26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ ۱۳:۵۹:۵۷
کد مطلب:  eTmMGZ3V
مراسم بزرگداشت نخبه ریاضی در شهرستان بندرانزلی

مراسم بزرگداشت زنده یاد علیرضا سایه بان نخبه ریاضی شهرستان بندرانزلی برگزار و از تمبر آن مرحوم رونمایی شد .

پروفسور بهمن مهری چهره ماندگار ریاضی کشور در این مراسم که در دهکده ساحلی بندرانزلی برگزار شد ، زنده یاد سایه بان را دارای استعداد منحصر به فرد دانست و اظهار کرد: مریم میرزاخانی اولین بانویی است که از کشورعزیزمان توانست جایزه نوبل ریاضی را به خود اختصاص دهد و یقینا اگر مرحوم سایه بان هم در قید حیات بود،  جایزه نوبل می گرفت .
وی افزود: خواندن یک مقاله علمی مانند خواندن یک روزنامه نیست و علاوه بر دقت و حواس جمع ، در فهم یک مقاله علمی باید زحمت بسیار کشید .
مدیر آموزش و پرورش شهرستان بندرانزلی نیز در این مراسم گفت: علیرضا سایه بان درمدت 19 بهار از عمرش توانست اثری نیک از خود برجای گذاشته و الگویی برای جوانان شهرستان و استان شود.
سید حسین دریابکی با اشاره به تجلیل از 300 دانش آموز نخبه انزلی توسط آموزش و پرورش انزلی  افزود: انقلاب اسلامی علاوه بر ایجاد تحولی اساسی در معادلات دنیا ، خود باوری و عزت را به روح جوانان ما دمید . وی با اشاره به اینکه : پیشرفتهای کشور در سالهای اخیر حاصل خودباوری و تلاش همین جوانان است ، تاکید کرد: جوانان ایرانی توانستند با تلاش خود تحولات شگرفی را در عرصه علمی و فناوری کشور به وجود آورند.

رییس بنیاد علمی نخبگان گیلان نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه برگزاری چنین مراسمی برای نخبگان از خواسته های بنیاد نخبگان است،  اظهار کرد: هدف از برگزاری چنین مراسمی صرفا تکریم از یک عزیز از دست رفته نیست بلکه رشد و پرورش امثال این استعدادهای مثال زدنی است. مسعود اصفهانی با اشاره به وجود قابلیت های  شایسته در بندرانزلی افزود: با تلاش همه جانبه مسئولان و با شناسایی و پرورش استعداد های درخشان علمی می توان امثال علیرضا سایه بان را به جامعه علمی کشور و دنیا معرفی کرد.

علیرضا سایه بان در 6 بهمن 1357 به دنیا آمد. در سن 16 سالگی موفق به اخذ دیپلم شد و سپس در رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی پذیرفته شد . پس از گذراندن سال اول ، علاوه بر تحصیل در رشته ریاضی به تحقیق فعالیت وسیعی در رشته کامپیوتر و برنامه ریزی آن مشغول شد و به تشویق و عنایت دکتر تابش ریاست دانشکده به تدریس کامپیوتر در دانشگاه پرداخت و در زمینه انتشار مقالات بین المللی در رشته ریاضی ، طراحی و پیاده نمودن پروژه های مختلف در ارتباط با شرکت های کامپیوتری و ترجمه کتب بین المللی در رشته کامپیوتر همکاری مؤثر داشت و عضو فعال مجله ریاضی دانشگاه شریف بود .
علیرضا سایه بان دانشجوی نخبه سال سوم ریاضی، روز سه شنبه 26 اسفندماه 1376هنگام بازگشت از نخستین همایش ریاضی دانشجویان کشور در جاده اهواز - اندیمشک در اثر سانحه تصادف به همراه شش نخبه علمی دیگر کشور جان خود را از دست داد .

به اشتراک بگذارید :