17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ ۱۴:۵۰:۰۰
کد مطلب:  5DLTNGvd
کمريي در نشست صميمي با مديرکل و مديران معارف کابل افغانستان
نقش معلم, اسوه,مربي وتسهيل کننده جريان يادگيري است

کمريي در نشست صميمي با مديرکل و مديران معارف کابل افغانستان

نقش معلم, اسوه,مربي وتسهيل کننده جريان يادگيري است

کمريي در نشست صميمي با مديرکل و مديران معارف کابل افغانستان

  ظهر امروز نشست صميمي مديرکل و شوراي معاونين آموزش و پرورش شهر تهران با مديرکل معارف و مديران معارف, آمرين نظارت و مديران مکاتب استان کابل افغانستان در محل سالن کنفرانس آموزش و پرورش شهر تهران برگزارشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران , در اين ديدار که به منظور تبادل نظر و تجربيات برگزار شد, دکتر محمد سعيد منصور مديرکل معارف استان کابل کشور افغانستان و هيئت همراه ضمن بازديد از مدارس و مراکز آموزشي شهر تهران در ديدار با مديرکل و شوراي معاونين آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به ساختار آموزشي کشور افغانستان اظهارداشت: در کشور افغانستان 5 برنامه وزارتي در امر آموزش پيگيري مي شود و در استان کابل تعليمات عمومي و سواد حياتي که چگونه بتوانيم مکتب را به خانه ذي نفعان ببريم اجرا مي شود.

وي با ارائه گزارشي از وجود 4 مدرسه ويژه دانش آموزان نابينا و 4 مکتب نمونه و مکاتب ليله و شبانه روزي در کابل خبر داد و افزود: يک ميليون و دويست هزار دانش آموز در استان کابل تحصيل مي کنند که تعداد 60 هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزي تحت تعليم هستند و 7000 معلم در مکاتب خصوصي و 28528 معلم در بخش مدارس دولتي به امر تعليم و تربيت دانش موزان افغاني مشغول به خدمت هستند.

دکتر محمد سعيد منصور با اشاره به وجود 16 حوزه در شهر کابل 16 اضافه کرد: وزارت معارف کشور افغانستان 6 معين دارد که کارها را پيش مي برند و بر  تقويت فضاي دوستي بين کشورهاي ايران و افغانستان تاکيد نمود.

 در اين مراسم مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران نيز ضمن ارائه گزارشي از ساختار و فعاليت هاي آموزش و پرورش شهر تهران, مدرسه را کانون اصلي آموزش و يادگيري قلمداد نمود و با اشاره به اينکه مدرسه, مدير, معلم, برنامه درسي و آموزشي و دانش آموزان  از ارکان نظام آموزش و پرورش هستند اظهارداشت: مدرسه کارآمد لزوما از مديريت کارآمد برخوردار است و مدير اصلي ترين کانون تحول و کار در آموزش و پرورش است.

کمريي بر استفاده از فناوري هاي جديد در قالب هوشمند سازي مدارس تصريح کرد و افزود: مدرسه يک عنصر حاکميتي است و  بر اساس سند تحول بنيادين نقش معلم, اسوه بودن, مربي و تسهيل کننده جريان يادگيري است .

وي اضافه کرد : بر اساس رويکرد جديد, معلم کمک مي کند تا جريان يادگيري به سهولت انجام شود و دانش آموز بايد به يک يادگيرنده فعال تبديل شود.

مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران با تاکيد بر اين موضوع که جامعه بايد به رکني براي يادگيري تبديل شود ادامه داد: نهاد هاي غيردولتي بايد به کمک آموزش و پرورش بيايند  و محيط مدرسه بايد کانون يادگيري مبدل شود.

کمريي خانواده را يکي از ارکان مهم در امر تعليم و تربيت عنوان نمود و گفت: مديران آموزشي امروز رهبران آموزشي هستند و مدرسه محلي براي کسب تجربه ها مي باشد.

وي هم زيستي بوجود آمده بين دو ملت ايران و افغانستان را ستود و مدرسه را محور آموزش دانست و با اشاره به اينکه شهر تهران 8.5 درصد جمعيت دانش آموزي کشور را در اختيار دارد گفت: 57 درصد مدارس شهر تهران دولتي هستند و 18.5 درصد از دانش آموزان در مدارس غيردولتي تحصيل مي کنند.

شايان ذکر است اين جلسه به منظور تبادل تجربيات مشترک و گفتگو در حوزه فرهنگ و ارتباطات برگزار گرديد.

به اشتراک بگذارید :