20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۳۰ ۱۷:۲۸:۵۸
کد مطلب:  F2qVMVpU
تقدیر از 104 معلم درس پژوه برتر استان فارس

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: باید زمینه مشارکت دانش آموزان را در فرایند آموزشی فراهم نمود و درس پژوهی با بستر سازی مناسب در نظام آموزشی کشور زمینه این تغییر را فراهم نموده است.

به گزارش اداره اطلاع ر سانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر ناصر قجری در آیین تقدیر از معلمان  درس پژوه برتر استانی و کشوری فارس در  دوره اول متوسطه ،ضمن تاکید بر اهمیت نظام تعلیم و تربیت  گفت: یکی از دلایل اصلی این اهمیت  وظیفه ای است که آموزش و پرورش  برعهده دارد و آن تربیت انسان است.

وی با تاکید بر اینکه" آموزش و پرورش مترادف با  معلم است" گفت: محوری ترین و قوی ترین موضوع سند تحول بنیادین آموزش و پرورش موضوع منابع انسانی  است و وظیفه ما تلاش برای تقویت منابع انسانی و  دستیابی به اهداف سند تحول بنیادی است.

قجری با بیان اینکه"در کنار نیروی انسانی نقش مدیریت و تجهیزات و امکانات نیز جایگاه خاص خود را دارد "افزود:توانمند سازی معلمین و توسعه و ارتقاء سطح علمی آنها   نقش موثری در توسعه و پیشرفت کشور دارد و برای بالا بردن سطح دانش معلمین، برگزاری دوره های مختلف و کارگاه های آموزشی به تنهایی کافی نیست.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس گفت: برای دستیابی به این مهم ،لازم است علاوه بر برگزاری دوره های ضمن خدمت معمول، با  تغییر الگو، دوره های ضمن خدمت را به کلاس های درس  و مدارس انتقال داده  تا معلمین در حوزه های گوناگون و  در قالب  گروه های مختلف در تعامل علمی با هم به نتایج مطلوب دست یابند.

قجری گفت: درس پژوهی نمونه ای  از این تغییر رویکرد است که در قالب آن با شکستن حصار کلاس درس، خود را در معرض واکاوی همکاران خود قرار داده  و با مشارکت  هم  از تجربیات یکدیگر در راستای  رشد و تعالی علمی گام بر می داریم.

وی با انتقاد از روش  یکطرفه و کمی گرایانه  آموزشی  موجود گفت:باید زمینه مشارکت دانش آموزان را در فرایند آموزشی فراهم نمود و درس پژوهی با بستر سازی مناسب در نظام آموزشی کشور زمینه این تغییر را فراهم نموده است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش فارس تاکید کرد: در سازمان های یادگیرینده  همچون مدرسه، همه عوامل اعم از معلم و دانش آموز همواره باید در حال فراگیری باشند و معلمی موفق است که بتواند حس کنجکاوی دانش آموزان را برای یادگیری بیشتر تحریک نماید.

وی گفت: استان فارس  در زمینه فعالیت های درس پژوهی به عنوان یکی از پیشگامان کشور توانسته در  سال های اخیر به موفقیت های خوبی دست یابد ، چنانچه در جشنواره  روشهای تدرس برتر  سال جاری که در آذربایجان شرقی  و با رویکرد درس پژوهی  انجام شد ،  آموزش و پرورش فارس توانست عنوان نخست کشور را از آن خود نماید.

در ادامه این مراسم، از 104  تن از فرهنگیان درس پژوه استان فارس که در دومین دوره این جشنواره موفق به کسب رتبه نخست استانی  و کشوری شدند تقدیر بعمل آمد.

لازم به ذکر است که در دومین جشنواره درس پژوهی ، بیش از 500 تن از همکاران فرهنگی سراسر استان شرکت داشتند که از این تعدا  بیش از 350 تن به عناوین اول تا سوم استان دست یافتند .

در دومین جشنواره کشوری  روشهای تدریس برتر دوره اول متوسطه نیز ، 23 تن از درس پژوهان استان در قالب 4 تیم  حضور داشتند که در پایان گروه های آمادگی دفاعی و ادبیات به عنوان عنوان نخست کشور دست یابند ، گروه زبان به مقام سوم کشوری رسید  و گروه هنر نیز به عنوان گروه برتر معرفی شد.

به اشتراک بگذارید :