16 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۰۲ ۰۷:۳۴:۱۵
کد مطلب:  kE0T3PG9
وزير آموزش و پرورش در آيين اختتاميه جايزه سپيدار:
موضوع محيط زيست بايد در همه دروس وارد شود

وزير آموزش و پرورش با اشاره به نقش محيط زيست در زندگي گفت: موضوع محيط زيست بايد در همه دروس وارد شود.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، فخرالدين دانش آشتياني در آيين اختتاميه دومين دوره جايزه سپيدار كه همزمان با روز هواي پاك در سالن حجاب تهران برگزار شد به اصل پنجاهم قانون اساسي كه حفاظت از محيط زيست را وظيفه عمومي دانسته است اشاره و اظهاركرد: فرهنگ عامل تعيين كننده رفتارهاي افراد در يك جامعه است و گرفتاري هاي زيست محيطي نشات گرفته از اين عامل مهم است.

وزيرآموزش و پرورش افزود: درنگاه اول شايد اين تصور به وجود آيد كه مسائل زيست محيطي تنها به يك سازمان مرتبط باشد درحالي كه چنين نيست زيرا يك پديده زيست محيطي مي تواند در زندگي افراد تاثير گذار باشد بنابراين حفاظت از محيط زيست وظيفه تك تك افراد جامعه است .

وي كودكان را بهترين و موثرترين گروه براي آموزش هاي زيست محيطي در جامعه عنوان كرد و افزود: در دوران اوليه زندگي دوران بسيار حساسي است نگرش هاي افراد نسبت به محيط زيست شكل مي گيرد و كودك ارزش ها و مهارت هايي را كه در اين دوران فرا مي گيرد تا پايان عمر به آن معتقد است و به آن عمل مي كند بنابراين بايد براي كودكان در اين زمينه برنامه ريزي كنيم .

عضوكابينه تدبير واميد تصريح كرد: تخريب محيط زيستي را كه امروز شاهد هستيم نتيجه عدم شكل گيري تربيت زيست محيطي و عدم فراگيري مهارت هاي لازم توسط افراد در دوران تعليم وتربيت بوده است .

دانش آشتياني خاطرنشان كرد: موضوع محيط زيست بايد در تمام فرايند يادگيري ورود كنيم و اين مسئله را نه بعنوان يك  ابزار  بلكه به عنوان يك هدف در فرايند آموزشي و در راستاي توسعه پايدار ببنيم .

وي بيان كرد:آموزش تا زماني كه به رفتار تبديل نشود شبه تربيت است و تربيت اتفاق نيفتاده است بنابراين اگر در مسئله محيط زيست تنها به تدريس يك كتاب در مدرسه بسنده كنيم تربيتي كه نتيجه آن سازگاري با محيط زيست است اتفاق نمي افتد.

وزيرآموزش و پرورش گفت: موضوع محيط زيست بايد در تمام دروس وارد شود و مولفين منابع آموزشي از مثال هاي محيط زيستي در كتاب ها استفاده كنند .         

وزير آموزش و پرورش افزود: بايد دانش آموزان را به دامان طبيعت ببريم و در آنجا موضوع محيط زيست را به آنها بياموزيم تا دانش آموزان زيبايي هايي طبيعت را كه جلوه اي از قدرت الهي است، ببيند و با آن مانوس شوند.

گفتني است؛ در پايان مراسم با حضور وزير آموزش و پرورش از نفرات برتر تجليل به عمل آمد.

 

به اشتراک بگذارید :