18 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۶ ۱۲:۰۶:۳۱
کد مطلب:  6pyoN05X
معاون پرورشی وفرهنگی آموزش وپرورش استان زنجان:
در بحث‌های تربیتی دوره ابتدایی موفق بوده ایم

محمود عباسی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان زنجان تاکید کرد: آموزش و پرورش در بحث‌های تربیتی در دوره ابتدایی موفق بوده است که دلیل آن تربیت مبتنی بر مهر و عطوفت است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش استان به نقل از ایسنا،محمود عباسی در گفتگویی اظهار داشت: تربیت امری بسیار پیچیده، تخصصی، سخت و دشوار است و با یک تلنگر تغییر رفتار اتفاق نمی‌افتد، کسانی که هر روز با دانش‌آموزان در ارتباط هستند، درک می‌کنند که ممکن است با یک هدیه دانش‌آموزی تغییر رفتار دهد.

 

وی افزود: البته این نوع تربیت و تغییر رفتار، کوتاه و موقتی است و نمی‌توان در طولانی مدت از آن استفاده کرد، زیرا تعریف تربیت، تغییر رفتار نسبتا پایدار بوده و کار سخت، دشوار و تخصصی است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: از آیات و روایات و به خصوص سیره نبوی می‌توان سه رویکرد استخراج کرد، رویکرد اول تربیت مبتنی بر تربیت علوی و نبوی است که محبت و احترام و مهر و عطوفت در آن به چشم می‌خورد و خوشبختانه در مدارس ما به این نوع تربیت توجه می‌شود اما کمرنگ است و باید ارتقا داده شود.

 

وی اظهار کرد: اگر رابطه‌ها بر اساس محبت استوار شود شاهد نتایج مثبت بسیاری خواهیم بود. به خصوص در دوره ابتدایی این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد و آموزش و پرورش در این راستا موفق بوده و اعتقاد بر این است که آموزش و پرورش در بحث‌های تربیتی در دوره ابتدایی موفق بوده است که دلیل آن تربیت مبتنی بر مهر و عطوفت است.

 

عباسی تصریح کرد: استفاده از روش‌های مبتنی مهر و محبت یکی از اصول درست تربیتی بوده که بر اساس سیره نبوی و علوی است، البته باید تاکید کرد شروع تربیت با محبت بوده اما در ادامه باید در کنار آن باید جنبه معرفتی و استدلالی و اقناعی هم باشد؛ چرا که یکی از مهم‌ترین دشواری‌های تربیت در دوره دبیرستان است زیرا دانش‌آموزان در این دوره به استقلال‌خواهی رسیده و از مرحله تفکر تجسمی عبور کرده‌اند.

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به بحث کنکور و فشار مرئی و نامرئی آن بر دوش خانواده‌ها و مدارس و نگاه به عملکرد مدارس و مدیران بر این اساس، گفت: کمیت‌گرایی در آموزش و پرورش به اهداف تعلیم و تربیت آسیب می‌زند، کنکور وظیفه ذاتی آموزش و پرورش و مدارس نیست وظیفه ما تعلیم و تربیت دانش‌آموز در تراز جمهوری اسلامی ایران است، یعنی اینکه دانش‌آموز در کنکور قبول شود اما از لحاظ اخلاقی و فکری آشفته باشد و معنی انسانیت و معنی سبک زندگی ایرانی اسلامی را نداند، به درد نمی‌خورد.

به اشتراک بگذارید :