2 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ ۱۲:۰۰:۰۰
کد مطلب:  XxRcoHpU
وزير آموزش و پرورش:
توسعه علمي، مبناي توسعه ملي و شرط بقاي آن است

وزير آموزش و پرورش گفت: توسعه علمي، مبناي توسعه ملي و شرط بقاي آن است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، پيش از ظهر امروز فخرالدين احمدي دانش آشتياني در جشنواره تجليل از برگزيدگان پژوهش و فناوري دانش آموزي كه در دبيرستان شريعتي منطقه دو تهران برگزار شد، اظهاركرد: به دانش آموزان پژوهشگر برگزيده و به مسئولان و نهادهاي دست اندركار اين انتخاب فرخنده، صميمانه تبريك وخسته نباشيد عرض مي كنم.

وزير آموزش و پرورش تصريح كرد: جشنواره ها در هر سطح و با هر زمينه اي كه باشند،  نماد و نهاد جلب توجه، حساسيت و مشاركت نخبگان و عامه مردم در اموري هستند كه در فرآيند توسعه همه جانبه ، موزون  و متوازن كشور تاثير گذار و پيش برنده‌اند، اين مراسم هم از همين قاعده مستثني نيست.

وي خاطرنشان كرد: توسعه علمي، مبناي توسعه ملّي و شرط بقاي آن است، «توسعه » علمي بر كشف استعدادها و ظرفيت هاي نهفته و ارتقاي سطح و حجم سرمايه علمي كشور بنا نهاده شده است. مهمترين بخش اين سرمايه و ظرفيت علمي را بخش نوجوان و جوان آن تشكيل مي دهد.

دانش اشتياني افزود: انديشمندان  و دانشمندان نوجوان و جوان» وقتي به درستي كشف و شناخته شوند و در مسير صحيح رشد و شكوفايي قرار گيرند، مي توانند در فرآيند رشد خلاقيت و نوآوري و ترويج علم و توسعه پژوهش در سطوح مختلف جامعه موثّر باشند.

وزير آموزش و پرورش بيان كرد: كلام درستي است كه « علم امروز ، فنّاوري فرداست » ولي بايد به مقدّمه اين مهم هم توجّه كرد. رشد علم ، بدون رشد خلاقيت و بدون غلبه  «فرهنگ نوآوري» بر حوزه آموزش – در همه سطوح آن از پيش دبستاني و ابتدايي تا آموزش متوسطه و عالي  - امري ناممكن است. «پرورش» ، مقدّم «بر آموزش» است.

وي گفت: به عنوان كسي كه خود را متعلّق به هر دوحوزه «مدرسه» و «دانشگاه» مي داند و ميان «آموزش و پرورش» و نظام «علوم ، تحقيقات و فناوري» ، به ضرورت وجود ارتباط ارگانيك  و هم سرشتي قائل است ، معتقدم همه ما بايد كاري كنيم كه اساس سيستم آموزشي ، تربيت دانش آموز و دانشجوي متفكّر و خلاق باشد.

پژوهشگر بودن يك ضرورت در نظام تعليم و تربيت است

دانش آشتياني اظهاركرد: پژوهشگري ، زاييده آموزش نيست ، بلكه پايه آموزش است . پژوهشگر بودن تنها يك فضيلت در نظام آموزش نيست ، بلكه يك ضرورت در نظام تعليم و تربيت است.

خلق و توليد علم با آموزش هاي بسته بندي شده و با تكيه بر محفوظات به انجام نمي رسد. شكوفايي علم از ابتدا تا انتها ، محصول پژوهش مدار شدن آموزش است .

وزير آموزش و پرورش بيان كرد: وقتي صحبت از اولويت پرورش برآموزش و اولويت پژوهش بر آموزش مي كنيم، مقصودمان محدود شدن در صورت گرايي و فرماليسم نيست . به عبارت ديگر منظور ، اضافه كردن دستوري بر دستورهاي ديگر و بخشنامه اي بر بخشنامه هاي ديگر نيست ، بلكه منظور ، متحول كردن نگرش ها و اصلاح فرآيندها و ساختارهاي يادگيري بر پايه آن است.

