20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ ۱۴:۳۴:۴۷
کد مطلب:  TyOFR9Nd
با حضور يكصد معلم ورزش مدارس فارس برگزار شد:
برگزاری کارگاه آموزشي آشنايي با فوتبال نوين

رئيس اداره تربیت بدنی آموزش وپرورش فارس گفت: اين كارگاه آموزشي در راستاي به روز رساني اطلاعات تخصصي معلمان تربيت بدني در اين رشته ورزشي برگزار شده است.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش فارس، عباس حاجی زاده در حاشیه كارگاه آموزشي آشنايي با فوتبال نوين که با حضور مجيد جلالي مدرس كشوري فوتبال و مربي تيم فوتبال پيكان در تالار اجتماعات كانون فرهنگي و تربيتي حضرت زينب (س) شيراز برگزار شد گفت: دراين دوره آموزشي يك روزه بيش از يكصد مربي تربيت بدني مدارس و تعدادي از كارشناسان تربيت بدني با هدف دانش افزايي مربيان تربيت بدني در خصوص رشته فوتبال حضور دارند

 عباس حاجي زاده با اشاره به برگزاري چنين دوره هايي در كيفيت بخشي به بحث ورزش و تربيت بدني در مدارس گفت: در اكثر رشته ها به دنبال برگزاري كلاسهاي مربيگري و داوري و همچنين برگزاري كارگاه هاي آموزشي هستيم كه اين كارگاه  نيز در رشته فوتبال و با حضور يكي از اساتيد برجسته كشوري جناب آقاي جلالي و  جمعي از معلمان تربيت بدني مدارس استان برگزار مي گردد.

وي گفت: اين كارگاه بيشتر به منظور آشنايي با نحوه فوتبال فردا و همچنين استعداديابي دانش آموزان براي رشته فوتبال و طراحي تمرينات براي افراد 8 تا 14 سال مي باشد.

رئيس اداره تربيت بدني آموزش و پرورش فارس افزود: با توجه به اينكه امسال مسابقات دانش آموزي در سطح كشور به صورت مدرسه قهرمان برگزار خواهد شد گفت:مسابقات استاني را هم در ده رشته ورزشي از اسفند ماه سال جاري تا ارديبهشت ماه سال آينده به صورت مدرسه قهرمان برگزار و تيم هاي قهرمان در مسابقات كشوري كه در تابستان سال آينده برگزار مي شود شركت مي نمايند.

حاجي زاده يادآور شد: همه اين برنامه ها در راستاي سياست هاي معاونت تربيت بدني و سلامت آموزش و پرورش مبني بر انجام فعاليتها بر اساس اصول مدرسه محوري، دانش آموز محوري و مشاركت محوري درفعاليتهاي تربيت بدني و سلامت     مي باشد.

در اين كارگاه آموزشي همچنين رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان شيراز نيز در سخناني گفت: اگر بخواهيم كاري انجام بگيرد بايستي آنگونه باشد كه متربي مي خواهد و زماني كه او در اختيار ما قرار گرفت؛ آن چيزي كه مربي مي خواهد بايد انجام بگيرد و آموزش داده شود.

محسن سالاري گفت: ما بايد در راس كارهايمان اخلاق محوري را قرار دهيم و براي شما عزيزان به عنوان معلم تربيت بدني كه تاثير بسيار زياد و  ارزنده اي مي توانيد بر روي دانش آموز داشته باشيد يك فرصت است كه بايد قدردان آن باشيد و بيشترين استفاده را براي تحقق اهداف  تربيت بدني و سلامت در مدارس داشته باشيد.

وي با اشاره به فعاليتهايي كه در حوزه تربيت بدني مدارس صورت گرفته است گفت: برگزاري المپيادهاي ورزشي، راه اندازي كانونهاي ورزشي دانش آموزي و برگزاري مسابقات مختلف در مدارس؛  همگي موجب ايجاد نشاط و شادابي در بين دانش آموزان شده است كه جاي تقدير و تشكر دارد.

رئيس اداره ورزش و جوانان شهرستان شيراز در پايان اظهارداشت: اداره ورزش و جوانان آمادگي دارد تا در تمامي زمينه ها همكاري لازم و تعامل مثبتي را با حوزه تربيت بدني درآموزش و پرورش داشته باشد .

