19 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ ۱۷:۳۱:۰۰
کد مطلب:  RmL7tMHw
معاون پرورشی وفرهنگی وزیر آموزش وپرورش درزنجان:
مرکزمشاوره امور فضای مجازی درمعاونت پرورشی وفرهنگی وزارت ایجاد شده است

دکتر مهدی فیض معاون پرورشی وفرهنگی وزیر آموزش وپرورش درحاشیه زنگ انقلاب در زنجان با اشاره به آسیب های تهدیدکننده دانش آموزان در فضای مجازی اظهار داشت: مرکزمشاوره امور فضای مجازی درمعاونت پرورشی وفرهنگی وزارت ایجاد شده است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش استان زنجان، مهدی فیض صبح امروز در حاشیه مراسم نمادین زنگ انقلاب در دبیرستان حضرت ولیعصر(عج)ناحیه یک زنجان اظهار کرد: دانش‌آموزان امروز، در آینده نقش‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و نقش‌هایی در تعاملات اخلاقی، اجتماعی با مردم یا در تعامل با محیط زیست و اقتصاد بر عهده خواهند داشت و باید دانش‌آموز را برای همه نقش‌ها آماده کرد.

وی با اشاره به اینکه اگر آموزش هم صورت می‌گیرد باید آموزشی باشد که همه این نقش‌ها را پوشش دهد، تصریح کرد: همچنین فعالیت‌های تربیتی هم باید همه این نقش‌ها را در نظر بگیرد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه تا رسیدن به این مدلی که دانش‌آموز برای همه نقش‌ها آماده شود، اندکی فاصله داریم، اضافه کرد: این فاصله تئوریک و عملیاتی است.

فیض با بیان اینکه سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اگر به عنوان مبنا قرار گیرد باید راهکارهای عملی تحقق سند تنظیم شود، یادآور شد: راهکارهای عملی تحقق سند در حوزه اهداف تربیتی راهکارهایی است که همه معاونت‌ها و سازمان‌های زیر پوشش آموزش و پرورش باید نقش خود را در تحقق اهداف تربیتی آن سند مشخص کنند.

وی ادامه داد: کارگروهی با عنوان تربیت در سند تحول تشکیل شده که ماموریت این کار گروه، تدوین اقداماتی است که از بخش‌های مختلف وزارت آموزش و پرورش در تحقق اهداف تربیتی سند انتظار می‌رود.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: امیدوار هستیم تا مرداد ماه این کار گروه اسناد اقداماتی حوزه‌های مختلف را نهایی کند تا این حوزه‌ها برای تحقق اهداف تربیتی نقش خود را ایفا کنند.
فیض با تاکید بر اینکه کلیت فضای مجازی را نمی‌توانیم به عنوان یک نهاد دولتی و در سطح کلان مدیریت کنیم، اظهار کرد: آنچه که در این زمینه مد نظر ما قرار دارد این است که دانش‌آموز را در استفاده از فضای مجازی هوشیار کنیم.

وی بیان داشت: باید دانش‌آموز و خانواده وی بدانند که در استفاده از فضای مجازی چگونه عمل کند تا از آسیب‌ها حفظ شود و این نخستین ماموریتی است که ما از طریق مشاوران و مسؤولان امور تربیتی نسبت به آن پرداخته‌ایم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش همچنین به برگزاری دوره‌های مختلف در زمینه فضای مجازی در سال جاری اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها در سال 96 هم دوره‌هایی برگزار خواهد شد.

فیض با اشاره به اینکه مرکز مشاوره‌ای در معاونت پرورشی و فرهنگی با عنوان مشاوره امور فضای مجازی فعال شده است، ادامه داد: رصد وضعیت دانش‌آموزان در فضای مجازی و تولید ایده‌هایی که بتواند استفاده دانش‌آموز را در فضای مجازی به سوی استفاده مفید ببرد از اهداف این مرکز است.

وی یادآور شد: تلاش می‌کنیم این حرکت در فضای مجازی را از سطح مشاوره به سطح اداره کل ببریم، چون موضوع فضای مجازی می‌تواند بسیاری از فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: تا ساختار تغییر رخ ندهد، ایجاد اداره کل فضای مجازی در حوزه مجازی زمان‌بر خواهد بود.

به اشتراک بگذارید :