21 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ ۱۳:۱۳:۲۲
کد مطلب:  ndA02qVu
با حضور مشاور مدیر کل در امور بانوان استان؛
همایش تحکیم بنیاد خانواده در شهرستان چاراویماق آذربایجانشرقی برگزار شد

مشاور مدیر کل در امور بانوان آموزش و پرورش آذربایجانشرقی در همایش تحکیم بنیاد خانواده در شهرستان چاراویماق گفت: تزلزل نهاد خانواده در اکثر موارد منجر به طلاق و یا نوع دیگری از آن، طلاق عاطفی می شود که در هر دو صورت، این فرزندان خانواده هستند که بیشترین آسیب را متحمل می شوند

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجانشرقی به نقل از چاراویماق؛ همایش تحکیم بنیاد خانواده با محوریت آسیب های اجتماعی، عفاف و حجاب با حضور فرماندار، مشاور امور بانوان مدیرکل آموزش و پرورش استان، مدیر آموزش و پرورش، جمعی از مسئولین، فرهنگیان و دانش آموزان دختر مقطع متوسطه شهرستان چاراویماق برگزار شد.

فرماندار چاراویماق در همایش تحکیم بنیاد خانواده گفت: خانواده زیر بنای اصلی جامعه می باشد و باید فرآیندهای آموزشی و تربیتی بر مبنای تاثیرگذاری خانواده تنظیم گردد.

بلال زاده در این همایش  افزود: باید فرآیندهای آموزشی و تربیتی بر مبنای تاثیرگذاری خانواده تنظیم گردد چون اگر اهداف و برنامه های خود در جامعه را بر محوریت خانواده تنظیم کنیم قطعا به اهداف برنامه های تنظیمی خواهیم رسید و در نهایت جامعه به شکل ایده آل خود در تمامی حوزه ها در خواهد آمد.

فرماندار چاراویماق همچنین افزود: آسیب های اجتماعی گاهاً به صورت برنامه ریزی شده و دقیق بنیاد خانواده ها و جامعه را هدف قرار داده و تهدید می کند به همین سبب در جامعه مسئولان و دستگاههای مربوط خصوصاً آموزش و پرورش بایستی با این آسیب ها مبارزه کنند.

بلال زاده در پایان افزود: با توجه به شرایط خاص جامعه جهانی و پیشرفت سریع ارتباطات و وسایل ارتباطی، فکر محصور کردن خانواده و فرزندان برای در امان ماندن از آسیب های بیرون از خانواده منسوخ شده و تنها روش حفاظت از خانواده، تجهیز کردن افراد خانواده به مهارت های رفتاری لازم می باشد.

در ادامه این همایش مشاور مدیر کل آموزش و پرورش استان در امور بانوان با اشاره به تزلزلهای بوجود آمده در بنیاد برخی از خانواده ها، گفت: تزلزل های ایجاده شده در اکثر موارد منجر به طلاق و یا نوع دیگری از آن، طلاق عاطفی می شود که در هر دو صورت، این فرزندان خانواده هستند که سرنوشت نامعلوم و مبهمی پیدا می کنند.

طیبه معرفت در ادامه افزود: ازدواج های ناموفق از مواردی هستند که راهی جز ختم به طلاق ندارند و ازدواج در سنین پایین از مصادیق این نوع ازدواج ها می باشند که معضلی برای بنیان خانواده می باشند، چون افراد در این سنین از واقعیت های زندگی و مسئولیت های خود در قبال یکدیگر اطلاعی ندارند.

مشاور مدیر کل در ادامه با اشاره به وجود بیشمار شبکه های ماهواره ای و اجتماعی، گفت: آسیب های اجتماعی حاصل از ماهواره و دیگر رسانه های معاند، بسیاری از خطوط قرمز زندگی را زیر پا گذاشته و رفتارهای غیر اخلاقی، خیانت، مصرف زدگی و ... را در جامعه برای خانواده ها بدنبال داشته است.

وی ادامه داد: خانواده یک نهاد مقدس و دارای حرمت فراوان می باشد و حفظ حریم آن نیز مهم و ضروری می باشد پس در خانواده برای مقابله با آسیب های مذکور، بایستی بطور جد سعی شود فضای معنوی این نهاد مقدس حفظ و در نهایت تقویت شود چون در صورت از دست رفتن معنویت، خانواده ها و افراد آن با تباهی و تبعات حاصل از آن روبرو خواهند شد.

طیبه معرفت در پایان با اشاره به اهمیت حفظ ستون های خانواده گفت: تأیید مردان از سوی همسران، توجه مرد خانواده به همسر خود و همچنین عامل تشویق در خانواده از عوامل مهم تحکیم خانواده و محکم نگه داشتن ستون هایش می باشد.

 

مدیر آموزش و پرورش چاراویماق نیز در ابتدای این همایش، تحکیم بنیان خانواده را بحث علمی و بنیادی بیان کرد و گفت: همه جامعه شناسان و روانشناسان معتقدند سه عنصر اساسی در تربیت بچه،  کارآمد و مفید بوده که شامل خانه و خانواده، مدرسه و نظام تعلیم و تربیت و سیستم نظام اجتماعی یا جامعه است.

علیزاده با اظهار اینکه این سه ضلع مثلث در شکست و موفقیت فرزندان مفید هستند عنوان کرد: اولین و مهم‌ترین عامل موفقیت و شکست یک فرزند، خانواده است زیرا پدر و مادر دو بال مهم در پرورش بچه‌ها هستند و شخصیت والدین، سلامت روحی، روانی و اجتماعی خانواده، نحوه تربیت و شیوه‌های تربیت فرزندان، روابط اجتماعی درون خانواده جز عوامل مهمی هستند که در بین خانواده‌ها به چشم می‌خورند.

وی از خانواده به‌عنوان پایه‌گذار بخش مهمی از سرنوشت فرد در جامعه یاد کرد و افزود: خانواده در تعیین خط ‌مشی زندگی نقش بزرگی بر عهده دارد و بایستی این نهاد مقدس و تاثیرگذار بر سرنوشت فرد و جامعه را از تمامی آسیبها محافظت کرد

گفتنی است حضور در شورای معلمان مدرسه سمیه شهر قره آغاج و گفتگو و تبادل نظرات با معلمان این مدرسه، بازدید از خوابگاه دبیرستان شبانه روزی فاطمه الزهرا(س) و نشست صمیمی با تعدادی از دانش آموزان این دبیرستان از دیگربخش های برنامه حضور مشاور مدیر کل در امور بانوان در شهرستان چاراویماق بود.

به اشتراک بگذارید :