20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ۲۲:۴۷:۲۴
کد مطلب:  E6N3eZx7
معاون وزير و رييس سازمان سواد آموزي کشور در شورای پشتیبانی سواد آموزی فارس خبر داد :
بیش از 10 هزار و پانصد فرهنگی در امر آموزش با سواد آموزی همکاری دارند

معاون وزير و رييس سازمان سواد آموزي کشور گفت: بیش از 10 هزار و 500 فرهنگی ونزدیک به 60 هزار آموزش دهنده آزاد در امر اموزش با سواد آموزی همکاری دارند.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش فارس، دکتر علي باقرزاره در جلسه شورای پشتیبانی سواد آموزی فارس گفت:موفقیت های استان فارس در حوزه سواد آموزی  ناشی از خرد جمعی و  جدیت  اعضای ستاد پشتیبانی سواد آموزی و شوراهای  پشتیبانی در سطح مناطق و شهرستان ها می باشد .

معاون وزير و رييس سازمان سواد آموزي کشور گفت: با وجود چندین سال وقفه در تشکیل شورای پشتیبانی سواد آموزی در سطح کشور ،  تا کنون 6 جلسه  کشوری برگزار گردیده که با 54 مصوبه  رشد  قابل توجه ای داشته است.

دکتر باقر زاده  از تشکیل 230 جلسه و  بیش از 1500 مصوبه در سطح استان ها ی کشورخبر داد و گفت: در سطح شهرستان ها و مناطق نیز بیش از 3 هزار و سیصد جلسه  در این زمینه تشکیل شده که حاصل آن  13 هزار و پانصد مصوبه بوده  که نشان از تلاش برای حمایت قدم به قدم از سواد آموزی در سطح کشور است.

وی در ادامه  گفت: بر اسا آمارگیری سال 90 به عنوان آخرین مرجع ، در گروه سنی 10 الی 49 سال کشور  حدود 3 میلیون و 456 هزار بی سواد  مطلق ثبت شده که از مهارت اولیه خواندن و نوشتن محروم بوده اند  که بخشی از آن را اتباع خارجی و افراد آموزش ناپذیر  تشکیل می دهند.

معاون وزير و رييس سازمان سواد آموزي کشور گفت:با توجه به برنامه ریزی  انجام شده در طول 5 سال گذشته برای آموزش این افراد، برآورد بر این است که  این آمار هم اکنون به حدود یک میلیون و  138 هزار تن کاهش یافته که با انتشار نتایج  سرشماری سال 95 این آمار اصلاح خواهد شد.

وی گفت:  برنامه سواد آموزی  کشور  بر اساس نظر  موسسه آمار  یونسکو   به عنوان مسئول اعلام نرخ سواد در کشور های مختلف ، پیشرفت قابل توجه  نیم درصدی  در سنین 15 الی  24 سال داشته و به عدد 98 و سه دهم رسیده که در گروه سنی  25 تا  64  سال نیز  حدود 2  و 64 صدم درصد رشد  داشته  و به حدود 89 درصد رسیده که  با توجه به سرشماری نفوس  و مسکن  6 درصد  رشد داشته ایم.

دکتر باقر زاده همچنین گفت: استان فارس از نظر کمی در زمینه شناسایی و جذب بی سوادان توانسته در 3 سال اخیر در سطح کشور  رتبه برتر را کسب نماید و  امید است در زمینه کیفی نیز با  نگه داشت و ارتقاء پایه تحصیلی سواد آموزان به موفقیت های بیشتری دست یابد.

وی افراد بین 10 الی 50 ساله را  به عنوان جامعه هدف سواد آموزی معرفی کرد و افزود: سواد آموزی بدون توجه به شهری ، روستایی  و عشایری بودن این گروه  و در هر زمان و مکانی موظف به برنامه ریزی  برای رفع مشکل بیسوادی این افراد می باشد  که در این  راستا نزدیک به 70 هزار  تن شامل 10 هزار و 500  فرهنگی  ونزدیک به  60 هزار آموزش دهنده آزاد همکاری می نمایند.

دکتر باقررزاده  با اشاره به ارزیابی های انجام شده در زمینه معرفی دستگاه ها ی برتر در زمینه  حمایت از سواد آموزی گفت: استاندار فارس به عنوان یکی از 3 استاندار  برتر در زمینه  پشتیبانی از حوزه  سواد آموزی در سطح کشور شناخته شد ه است.

به اشتراک بگذارید :