17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ ۱۴:۴۷:۵۱
کد مطلب:  mS84WtWL
ابوطالبي درکارگاه آموزشی مربیان و معاونین پرورشی منطقه 5
مربیان تربیتی ؛ پیام آوران راستی و درستي امین واقعی دانش آموزان و خانواده ها مي باشند

ابوطالبي درکارگاه آموزشی مربیان و معاونین پرورشی منطقه 5

مربیان تربیتی ؛ پیام آوران راستی و درستي امین واقعی دانش آموزان و خانواده ها مي باشند

ابوطالبي درکارگاه آموزشی مربیان و معاونین پرورشی منطقه 5

به گزارش اداره اطلاع رسانی روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهرا ن ، کارگاه آموزشی مربیان و معاونین پرورشی با عنوان ، نقش مربیان تربیتی در فرآیند رشد و شکل گیری شخصیت دانش آموزان نوجوان با حضور ابوطالبی معاون پرورشی آموزش و پرورش ، میرشفیعی مدیر منطقه 5، امام وردی معاون پرورشی و ظفر آسوده کارشناس مسئول ارزیابی عملکرد در سالن امام علی (ع)  برگزار شد .

ابوطالبی در این همایش پس از تقدیر از زحمات مدیر منطقه برنامه های هوشمندانه معاون پرورشی منطقه  اظهار کرد: مربیان تربیتی سفیران امیدواری وسازندگی ، پیام آوران راستی و درستي امین واقعی دانش آموزان و خانواده ها عاملان تعلیم وتربیت وکمالات انسانی ، مروجان محبّت، صفا و صمیمیت و سلامت روانی به حساب می آیند .

وی ادامه داد: مربي تربیتی، باید فردی هنرمند و بصير باشد تا با ظرافت و شكيبايي و شناخت كافي از محيط پيرامون به هدایت نسل نوهمت گمارد.

معاون آموزش و پرورش شهر تهران افزود: اهداف و اصول مشروحه امورتربیتی در مدارس: شامل پاسداری از سنگرهای ایدئولوژی و آرمان ها و ارزش های انقلاب اسلامی در مدارس  ، حراست از مرزهای اعتقادی و حفظ دستاوردهاي انقلاب ، تربیت و بازسازی دانش آموزان در فضایی انقلابی و اسلامی ، زمینه سازی برای ورود نگرش های دینی در مدارس وپرهیز از آفات فرهنگی و سیاسی ، پاسخگویی به نیازهای عاطفی - روانی  واجتماعی دانش آموزان ، تلاش برای رشد و بالندگی استعدادهای دانش آموزان ، تلاش برای حل مشکلات رفتاری و عاطفی - روانی دانش آموزان ، تقویت گسترش و تعمیق انس با قران کریم و سیره پیامبراسلام(ص) ، توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز ترویج فضای اعتدال، تدبیر و عقلانیت و پرهیز از قطبی شدن فضای سیاسی آموزش و پرورش ، آشنا ساختن نوجوانان با افکار، آراء و دیدگاه‌های امام خمینی(ره)،‌ مقام معظم رهبری و مبانی انقلاب اسلامی ، رصد مستمر جریان‌های فرهنگی نو پدید در سطح جهانی،‌ ملی، استانی و منطقه‌ای و مقابله با توطئه های فرهنگی استكبار ، کمک به رشد و شکوفایی استعدادهای فرهنگی و هنری و همچنین تقویت روحیه نشاط و شادابی در دانش‌آموزان ، تقویت مطالعه مفید و نهضت کتابخوانی در مدارس و فراهم آوردن شرایط و امکانات کافی برای مطالعه،‌ تحقیق و پژوهش ، معرفی هنر اصیل و سازنده به دانش‌آموزان ، ارایه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش‌آموزان ، فراهم آوردن شرایط حضور فعال و مشارکت دانش‌آموزان در برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی  ، آشنا کردن دانش‌آموزان با حقوق و تکالیف خود ، رشد بینش دینی، سیاسی و اجتماعی دانش‌آموزان  ،  اهتمام به جامعه پذیری برای تحکیم وحدت و همبستگی ملی،‌ وطن دوستی و مقابله هوشمندانه با تهاجم فرهنگی ، تقویت حمایت و پشتیبانی از تشکل‌های دانش‌آموزی،‌ ایجاد هماهنگی در فعالیت‌‌های تربیتی مدارس ، برنامه‌ریزی مناسب برای غنی سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان  ، بهینه‌سازی فضا و تجهیزات پرورشی با تأکید بر فناوری اطلاعاتی و ارتباطی و استفاده بهینه از ظرفیت سازمان دانش‌آموزی به عنوان یک تشکل تربیتی برای تربیت تشکیلاتی دانش‌آموزان می باشد

ابوطالبی  زیبا گرایی و زیبا دوستی،وجد و شور مذهبی و دینی،   خود آگاهی و خود مرکزی، خودخواهی و خودشیفتگی،  تأثیر پذیری شدید و سریع، دوستی و علاقه افراطی، درونگرایی و انزوا طلبی، مسئله آفرینی مستمر در زندگی، تعارض با هنجارها،تشنج، هراس و اضطراب، فداکاری، گذشت و ایثار، نشاط، شادابی و طراوت را از  ویژگی های دوران نوجواني برشمرد . 

وی علل  آسیب پذیری نسل نوجوان وجوان در محیط خانواده را : اختلاف و الدین و تأثیرات عاطفی -روانی ناشی از آن ، اعمال تبعیضات ناروا بین فرزندان. عدم درک فرزندان از سوی برخی از والدین ، تحقیر و بی توجهی عاطفی به فرزندان. فقر اقتصادی و تبعات منفی آن در اجتماع ، بی توجهی والدین نسبت به مسایل تربیتی فرزندان. کمبود فضاها و امکانات رفاهی و تفریحی ، بی اعتمادی فرزندان نسبت به والدین. فوت یکی از والدین(فقدان سرپرست) کثرت عائله و مشکلات ناشی از آن . ، سخت گیری بی مورد و ایجاد محدودیت های ناروا ، تنبیه بدنی و اعمال خشونت از سوی والدین. جدا شدن والدین از یکدیگر بر اثر طلاق ، مشکل اعتیاد در برخی از خانواده ها ، اختلاف وناسازگاری فرزندان بایکدیگر، ضعف دانش و بینش فرهنگی والدین. انتقادهای مخرب و ویرانگر والدین  و اختلاف سلیقه های والدین با یکدیگر دانست .

به اشتراک بگذارید :