13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ ۱۰:۴۴:۰۳
کد مطلب:  ZEFvqnQb
دواری مدیر آموزش و پرورش منطقه با حضور 13در برنامه فرصت برابر:
نگاه آموزش محور باید به نگاه تربیت محور و فرهنگ محور تغییر یابد

دواری مدیر آموزش و پرورش منطقه با حضور 13در برنامه فرصت برابر:

نگاه آموزش محور باید به نگاه تربیت محور و فرهنگ محور تغییر یابد  

دواری مدیر آموزش و پرورش منطقه  با حضور 13در برنامه فرصت برابر:

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران ، دواري مدیر آموزش و پرورش منطقه 13 شهر تهران ضمن حضور در برنامه فرصت امروز در خصوص ضرورت و اهمیت اجرای طرح ارزیابی عملکرد فرهنگی -تربیتی مدارس گفت : نظام آموزش ما یک نظام صرفا آموزشی و آموزش محور است و سیستم ارزشیابی آن بر اساس نمره است. نمره ای که از طریق آزمون های غالبا کتبی دانش ، معلومات و محفوظات دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار می دهد. وي افزود: از طرفی بحث کنکور و انتظار اولیا برای تسهیل و راه یابی دانش آموزان به دانشگاهها هم وجود دارد .از این منظر مدرسه ی خوب و مطلوب مدرسه ای است که دانش آموزان را برای کنکوردانشگاهها آماده می کند و در این مسیر گام برمی دارد . به تعبیر وزیر محترم آموزش و پرورش کتاب های آمادگی برای کنکور به مدارس ابتدایی هم راه پیدا کرده است .

مدیر آموزش و پرورش منطقه 13 گفت: در حالیکه بر اساس سند تحول بنیادین مدرسه یک نهاد فرهنگی -تربیتی است که باید کارکرد تربیتی داشته باشد و این کارکرد متناسب با تغییرات امروز و نیازهای امروز ما باشد.

 دواری افزود : دراین مدرسه باید شرایط لازم برای احراز شایستگی های فردی ، خانوادگی و اجتماعی دانش آموزان برای ایفای نقش های مختلفی که بر عهده خواهد داشت،  فراهم گردد. مدیر آموزش و پرورش منطقه 13 در زمینه چگونگی عملیاتی کردن طرح ارزیابی فعالیت های فرهنگی -تربیتی مدارس ،گفت: اولین قدم در این راه فراهم ساختن زمینه برای اجرای این طرح بر اساس سند تحول بنیادین است ، بنابراین ابتدا باید نگرش مدیران ، معلمان وحتی والدین را نسبت به مدرسه وکارکرد آن تغییردهیم . با تغییر نگرش باید جدایی و فاصله بین آموزش و تربیت را کنار بگذاریم و توجه خود را معطوف به تعریف تربیت که در سند تحول بنیادین آمده است ، کنیم . در این تعریف تربیت فرایندی تعاملی و دو سویه است که زمینه سازی تکوین و تعالی پیوسته هویت متربیان از طریق برنامه ریزی مربیان فراهم می گردد وکسب و پذیرش تربیت به صورت کاملا آگاهانه و اختیاری توسط دانش آموزان محقق می شود.

وی در ادامه گفت : با اطلاع دقیق از نقاط قوت وضعف خود باید به تدوین برنامه ها و فعالیت های تربیتی براساس شاخص ها که در چارچوب اهداف شش گانه تربیتی است بپردازیم و خوشبختانه اولویت بندی این شاخص ها با توجه به این که اهداف تربیتی دوره ها و مقاطع تحصیلی در حال بررسی و تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش است کار را تسهیل خواهد کرد.

دواری در پاسخ به این سوال که نتایج و ثمرات این طرح چه خواهد بود بیان داشت : با اجرای این طرح درک دقیقی از موقعیت فعلی خود، نیازهای امروز و میزان تناسب و موثر بودن و پاسخگو بودن فعالیت های تربیتی و فرهنگی مدارس با شاخص ها و اهداف تربیتی خود ، خواهیم داشت . مدیر آموزش و پرورش منطقه 13 شهر تهران نتایج ارزیابی عملکرد فرهنگی تربیتی مدارس را ، کنار گذاشتن برخی روش های معمولی و سنتی و کلیشه ای که گاهی نتایج معکوس در برداشته است، همراه کردن بیش از پیش خانواده هاو اولیا دانش آموزان ،استعدادیابی در فضای طبیعی و امکان انجام هدایت تحصیلی متوازن و متناسب با استعداد ، رغبت دانش آموز و نیازهای کشور ،جذب حداکثری دانش آموزان به عنوان ماموریت اصلی آموزش و پرورش و عدم حذف و کنارگذاشتن و صرف نظر کردن از بخشی از جامعه آماری خود چرا که امکان دست یابی به بخشی از شایستگی ها و رسیدن به مرتبه ای ازمراتب تکامل و تعالی  برای همه دانش آموزان وجود دارد.

وی در پایان گفت : در نظر داشته باشیم که تحول در نظام تعلیم و تربیت و مخاطبین سند تحول بنیادین صرفا آموزش و پرورش نیست . براساس نظام تربیتی اسلام ، تربیت از وظایف حاکمیت بوده و نهاد آموزش و پرورش متولی بخشی از تربیت وماموریت تربیت رسمی و عمومی دانش آموزان از پیش دبستانی تا پایان دوره دوم متوسطه را بر عهده دارد و سایر نهادها و دستگاههای فرهنگی نیز به وظایف خود بر اساس نیازهای امروز بپردازند.

به اشتراک بگذارید :