20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ ۱۲:۰۵:۱۷
کد مطلب:  mwg8UP4l
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس:
عامل اصلی مقاومت در برابر ارزشیابی توصیفی ناآشنایی با مزایای آن است

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس گفت: عدم آگاهی معلمان و والدین از مزایای ارزشیابی توصیفی، مهم ترین مانع برای دستیابی به اهداف این نوع ارزشیابی است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس،علی عسکر جمشیدی در اولین کارگروه اجرایی ارزشیابی توصیفی که با حضور معاونین آموزش ابتدایی نواحی جهارگانه و شهرستانهای نزدیک شیراز ، نمایندگان مدرسان کشوری ارزشیابی کیفی توصیفی و صاحبنظران این حوزه برگزار شد گفت:یکی از دلایل اصلی درمقاومت اولیا و آموزگاران برای پذیرش این نوع ارزشیابی و همگام شدن با آن ،عدم درک صحیح از محسنات این شیوه ارزشیابی توسط مخاطبان است.

جمشیدی گفت:از جمله  نقایص ارزشیابی کمی ، حافظه پروری و کم توجهی به حیطه ها و سطوح مختلف یادگیری،افزایش تکرار پایه تحصیلی ،هدف شدن امتحان به جای یادگیری وکم توجهی به بهداشت روانی محیط یادگیری-یاددهی است.

 معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس افزود: وجود این آسیب ها و کاستی ها در نظام ارزشیابی کمی،تغییر در نظام ارزشیابی کمی را اجتناب ناپذیر کرده است و یکی از اهداف این کارگروه باید انتقال مناسب و به هنگام این اهداف به مخاطبان برای پذیرش و همگام شدن با تغییرات مربوط به ارزشیابی کیفی توصیفی باشد.

وی یکی از مهم ترین اهداف ارزشیابی کیفی توصیفی را بهبود کیفیت فرآیند یاددهی-یادگیری دانست و عنوان کرد: با همه این مزایا کما کان آموزگارانی وجود دارند که اجرای این نوع ارزشیابی را زمان بر و دست و پا گیر دانسته و رغبت چندانی برای اجرای آن در مدارس از خود نشان نمی دهند که در این زمینه باید فرهنگ سازی شود.

جمشیدی تشکیل چنین کارگروههایی را بسیار ارزشمند و مفید دانست و اعلام کرد این کارگروه تخصصی به صورت منظم نسبت به تشکیل جلسات اقدام و مصوبات آن برای اجرا در اختیار این معاونت قرار گرفته و معاونت آموزش ابتدایی نیز در راستای فراگیر کردن ارزشیابی توصیفی خود را ملزم به اجرای این مصوبات می داند.

به اشتراک بگذارید :