18 رجب 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ ۰۹:۲۰:۰۰
کد مطلب:  QWArhqGB
معاون آموزشي سازمان نهضت سوادآموزي كشور:
نرخ سواد در كشور به91 درصد رسيد

معاون آموزشي سازمان نهضت سوادآموزي كشور گفت: نرخ سواد از85.5 درصد در سال 90 طبق برآوردهاي انجام شده به 91 درصد در سال 95رسيده است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان خراسان جنوبي، محمد مهدي مهدي زاده در گردهمايي كارشناسان سواد آموزي استان، اظهاركرد: از جمعيت قريب 9 ميليوني بي سوادكشور در سال 90 امروز فقط يك ميليون 400 كم سواد آن هم در سنين بالا باقي مانده اند.

وي با بيان اين كه 50 درصد اعتبارات سواد آموزي كشور، به مهارت آموزي سواد آموزان تخصيص مي يابد، خاطر نشان كرد:  بي سوادي در كشور از 85 درصد در سال 55 به كم تر از 10 درصد در سال 95 رسيده است كه اين امر مرهون همت مسئولين نهضت سواد آموزي، معلمان، آموزشياران و مديران مدارس است.

معاون آموزشي سازمان نهضت سوادآموزي كشور تعليم و تعلم براي شغل‌يابي را بزرگ‌ترين خطا دانست و تصريح كرد: جامعه ما نياز به مادر، پدر و شهروند باسواد دارد تا به بلوغ فكري و رشد انديشه برسد.

مهدي‌زاده با بيان اين مطلب كه قبل از انقلاب تنها 30 درصد از زنان كشور سواد داشته‌اند، يادآورشد: اين رقم پس از انقلاب به 70 درصد رسيد.

معاون آموزشي سازمان نهضت سوادآموزي كشوراز خواندن و نوشتن به عنوان ابزاري براي رشد فكري جامعه ياد كرد و ادامه داد: سوادآموزي خود يك انقلاب و از ايده‌هاي اصلي امام خميني(ره) براي انقلاب بود و ايشان آموختن سواد را ضرورتي براي جامعه مي‌دانست چراكه انسان‌ها در سايه سواد به رشد فكري و بلوغ مي‌رسند.

به اشتراک بگذارید :