17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۱ ۱۰:۳۳:۳۷
کد مطلب:  rEpn1c1k
نوید ادهم در همایش (تبیین طرح پژوهشی ،ارزیابی عملکرد تربیتی مدارس ) درمنطقه 14
نظام آموزشی به یک نهاد فرهنگی ، تربیتی تبدیل و تحول پیدا کند

نوید ادهم در همایش (تبیین طرح پژوهشی ،ارزیابی عملکرد تربیتی مدارس ) درمنطقه 14

نظام آموزشی به یک نهاد فرهنگی ، تربیتی تبدیل و تحول پیدا کند

نوید ادهم در همایش (تبیین طرح پژوهشی ،ارزیابی عملکرد تربیتی  مدارس ) درمنطقه 14

به گزارش اداره اطلاع رساني و روابط عمومی آموزش و پرورش شهرتهران ، به مناسبت هفته پژوهش ، همایشی با موضوع «تبیین طرح پژوهشی ارزیابی عملکرد تربیتی مدارس» با محوریت سند تحول بنیادین ، با همکاری و مشارکت مناطق 13 و 14 در مجتمع فرهنگی آموزشی آدینه با حضور مهدی نویدادهم،دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، پژوهشگران مدارس منطقه 13،14 ،حدادی معاون پژوهش ،برنامه ریزی و نیروی انسانی، ابوطالبی معاون پرورشی شهرتهران ،اجاقی مدیر آموزش و پرورش منطقه 14، دواری مدیر آموزش و پرورش منطقه 13 برگزار شد.

 در این همایش نوید ادهم ، ضمن عرض تبریک و تهنیت ، به مناسبت میلاد پیامبراکرم (ص) و میلاد فرزندش حضرت امام صادق (ع) ،  از مدیریت مناطق (13 و 14 ) در انتخاب این موضوع و گام موثری که در این راستا برداشته اند،تشكر كرد.

وي گفت: انسان، امروز نیازمند است ، جاهلیت مدرن بسیار پیچیده تر ، کشنده ترو گسترده تر از اوضاع است ، لذا امروز ما بیش از پیش نیازمند پیام آسمانی ، پیامبر اسلام ، نبی مکرم (ص)  هستیم ، و امید وارم هرکس به سهم خودش یک درک عمیقی از این پیام ، پیامبر رحمت داشته باشیم ، و تصویری عقلانی و محبت آمیز از پیام جهانی او دریافت کنیم و در سطح جهان طراحی کنیم ، که دیگران این فضا را آلوده نکنند ، چرا که امروزما متاسفانه   شاهد هستیم که اندیشه های دد منشانه ، به نام اسلام  این روز ها ،توسط استکبار جهانی ، درسطح منطقه و در سطح جهان ، گسترده بشود ، و هدف این است که پیام این پیامبر رحمانی و انسانی و خدشه دار کنند . دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش افزود: ما از جمله آیاتی که نسبت به دین اسلام و پیامبرعزیز در معرفی او  در قرآن کریم  داریم همین آیه 128 در سوره توبه ای که  بدون بسم الله  آغاز می شود، و فرمانش و روح  حاکمش ، جنگ  و درگیری با کفر ، نفاق و عناد است  .در این پیام و در این سوره  وقتی قرار است تصویری از پیامبر ارائه بشود ، سراسر محبت ، صمیمیت ، و مجسمه درد مندی است برای هدایت  انسان ها و این درد مندی به گونه ای است که واژه حرص و حریص که واژه مظلوم هست در وجود نازنین پیامبر رئوف ما برای هدایت آدمیان  متجلی می شود و سراسر وجودش حرص و  علاقه اشتیاق عمیق گسترده ، برای هدایت آدمیان  .

در ادامه مطالب خاطر نشان شد: متاسفانه  به دلایلی آموزش و پرورش امروز ما بر اساس  یک سیستم آموزشی می باشد نه پرورشی و به دلیل حاکمیت رویکرد آموزشی بر نظام تعلیم و تربیت ، همه عوامل آموزشی تعریف شده  و کارکرد آموزشی دارند . مدیریت آموزشی ، برنامه آموزشی ، کارنامه آموزشی ، ارزشیابی پیشرفت تحصیلی آموزشی .عوامل آموزشی ما سنجش پذیر بوده و با کمیت ها قابل ارزیابی هستند ،حتی مدارس و معلم ما هم براساس معیار موارد  آموزشی ارزیابی می شود . 

 دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اظهار داشت: یکی از اصلی ترین حرف های سند تحول در فصل سوم در بحث توصیف ارزشها این است که ، نظام آموزشی مدارس باید به یک نهاد فرهنگی و تربیتی تبدیل و تحول پیدا کند. نمادی که کارکرد اصلی آن تربیت باشد .چرا که ما امروز می توانیم محتویات آموزشی جامع و کامل با همه نیازمندی هایش و همه اطلاعات در دوازده سال تحصیلی را در قالب یک فلاش به دانش آموزان انتقال  نمائیم و مسایل تربیتی اینطور نیست . مدرسه با این تغییرات محیطی که وجود دارد باید رویکرد دیگری داشته باشد و آن نظام تربیتی است .

نويد ادهم بيان داشت: آسیب های اجتماعی امروز فقط برای آدم های بی سواد نیست و عمدترین  مشکلات در آسیب های اجتماعی برای باسواد ها هم  می باشد . امروزه ما در صدد هستیم که گفتمان قالب آموزش و پرورش را تحول بنیادین کنیم  . نکته ای که چندین بار مقام معظم رهبری بر روی آن تاکید داشتند که در جلسات و نشست ها به این موضوع  پرداختیم که چگونه آموزش و پرورش را متحول کنیم ، که برای تحول در آموزش و پرورش به سه گام نیازمندیم گام اول  تولید و اسناد تحولی گام دوم زمینه سازی و تدارک زیر ساخت ها و امکانات و منابع و گام سوم اجرای راه کارهای تحولی و اگر بخواهد این گام به اجرا در آید نیازمند به یک عزم ملی می باشد .  دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: مدیران مدارس ما باید پیشگامان اجرای  تحول باشند . و ما نباید با منطق دیروز ، تحول امروز را رقم بزنیم اگر بخواهیم تحولی ایجاد شود . باید بعضی از باورها  قدیم را تعویض کند .  و تحول امر دستوری نیست ، و چقدر خوب ما یک تعریف جامع از تحول بنیادین  داشته باشیم  .

وي ادامه داد: ارزشیابی مدرسه باید مبتنی بر رویکرد ، فرهنگی و تربیتی باشد. یعنی فراهم آوردن  زمینه تربیت پذیری  دانش آموزان متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی ، و ما باید فضای  مدارس مان براساس فضای کریمانه باشد نه تحقیر کننده ، اگر دانش آموزی به هر  دلیلی کوچک شود ، عقده حقارت درون آن زنده می شود و درآینده این عقده ،تبدیل به انتقال گیری درجامعه خواهد شد . و من امروز سه چیز را برای مدارس ابتدایی لازم می دانم که باید سرمایه گذاری شود : اول صداقت دوم نظم و سوم کرامت نفس  و برای مقطع متوسطه مسئولیت پذیری ، حیات و عزت نفس . که مدیران ما توجه کنند . و درآخر اینکه مدرسه را مدیریت کنید ، یعنی همه جوانب و عنصر ها ی آشکار و پنهان را درنظر بگیرید از معلم که مهمترین عنصر در مدرسه گرفته تا دانش آموز ، اولیا ، قوانین و مقررات ، امکانات و منابع وجود روش ها.

 

به اشتراک بگذارید :