در ادامه اين كارگاه مجيد جلالي يكي از مدرسان و پيشكسوتان ورزش فوتبال كشور با اشاره به اينكه سالهاست كه كارهاي تخصصي ارزشمندي صورت گرفته است، گفت:  اگر ما بخواهيم در زمينه ورزش آموزشگاهي  خصوصا فوتبال پيشرفت داشته باشيم بايد ديدگاه مسئولين كلان كشور و آموزش و پرورش تغيير يابد، اهميت آن را بدانند و ديدگاه مثبتي به اين امر داشته باشند.

  جلالي يادآور شد: زمانی فوتبال و متوليان فوتبال چه در فدراسيون و چه در هياتهاي ورزشي صرفا مسابقات سالني و بزرگسالان را مي گذاشتند ، آن موقع مسابقات آموزشگاهي جايگاه خودش را داشت و خيلي هم رونق داشت و گرم بود و به مرور كه فدراسيون و هياتها آمدند در حوزه جوانان و نوجوانان و نونهالان مسابقات برگزار كردند به موازات آن از رونق فوتبال آموزشي كاسته شد.

وي افزود: فكر مي كنم وقتي تمركز سازندگي از آموزش و پرورش به هياتها رفت پايه هاي سازندگي هم به همان ميزان سست شد؛ چون نمي توانستند خوب رسيدگي كنند بنابر اين بهترين كار اين است كه يك تعاملي باشد بين فدراسيون ،هياتهاي ورزشي و آموزش و پرورش به نحوي كه 2 تا 3 رده سني تا زير 14 سال را كلا در اختيار آموزش و پرورش قرار دهند از آموزش گرفته تا امر مربيگري،  داوري وانتخاب  بازيكن و حتي برگزاري مسابقات تا تيم ملي كه كلا اينها در اختيار آموزش و پرورش باشد.

اين مدرس فوتبال بيان داشت: متاسفانه تا كنون آنگونه كه جامعه انتظار داشته هم از لحاظ اعتبارات و هم از لحاظ اهميت توجه كمتري به اين امر در آموزش و پرورش شده است كه لازم است براي ارتقاء سطح ورزش در مدارس و كيفيت بخشي به آن و به تبع آن دستيابي به قله هاي رفيع موفقيت در عرصه هاي ملي و جهاني؛ ديدگاه مسئولين محترم تغيير يابد و اهميت موضوع را درك نمايند.

وي در تشريح  قواعد استعداديابي گفت : مطالب بسياري اساتيد در اين خصوص گفته اند كه همگي صحيح و كارشناسي شده  است اما بايد توجه داشته باشيم؛ زماني كه ما خودمان استعدادها را پيدا كرديم و بر روي آنان كار كرديم مي توانيم خودمان هم به همراه آنان رشد يافته و به قله هاي موفقيت دست يابيم.

وي با اشاره به برخي از شاخصه هاي انتخاب بازيكن گفت: علاوه بر توانايي هاي فيزيكي و فني و بدني داشتن تعادل رواني و ويژگي هاي اخلاقي همچون قدرشناسي كه بخش زيادي از آنها اكتسابي مي باشد؛ از ويژگي هاي بسيار مهمي هستند كه لازم است يك ورزشكار از آن برخوردار باشد.

جلالي با تاكيد بر اينكه  لازم است ما اموري همچون قدر شناسي را از ابتدا به بچه ها آموزش دهيم. گفت: همه انسانها دوست دارند به افراد قدرشناس كمك كنند. قدرشناسي يك ويژگي است واگر بازيكن قدرشناس نباشد در روزي كه به او نيازمنديم دست ما را نخواهد گرفت و تيم را دچار مشكل خواهد كرد.

وي با تاكيد بر اينكه در امر ورزش داشتن تعادل رواني بسيار مهم است گفت: بازيكناني كه كيفيت كار آنها در شرايط رضايت يا عدم رضايت دچار تغيير مي شود در رقابتهاي پرفشار عملكرد ضعيفي خواهند داشت ، لذا بازيكنان بايد تعادل رواني معقولي داشته باشند.

اين كارشناس فوتبال  در ادامه ضمن نمايش فيلمي در خصوص نقش عملكرد مغزي در فعاليتهاي ورزشكاران گفت: تقريبا همه ورزشكاران نيازمند تصميمات لحظه به لحظه هستند و اين توانايي همان وجه تمايز يك بازيكن ضعيف يا خوب با يك بازيكن با عملكرد عالي و در سطح جهاني است.

به اشتراک بگذارید :