20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۷ ۰۰:۰۱:۰۰
کد مطلب:  AqGNosnH
استاندار فارس:
برجام گره های کور اقتصاد کشور را باز کرد

استاندار فارس گفت: توافق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تا حد بسیار زیادی گره های کوری که در اقتصاد کشور به وجود آمده بود را باز کرد و بی شک در آینده شاهد گشایش ها و رونق بیشتری در عرصه های مختلف در کشور از جمله حوزه اقتصاد خواهیم بود

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس و به نقل از خبرگزاری ایرنا ،سید محمد علی افشانی در نخستین سالگرد اجرای برجام گفت: برای پی بردن به دستاوردهای برجام ابتدا باید دید که دولت تدبیر و امید در چه شرایطی امور اجرایی کشور را در دست گرفت.

وی ادامه داد: توافق برجام در شرایطی رقم خود که تقریبا ارتباط ما با اکثر کشورهای دنیا به لحاظ مبادلات تجاری دچار مشکل جدی شده بود و میزان صادرات نفت نیز به کمتر از یک میلیون بشکه رسیده بود و حتی امکان دستیابی به درآمد حاصل از فروش همان میزان نفت نیز میسر نبود.

استاندار فارس اضافه کرد: حتی بنا بود که در یک برنامه زمان بندی مشخص سالانه 20 درصد از میزان فروش نفت ما کاهش یابد تا به صفر برسد.

افشانی گفت: اما پس از اجرای برجام و در یک فاصله نسبتا کوتاه توانستیم به سهمی که در اوپک داشتیم دست یابیم و در فاصله ای کمتر از یک سال میزان فروش نفت کشور به 2.4 (دو و چهار دهم) میلیون بشکه رسید و علاوه بر آن درآمد حاصل از فروش نفت نیز بلافاصله به کشور باز گشت.

استاندار فارس اظهار کرد: دنیا پس از توافق برجام نگاهی کاملا مثبت به کشور ما پیدا کرد و با ایجاد گشایش های اقتصادی و تجاری شاهد سفر بسیاری از هیات های کشورهای خارجی به ریاست بالاترین مقام آن کشور و یا وزرا و روسای مجلس به کشورمان بودیم.

وی افزود: فارس نیز در مقاطع مختلف پذیرای هیات های تجاری خارجی از کشورهای اروپایی و آسیایی بود که برای بررسی شرایط و ظرفیت های سرمایه گذاری به این استان سفر کردند.

افشانی گفت: از دیگر دستاوردهای برجام می توان به افزایش 80 درصدی تعداد گردشگرانی که سال 95 به استان فارس وارد شدند در مقایسه با مدت مشابه سال 94 اشاره کرد.

استاندار فارس افزود: علاوه بر این، توافق برجام با توجه به رونق نسبی که در حوزه اقتصاد به رغم محدودیت منابع مالی حاصل کرد منجر به ایجاد امید در میان مردم شد و مردم با علاقه مندی و امیدواری بیشتری وارد عرصه سرمایه گذاری شدند.

وی با انتقاد از تخریب های گسترده ای که از سوی برخی علیه توافق برجام صورت می گیرد، گفت: البته ما مخالف نقد نیستیم چرا که بر این باوریم که نقد به ما کمک می کند تا ایرادها و اشکال های خود را رفع کنیم اما عده ای پا را از دایره نقد فراتر گذاشته و بی محابا به برجام حمله و دستاوردهای آن را تخریب می کنند.

افشانی گفت: این عده تاکنون و حتی برای یک مرتبه حاضر نشده اند که بگویند اگر دولت برجام را به سرانجام نرسانده بود چه باید می کردیم، کشور چه شرایطی داشت و آنها چه راهکار جایگزینی داشتند؟
استاندار فارس افزود: اگر دولت می خواست روال گذشته را ادامه دهد امروز فروش نفت به صفر رسیده بود، هیچگونه ارتباط اقتصادی با دنیا نداشتیم، صنایع ما از هرگونه دانش و فناوری روز محروم و بی بهره بودند و در نهایت دود تمام این مشکلات به چشم مردم می رفت و زیان اصلی متوجه آنها بود.

وی افزود: کسانی که برجام را بی اثر و فاقد دستاورد می دانند احتمالا برای خودشان یک استدلالی دارند که هیچگاه حاضر به بیان آن نشده اند.

افشانی بیان کرد: مخالفان برجام خودشان بهتر می دانند که دستاوردهای برجام قابل ملاحظه است و اگر این توافق نبود، ما الان در شرایط اقتصادی بسیار ناگواری قرار داشتیم و تورم و رکود گسترده ای کشور را فرا گرفته بود.
برجام یا برنامه جامع اقدام مشترک (Join Comprehensive Plan of Action)، در 23 تیر 1394 پس از 20 ماه مذاکرات فشرده و سخت که از آن به عنوان مذاکرات قرن نام برده می شود، بین ایران و کشورهای 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به امضا رسید.

این توافق در 29 تیرماه 1394 با تصویبت قطعنامه 2231 در شورای امنیت سازمان ملل ماهیت حقوقی پیدا کرد و بدین ترتیب، 6 قطعنامه قبلی این شورا علیه ایران را لغو کرد. اتحادیه اروپا نیز در همان روز برجام را تایید کرد.

این توافق از 26 دی ماه 94 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اجرای تعهد ایران در حوزه هسته ای، با برچیده شدن همه تحریم های ایران مرتبط با موضوع هسته ای به مرحله اجرا رسید.

به اشتراک بگذارید :