10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۰۱ ۰۷:۵۸:۱۹
کد مطلب:  fWKpwWtW
استاندار فارس در جمع دانش آموزان مدرسه شبانه روزی عشایری شهید بهشتی شیراز :
قدر تحصیل در دبیرستان شبانه روزی عشایری را بدانید/ فرزندان عشایر از مستعدترین و باهوش ترین فرزندان استان فارس هستند

استاندار فارس با بیان این که دانش آموزان باید قدر تحصیل در دبیرستان شبانه روزی عشایری را بدانند، گفت: فرصت تحصیل برای کسانی که در مدرسه شبانه روزی هستند بسیار بیشتر از سایر افراد است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، مهندس سید محمد علی افشانی  در جشن شب یلدای دانش آموزان مدرسه شبانه روزی عشایری دوره متوسطه اول شهید بهشتی شیراز ، با بيان اين كه اوقات فراغت دانش آموزان دبيرستان شبانه روزي بيشتر از ديگر دانش آموزان است و آن ها مدت زيادي را در كنار هم مي گذرانند، اظهار داشت: دانش آموزان مي توانند از اين فرصت براي تبادل، يادگيري چگونگي كنار هم زيستن و چگونگي حل مسائل يكديگر استفاده كنند.

وي ادامه داد: اين بهترين نوع تربيت اين است كه آدمي از دوران كودكي و نوجواني بياموزد كه چگونه براي زندگي مشاركت كند.

استاندار فارس با اشاره به اين كه حضور در جمع دانش آموزان عشاير برايم خاطره خواهد شد، گفت: شما نيز كه در آينده در مناصب علمي، تحقيقاتي و مديريتي قرار گرفتيد عشاير را فراموش نخواهيد كرد.

مهندس افشاني با بيان اين كه اساساً فرزندان عشاير به دليل سازگاري با طبيعت روحي لطيف و با احساس دارند و افرادي توانمند و قدرتمند هستند، افزود: فرزندان عشاير در طبيعت زودتر به بلوغ مي رسند تا افرادي كه در محيط هاي بسته و محصور قرار دارند.

وي تصريح كرد: يك فرزند شش ساله عشاير بيش از يك فرد 9 تا 10 ساله روستايي و او نيز معادل يك فرد 15 ساله شهري به بلوغ رسيده و مسائل را خيلي دقيق مي فهمد؛ هر آنچه بايد بداند را مي داند.

استاندار فارس با اشاره به اين كه در جامعه اي زندگي مي كنيم كه براي علم و دانش اهميت زيادي قائل است، اظهار داشت: اولين آياتي كه بر پيامبر اسلام(ص) نازل شد بر خواندن، قلم، نوشتن و سفارش به آن ها آغاز مي شود.

مهندس افشاني با تاكيد بر اين كه دانش آموزان عشاير بايد به دنبال دانستن باشند، تصريح كرد: دانستن لازمه توانستن است؛ توانا بود هر كه دانا بود.

وي با بيان اين كه جدا شدن فرزندان عشاير در سن دانش آموزان از پدر و مادر بسيار سخت است، گفت: پدر و مادر شما اميدوارند كه شما در جامعه مفيد و از لحاظ علمي و مديريتي سرآمد باشيد؛ بنابراين شما بايد قدردان اين فرصت باشيد و بهترين استفاده را از اين فرصت داشته باشيد.

استاندار فارس با اشاره به اين كه امروز مي گويند آموزش و پرروش براي زندگي و اين زندگي يعني همه امور تعليم و تربيت، نه فقط باسواد شدن؛ باسواد شدن قدم اول است.

مهندس افشاني با بيان اين كه دانش اساس و پايه رشد آدمي است و فقط در سايه تلاش و كوشش انسان به موفقيت مي رسد، ادامه داد: آلبرت انيشتين مي گويد پنج رمز موفقيت آرامش، اعتماد به نفس(كه فرزندان عشاير به بهترين شكل ممكن دارند)، تلاش، تلاش و تلاش است.

وي با اشاره به اين كه در سايه تلاش و اراده انسان ها به جايي مي رسند كه خودشان هم تصور نمي كرده اند، تاكيد كرد: فرزندان عشاير از مستعدترين و باهوش ترين فرزندان استان فارس هستند و با شرايط نسبي كه براي آن ها فراهم است در آينده اداره بخشي از امور استان و كشور را بر عهده خواهند داشت.

استاندار فارس اظهار داشت: فرزندان عشاير كه در دبيرستان عشايري درس خوانده اند امروز در مناصب مختلف و موقعيت هاي علمي مختلف سرآمد كشور هستند و در اين زمينه بايد از اقدامات مرحوم بهمن بيگي كه پايه گذار تعليم و تربيت عشايري بود، ياد كنيم.

