2 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ ۱۳:۱۰:۵۹
کد مطلب:  4EyhFAGA
معاون پشتیبانی آموزش وپرورش استان زنجان:
۴۲ هزار دانش‌آموز استان زنجان زیر پوشش آموزش مهارتهای اجتماعی قرار می‌گیرند

معاون پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به اینکه آموزش و پرورش مورداعتمادترین نهاد اجتماعی است، گفت: بیش از ۴۲ هزار دانش‌آموز استان زنجان زیر پوشش آموزش مهارتهای اجتماعی به منظور کاهش آسیب‌ها قرار می‌گیرند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش استان زنجان به نقل از تسنیم،یعقوبعلی عبادی در آیین رونمایی از سند تقسیم کار ملی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی اظهار داشت: آموزشهای ارتقای مهارت‌های زندگی و اجتماعی دانش‌آموزان در دستور کار آموزش و پرورش قرار دارد که 42 هزار و 405 نفر در استان زنجان زیر پوشش این طرح‌ها قرار می‌گیرند.

وی مهارت جرات‌مندی را از مهمترین سرفصل‌های آموزشی برای دانش‌آموزان پایه نهم در راستای برنامه‌های سند تقسیم کار ملی کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و افزود: 12 هزار و 684 دانش‌آموز در 211 کلاس مشمول این دوره‌ها می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان به برگزاری 52 هزار و 872 نفر ساعت دوره با عنوان آموزش‌های مهارت مدیریت هیجانات و عواطف در دوره بلوغ ویژه دختران پایه هفتم اشاره کرد و گفت: این کلاسها 6 هزار و 609 نفر را دربرمی‌گیرد.

وی ابراز کرد: آموزش‌ مهارتهای مدیریت عواطف و هیجانات در دروه بلوغ ویژه پسران پایه هشتم نیز به میزان 57 هزار و 600 نفر ساعت برای 7 هزار و 200 نفر در 120 کلاس برگزار می‌شود.

عبادی تعداد افراد مشمول در طرح آموزش مهارتهای تاب‌آوری را 2 هزار نفر برشمرد و گفت: برگزاری 8 هزار نفر ساعت دوره در 40 کلاس در دستور کار قرار دارد و 13 هزار و 912 دانش‌آموز نیز در دیگر مباحث مربوط به مهارتهای اجتماعی شرکت می‌کنند.

وی آموزش‌های مهارت‌های مقابله‌ای، مهارت نه گفتن، جرئت‌ورزی، مهارت‌های زندگی و مواردی از این دست را از خلا‌ء‌های سیستم آموزشی عنوان کرد و افزود: مداخلات به موقع، مشاوره‌ها و مددکاری‌ها می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی تأثیرگذار باشد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان تأکید کرد: باید شرح وظایف مشاوران، توزیع و آموزش آنها متناسب با تخصص این افراد بازنگری شود.

وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش مورد اعتمادترین نهاد اجتماعی در بین خانواده‌ها است، بیان کرد: باید با بهره‌مندی از این ظرفیت و از طریق مداخلات مستقیم و غیرمستقیم نسبت به ارتقای سواد اجتماعی دانش‌آموزان اقدام کرد.

عبادی با اشاره به اینکه به دلیل تفاوت‌های رفتاری ناهنجاری‌ها در همه جوامع از جمله کشور ما نیز وجود دارد، ابراز کرد: نمی‌توان آسیب‌های اجتماعی را در هیچ جامعه‌ای به صفر رساند اما با مداخلات موثر می‌توان ناهنجاری‌ها و آسیب‌ها را کاهش داد.

وی تصریح کرد: با برنامه‌ریزی درست در مدارس می‌توان ضریب امنیت اجتماعی را بالا برد که با این اقدام می‌توان هزینه‌هایی که برای بالابردن امنیت اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد را در بخش‌های دیگر مصرف کرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش استان زنجان استفاده مفید از سرمایه‌های ملی برای رشد و بالندگی کشور به جای استفاده از آنها در مواردی مانند افت تحصیلی یا فرار از مدرسه را از دیگر فواید و اهداف برنامه‌ریزی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه یک نگرش اجتماعی به چگونگی جرائم و شدت آسیب‌ها معطوف می‌شود، بیان کرد: در این نگاه برای کنترل آسیب‌ها بیشتر به سراغ پلیس و دستگاههای قضایی می‌روند که این راهکارهای کوتاه مدت و سخت افزاری چندان کارایی ندارد.

عبادی نگاه دوم را معطوف به خصوصیات فردی و توانایی‌های اجتماعی افراد ناهنجار خواند و گفت: در این دیدگاه تلاش می‌شود عوامل پدیدآورنده ناهنجاری شناسایی شود که در آن به فرهنگسازی و آموزش مهارتهای زندگی، انطباق‌پذیری افراد و مهارت‌های ارتباط فردی تأکید شده است.

به اشتراک بگذارید :