20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ ۰۹:۴۱:۴۸
کد مطلب:  UZkb62rx
رئیس اداره فرهنگی ، هنری آموزش و پرورش فارس:
اردوهای دانش آموزان بهترین فرصت برای آموزش فعالیت های گروهی است

رئیس اداره فرهنگی ، هنری ، اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش فارس گفت:اردوهای دانش آموزی ، جایگاه ویژه ای در فعالیت های تربیتی و پرورشی مدارس دارد که اگر به درستی برنامه ریزی و طراحی شود به عنوان یکی از بارزترین فعالیت های اجتماعی دانش آموزان ، تمام لحظاتش می تواند پویا، طلایی و خاطره انگیز باشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، سعید رضا کامرانی در شورای سیاستگزاری اردوگاه های فارس گفت: از شش ساحت مهمی که در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش آمده است ، پنج ساحت به مسائل پرورشی و تربیتی تأکید و اشاره دارد که همین امر، اهمیت فعالیت های پرورشی را در مدارس و فضاهایی که دانش آموزان درآن حضور می یابند به همه گوشزد می کند.

وی افزود: اردوگاه به عنوان یکی از فضاهایی که دانش آموزان در آن حضور پیدا می کنند بایستی چون کلاس درسی در نظر گرفته شودکه در پایان فعالیت اردوگاه در افکار و رفتار دانش آموز تغییر نگرش مثبت مشاهده شود.

عضو شورای تربیتی آموزش و پرورش فارس اذعان کرد: با توجه به اینکه اغلب دانش آموزان ، در فعالیت های اردویی مشتاقانه حضور می یابند اگر از توانمندی های فردی و گروهی آن ها ، درست استفاده شود، تجاربی را کسب می کنند که در طول زندگی ، می توانند از آن بهره ببرند و این امر موجب تقویت اعتماد به نفس و نهادینه شدن روحیه مسؤولیت پذیری در برابر واقعیاتی که در اطرافشان می گذردخواهد شد.

این کارشناس فعالیت های اردویی افزود: همراه با رعایت مسائل ایمنی ، امنیتی ، اخلاقی ، داشتن برنامه هدفمند و مدون برای هر اردو با در نظر گرفتن سن و جنسیت دانش آموزان ، اردو باید به گونه ای برنامه ریزی شود که در پایان منجر به تقویت روحیه نشاط ، پویایی و تحرک و گسترش معیارها و ارزش های دینی و ملی شود و چنین اردویی در حقیقت ، بهترین فرصت برای آموزش فعالیت های گروهی دانش آموزان است.

کامرانی تأکید کرد:سیاست ما در فعالیت های اردوگاه و اردویی ، تنها پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان نیست بلکه برنامه های اردویی باید به گونه ای طراحی و تنظیم شود که  به نیازهای اجتماعی ، عاطفی ، جسمی و علاقه دانش آموزان پاسخ مثبت دهد و ذائقه و خواست منطقی آنان را مطابق معیارهای اسلامی و ایرانی تأمین کند و منجر به اتلاف وقت آنان نشود.

رئیس اداره فرهنگی ، هنری ، اردوها و فضاهای پرورشی که در جمع کارشناسان امور اردویی نواحی چهارگانه شیراز سخن می گفت یادآور شد:هدف اصلی برگزاری یک اردوی هدفمند ، رشد شخصیت متعالی دانش آموزان است که این مهم زمانی تحقق پیدا می کند که مسؤولین امر بستری مناسب را ایجاد کنند که هماهنگ با آموزه های دینی و هویت ایرانی باشد.

کامرانی در پایان یاد آور شد: ما معتقدیم که نباید دانش آموزان را در فضای بسته و محصور با مباحثی که صرفاً تئوری هستند ، تک بعدی ، بار بیاوریم .

وی گفت: بسیاری از تئوری های آموخته شده در چهار دیواری کلاس را می توان به صورت عملی در اردو و اردوگاه ، اجرا و تجربه کرد و اردوگاه ها ، مکان هایی هستند که با توجه به امکانات ، تسهیلات و مواهب الهی ، می توانند زمینه رشد و شکوفایی مخاطبین خود را از طریق برنامه ریزی های مدون و مشارکت فعال دانش آموزان فراهم نمایند.

وی یاد آور شد:البته باید توجه داشت که در مقابل ، اگر در اردو و اردوگاه از افراد متعهد و متخصص استفاده نشود و طبق برنامه ریزی و هدف متعالی انجام نگیرد ، منجر به اتلاف وقت ، انحراف و آسیب های جبران ناپذیر می گرددکه نا خواسته بهترین فرصت را به بدترین تهدید تبدیل می کند .

به اشتراک بگذارید :