11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۶ ۱۳:۵۴:۱۴
کد مطلب:  k2FwaLrG
وزيرآموزش و پرورش :
تمركز زدايي و عدم تصدي گري از سياست هاي اصلي وزارت آموزش و پرورش است

وزيرآموزش و پرورش ،‌بر تمركز زدايي و عدم تصدي گري با هدف پرداختن به مسايل اصلي تر به عنوان يكي از سياست هاي اصلي وزارت آموزش و پرورش يادكرد .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، دكتر فخرالدين دانش آشتياني در سلسله نشست هاي قطبي با مديران كل آموزش و پرورش استان هاي  سراسر كشور ،ضمن اشاره به كارگروه‌هاي تشكيل شده براي انجام برنامه هاي كوتاه مدت و اشاره به كارگروه اقتصاد آموزش و پرورش به عنوان اولين كارگروه، افزود : عنوان دومين كارگروه تشكيل شده ، كارگروه تفويض اختيار و ساماندهي فرآيندهاست كه وظيفه دارد وضعيت اختيارات استاني را تا اسفند ماه سال جاري مشخص كند و اين كار با مديريت استان ها ادامه مي يابد، ‌به عبارت ديگر اختيارات در قبال پاسخگويي به استان ها و در سطح استان نيز به مناطق و مدارس تفويض خواهد شد تا بدين ترتيب بحث اصلي مدرسه محوري كه درآن مدرسه داراي اختيارات است ، شكل گيرد .

وي در ادامه از كارگروه سوم با عنوان كارگروه وضعيت معيشت معلمان نام برد كه در صدد است تا با بررسي و برنامه ريزي مشخص كند كه با استفاده از ظرفيت هاي موجود در سطح كشور چگونه مي توان به معلمان خدمات بيشتري ارائه داد .

وزيرآموزش و پرورش از كارگروه چهارم با نام كارگروه سند تحول ياد كرد كه وظيفه دارد برنامه ها و فعاليت هاي استاني تا سطح منطقه و مدرسه را تعريف كند و براي زير نظام هايي كه اجرايي شدن سند تحول درآن ها مصوب شده، برنامه عملياتي مشخص كند .

دكتر دانش آشتياني از كارگروه نيروي انساني به عنوان پنجمين كارگروه نام برد كه بيشتر مربوط به دانشگاه فرهنگيان است و ادامه داد: با توجه به اينكه دانشگاه فرهنگيان به تنهايي قادر به تأمين نيروي انساني مورد نياز آموزش و پرورش نيست ، اين كارگروه وظيفه دارد با راهكارهاي ديگري از جمله مشاركت با ساير دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي به تأمين نيروي انساني مورد نياز آموزش و پرورش با اولويت آموزش ابتدايي بپردازد .

وي با اشاره به اين نكته كه در هر يك از اين كارگروه ها ، مديران كل استاني مي توانند براساس روال تعيين شده به ارائه نظر و پيشنهادبپردازند تا غناي بيشتري در نتيجه حاصل شود ،‌ خاطر نشان كرد : ششمين كارگروه تشكيل شده، كارگروه هدايت تحصيلي است كه البته زودتر از ديگر كارگروه ها تشكيل شده و بايد تعيين تكليف شود .

وزيرآموزش و پرورش ضمن اشاره به اين نكته كه از منظر تعليم و تربيت ، نمي توان كسي را به انتخاب رشته تحصيلي اجبار نمود ، اضافه كرد : اين امر بايد با توجه به ظرفيت ها و امكانات موجود صورت گيرد ، بنابراين شايسته است ، كارگروه مورد نظر در اين زمينه به يك راه حل اساسي دست يابد .

عضو كابينه تدبير واميد در ادامه به 2 كارگروه ديگر به نام كارگروه سازمان نظام معلمي با وظايفي چون توانمندسازي، حرفه اي بودن ، آموزش هاي ضمن خدمت ، رتبه بندي معلمان و .... كه مرحله به مرحله بايد با نظارت بيشتر و البته تصدي گري كمتر در حوزه ستادي و استاني اتفاق افتد ، اشاره كرد و افزود : كارگروه بعدي ، كارگروه ارزشيابي است كه موظف است شاخص هاي لازم براي ارزشيابي معلمان را منفك از ارزشيابي كارمندان به جهت عدم سنخيت كاري اين دو قشر تهيه و تنظيم نمايد .

به اشتراک بگذارید :