مهندس افشاني با بيان اين كه طبيعت عامل تكامل جسم و تكنولوژي عامل تكامل فكر است، ادامه داد: شما با اين استعداد و توان جسمي بايد از ابزارهاي نوين بهره مند باشيد و با استفاده از معلمان با برنامه و لايق حتما فردا از آن شما خواهد بود.

وي تصريح كرد: خوشحال هستيم كساني كه پدر و مارشان در مشكلات زندگي مي كنند در همين شرايط سخت هم به فكر آموزش و تحصيل فرزندان خود در وضعيت مطلوب هستند و دانش آموزان عشاير نيز براي قدرشناسي از والدين خود بايد خوب درس بخوانند و خوب تربيت شوند.

استاندار فارس خوب تربيت شدن را به معناي احساس مسئوليت در مقابل خود، خانواده و جامعه دانست و خطاب به دانش آموزان عشاير گفت: وقت گرانبهاي خود را هدر ندهيد تا فردا انسان هاي مسئول، توانمند و قدرتمندي باشيد.
مهندس افشاني با بيان اين كه تافلر قرن 21 را قرن پايان حكومت هاي مقتدر و فرارسيدن عصر خانواده هاي مقتدر مي داند، ادامه داد: وي اعتقاد دارد خانواده اي مقتدر است كه داناتر باشد و يكي از عوامل اقتدار، دسترسي سريع تر به اطلاعات است.

وي با اشاره به اين كه آئين كهن سرزمين ايران نشان دهنده درك مردم متمدن  ايران به خصوص استان فارس دانست و اظهار داشت: شب يلدا شب اول زمستان است و بلندترين شب سال است، از اين پس روزها بلندتر و شب ها كوتاه تر مي شود كه نشانه غلبه روشنايي بر ظلمت و تاريكي است و به همين دليل آن را جشن مي گيريم.
استاندار فارس با بيان اين كه همواره روشنايي و بينايي بهتر از ظلمت و ناداني است، تصريح كرد: جهل و تاريكي عامل سقوط انسان ها و آگاهي و دانايي عامل رشد و عروج آدم ها است؛ حتي اگر انسان ها بخواهند به درجات بالاي ايماني برسند بايد مبتني بر آگاهي باشد.

مهندس افشاني با تاكيد بر اين كه معلمي بالاترين مقام آدمي است، به دانش آموزان عشاير توصيه كرد: بيش از همه به معلمان خود احترام بگذاريد و از معلمان نيز انتظار دارم كه حتي يك نفر از اين دانش آموزان در گوشه اي پنهان نماند و همه به جايي برسند؛ همه را با هم ببينيم و بين آن ها تفاوتي

مدیر کل آموزش و پرورش فارس نیز در این مراسم  گفت:استاندار فارس از جمله افرادی است که آموزش و پرورش را باور دارد و دلیل حضور ایشان در این مراسم نیز توجه ویژه به آموزش و پرورش است.

حمید رضا آذری ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع دانش آموزان عشایری در شب یلدا گفت:افرادی مانند مرحوم بهمن بیگی نقش آموزش و پرورش و تعلیم وتربیت را باور کردند و منشا خدمات فراوانی برای جامعه بویژه جامعه عشایری شدند.

وی گفت: میلیونها  انسان در این کره خاکی آمده اند و رفته اند و در این بین یاد کسانی همواره جاودان و ماندنی است که در کار تعلیم و تربیت اقدامات بزرگ و شایسته ای کرده اند و همه ما مدیون آنها هستیم.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت: می شود با اراده و ایمان قوی بسیاری از مشکلات را حل کرد ، چنانچه شهید مطهری  گفته اند که سختی ها لازمه زندگی انسان ها است و این سختی ها است که روح انسان را جلا می دهد.

وی خطاب به دانش آموزان مدرسه شبانه روزی عشایری گفت: اکنون که دروی خانواده را متحمل شده اید  باید با تلاش و کوشش خود در کسب علم و دانش ،ضمن جبران زحمات والدین و معلمان خود، با ایمان به خدا و اراده قوی  آینده خود و جامعه را بسازید.

آذری در ادامه گفت: هم اکنون بیش از 12 هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزی استان در حال تحصیل هستند که از این تعداد بیش از  4 هزار نفر آنها دانش آموزان عشایری  هستند و این  یک نقطه قوت و افتخار برای استان است.

وی تاکید کرد: آرزوی من این است تا دانش آموزان نخبه عشایری در استاندارد ترین مدرسه ها  تحصیل کنند. 

به اشتراک بگذارید :