17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ ۰۸:۰۸:۳۴
کد مطلب:  baoQEOWg
معاون پژوهش آموزش‌ و پرورش تهران خبرداد:
ایجاد بستر پژوهش و تالیف کتاب برای معلمان شهر تهران

معاون پژوهش آموزش‌ و پرورش تهران خبرداد:

ایجاد بستر پژوهش و تالیف کتاب برای معلمان شهر تهران

معاون آموزش‌ و پرورش تهران خبرداد:

معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و نیروی‌انسانی آموزش‌ و پرورش تهران از انعقاد تفاهم‌نامه با هشت دانشگاه سراسری در سطح تهران برای انجام پژوهش و تالیف کتاب برای معلمان شهر تهران خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران ،ابوالقاسم حدادی درباره برگزاری نکوداشت و تجلیل از معلمان پژوهنده شهر تهران گفت: این مراسم سال گذشته با شعار «هر معلم یک پژوهش» برگزار شد تا رشد پژوهش در مدارس را به همراه داشته باشیم که خوشبختانه در این دوره شاهد رشد چشمگیری نسبت به سال گذشته بودیم.

وی با بیان اینکه در مناطق 19 گانه تهران بیش از 10 هزار معلم دست به اقدام‌پژوهی زدند، اظهار کرد: در این طرح 4 هزار و 187 طرح توسط 6 هزار و 546 نفر ارسال شد که نسبت به سال 94 تقریبا افزایش یک‌ونیم برابری داشتیم و این جای خوشحالی و افتخار است.

حدادی ادامه داد: در این طرح، آثار ارسال شده از نظر کیفی مورد بررسی قرار گرفته و معلمان شرکت‌کننده شامل کسب امتیاز برای ارزشیابی سالانه شدند؛ به این معنا که هر طرحی بتواند 150 امتیاز داوران را به دست بیاورد جزء طرحهای برگزیده قرار می‌گیرد که در این بین بیش از 200 طرح موفق به دریافت امتیاز 150 شدند و به مرحله کشوری معرفی شدند.

معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و نیروی‌انسانی آموزش‌وپرورش تهران خاطرنشان کرد: از تعداد 181 طرحی که در سطح استانی مورد ارزیابی قرار گرفت 81 نفر برای 52 طرح مورد تقدیر و تجلیل قرار گرفتند؛ این پژوهش‌ها برای ارزشیابی سالانه معلمان که منجر به افزایش حقوق و ارتقا و تقدیرها می‌شود موثر بوده و برای هر نوع پژوهش از 2 تا 10 امتیاز در نظر گرفتیم و علاوه بر آن در رتبه‌بندی معلمان برای ارتقای سطح کاریشان نیز تاثیرگذار است.

وی اضافه کرد: در مرحله دیگر، پژوهشگران دانش‌آموز را داشتیم که با بهره‌گیری از فرصت‌های پژوهشکده‌ها کارهای خوبی به سرانجام رسید و کارهای خلاقانه و نوآورانه از سوی دانش‌آموزان داشتیم و مورد تقدیر قرار گرفتند.

حدادی تصریح کرد: در آموزش‌ و پرورش و در بخش پژوهش دنبال دو هدف عمده هستیم که یکی از آنها بحث توسعه «فرهنگ‌پژوهی» در بین معلمان است که معتقدیم می‌تواند در فرایند تدریس دانش‌آموزان به عنوان یکی از روش‌های تدریس فعال در سطح مدارس مورد استفاده قرار گیرد؛ به همین دلیل هر معلمی که از روش پژوهش استفاده کند دانش‌آموزان نیز به سمت پرسشگری رفته و این مهم باعث می‌شود تا دانش آموزان به سوی تقویت تفکر، اندیشه، بالندگی و حل مسئله بروند.

حدادی یادآور شد: هدف دیگر بحث «درس‌پژوهی» است که معلمان باید مسایل داخلی کلاس خود را با معلمان دیگر به مشارکت بگذارند و راهکارهای اجرایی یک معلم را با استفاده از اندیشه‌های دیگران تعمیم دهند؛ که در این زمینه رشد خوبی در مدارس تهران داشتیم و در دنیای امروز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون پژوهشی، برنامه‌ریزی و نیروی‌انسانی آموزش‌وپرورش تهران از ایجاد بسترسازی برای پژوهش و تالیف معلمان خبر داد و یادآور: با برنامه‌ریزی انجام شده هر معلمی که بخواهد در کار پژوهشی به صورت فردی یا گروهی کاری انجام دهد مورد حمایت ما قرار می‌گیرد تا کار پژوهشی بنیادین به سرانجام برسد؛ در این راستا این معاونت با هشت مرکز علمی معتبر دانشگاهی تهران قراداد پژوهشی منعقد کرده تا بتوانیم معلمان پژوهنده را به آن مراکز و برای ایجاد راه اجرای کاربست پژوهی معرفی کنیم.

به اشتراک بگذارید :