 91 مقاله موردپذيرش قرار گرفته است و هم چنين 297 طرح در قسمت طرح ها و پروژه ها دريافت شده كه 59 مورد در بخش دانشجويي ، 14 طرح در بخش مشاوران، 86 طرح در بخش ادارات كل و 120 طرح نيز در بحث پروژه هاي ساخته شده در دبيرخانه همايش به ثبت رسيده است

به اشتراک بگذارید :