16 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ ۰۸:۲۶:۱۸
کد مطلب:  tmDrMmQ1
رئیس سازمان نهضت سواد آموزي خبرداد:
ثبت نام 470هزار نفر از ابتداي سال در دور های سواد آموزی / راه اندازی270 مرکز یادگیری محلی

رئیس سازمان نهضت سواد آموزي از راه اندازي 270 مركز يادگيري محلي در سراسر كشور خبرداد وگفت: 470هزار نفر درگروه سنی 49-10 سال در دور های سواد آموزی طي سال جاري ثبت نام كرده اند.

به گزارش مركزاطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، علي باقرزاده در ديدار با «ویل پارکس» نماینده یونیسف در ایران كه در سالن جلسات سازمان نهضت سواد آموزی برگزار شد، اظهاركرد: 200 هزار نفر در برنامه های مکمل سواد آموزی مانند مسابقات انشا نویسی و کتابخوانی شرکت کرده اند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزي به میزان اعتبار هزینه شده برای انجام فعالیت های سواد آموزی اشاره كرد و افزود: اعتبار سالانه سازمان نهضت سواد آموزی 80 میلیون دلار است که از سوی دولت تامین می شود و سازمان تاکنون با 72 میلیون دلار اعتبار توانسته است به عملکرد مذکور دست یابد.

وي با بيان اين كه گام اول سواد آموزی، فراگیری مهارت خواندن و نوشتن است، تصريح كرد: رویکرد اصلی فعالیت های سواد آموزی، آموزش مهارت های بِه زیستن و آموزش نحوه یادگرفتن به فراگیران است .

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به رویکرد های حاکم بر فعالیت ها و خدمات سواد آموزی اشاره و خاطرنشان كرد: این سازمان تمامی تلاش خود را برای انعطاف حداکثری در برنامه، مشارکت حداکثری جامعه و سودمندی و کیفیت حداکثری در برنامه های خود به کار گرفته است .

باقرزاده به گروه های هدف و تنوع موجود در مخاطبان اشاره کرد و افزود: سازمان نهضت سواد آموزی مسئولیت شناسایی و جذب و آموزش افراد بی سواد و بازمانده از تحصیل، گروه سنی 49-10 ساله را بر عهده دارد .

وي با تاكيد بر اين كه گروه سنی 49-10 ساله از تنوع زیادی برخوردار است، بيان كرد: کودکان کار و خیابان، کودکان بازمانده از تحصیل دارای کبر سنی،کودکان بدون شناسنامه، اتباع خارجی مجاز و غیر مجاز، معلولان و افراد با نیاز های ویژه و دختران روستایی و عشایر ، گروه سنی 19-10 ساله را تشكيل مي دهند.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به اهمیت مراکز یادگیری محلی برای متمرکز شدن فعالیت های آموزش سواد در محلات و توسعه مشارکت بومی اشاره كرد و گفت: در حال حاضر سازمان در حال احیا و راه اندازی مراکز یادگیری محلی با رویکرد های نوین است و تا کنون 270 مرکز یادگیری محلی راه اندازی شده است و امید است به 2500 مرکز یادگیری محلی توسعه يابد .

وی با بيان اين كه اگر فعالیت های سواد آموزی در مراکز یادگیری محلی متمرکز شوند بسیاری از هزینه ها حذف خواهد شد، بیان کرد: وزارت آموزش و پرورش مزایا و تسهیلات ویژه ای مانند انتصاب یک نفر به عنوان مدیر مرکز، تخصیص فضا و تجهیزات و امکانات لازم برای انجام فعالیت های مکمل برای تسهیل کار و مقرون به صرفه بودن خدمات در نظر گرفته است .

باقرزاده به همکاری مشترک سازمان با یونیسف اشاره كرد و افزود: سازمان نهضت سواد آموزي به دنبال بهره گیری از ظرفیت های علمی و فنی نهاد های بین المللی در زمینه جذب و آموزش کودکان کار، کودکان بازمانده از تحصیل اتباع خارجی و توانمند سازی کارشناسان این حوزه است.

 

به اشتراک بگذارید :