وي افزود: آموزش جديد درجهان به طور اعم و در جامعه ما به طور اخص ، نيازمند فهمي جديد ، رويكردي جديد و سياست‌ها و برنامه هاي جديد است. رهيافت ها  و دستاوردهاي جديد نظري و اسناد و برنامه هاي توسعه اي بالادستي مانند «سند تحول آموزش و پرورش» ما را به اين نقطه مهم راهبري مي كند كه  «تفكر خلاق» و «فهم پژوهش بنياد » را مبناي آموزش قرار دهيم.

دانش آشتياني خاطرنشان كرد: واقعيت ها نشان مي دهند كه در مقام اجرا هنوز موانع جدّي اعم از شناختي ، ساختاري و اجرايي در مسير بنيادي كردن پژوهش در نظام آموزش وجود دارد.

وي گفت: تغيير در نگرش » تنها يك مساله درون بخشي نيست ؛ مسأله اي ملّي است كه حدّاقل بايد در همه سطوح تصميم گيري مليّ احساس و درك فايده مند و اثربخش بودن تحقيق به وجود آيد و « تحقيقات » نيز بناي نيل به هر برنامه موفقِ توسعه قلمداد شود.

عضو كابينه دولت تدبير و اميد افزود: تحقيقات، بخش زينتي يا بخش توجيه گر آنچه در حالِ انجام است تلقي نشود. پژوهش يك نياز جدّي و يك ضرورت سرمايه گذارانه به شمار آيد ، نه يك فعاليت حاشيه اي ، خدماتي و مصرفي !

وي گفت: پژوهش شرط لازم براي اعتلاي آموزش ، رشد خلاقيت ، ارتقاي نوآوري ، بومي شدن دانش و گسترش مرزهاي علم تلقي شود.

آموزش پژوهش مدار بايد از مدرسه آغاز شود

دانش آشتياني تصريح كرد: آموزش «پژوهش مدار» ، از « مدرسه » شروع شود ولي « در مدرسه» نماند. از نظر طولي حدّاقل تا بالاترين سطوح آموزش عالي ادامه يابد و از نظر عرضي همراهي و همكاري همه نهادهاي رسمي و غيررسمي ،  حاكميتي و مدني را در بر بگيرد.

وزير آموزش و پرورش افزود: تحوّل در فرآيندها » و«ساختارها» با مبنا قرار دادن « دانش آموز پژوهشگر» و «مدرسه پژوهش گرا» ، اصلاح رويكردها ، مقررات و برنامه هاي موجود را مي طلبد.

دانش آشتياني اظهاركرد: بايد موانعي كه نمي گذارند « مدرسه محيط يادگيري همه باشد» رفع شوند.

وي افزود: بايد براي پژوهشگر شدن دانش آموز ، به پژوهشگر شدن معلّم ،  به پژوهشگرا شدن مديريت مدارس و به پژوهش محور شدن سيستم سياست گذاري ، مديريتي و اجرايي دستگاه آموزش و پرورش و آموزش عالي پرداخت . دانش آموز پژوهشگر از مدرسه غيرپژوهشي بيرون نمي آيد . خلاقيت در پژوهشگري     دانش آموز بايد نتيجه نوآوري مدرسه باشد ، نه حاصل فاصله گرفتن او از نظام تعليم و تربيت رسمي.

دانش آشتياني بيان كرد: بازنگري و تدوين نظام ارزشيابي آموزشي  و نظام تخصيص اعتبارات و چابك كردن فرآيندهاي اجرايي و اصلاح مقررات به سود « پژوهش » و كاهش ديوان سالاري هاي فرساينده به سود «مدرسه» ، از جمله  ضرورت هاي پيش روي ماست.

وزيرآموزش و پرورش اظهاركرد: بايد به تفكّر و نوآوري در آموزش به جدّ بها دهيم . از نقش دادن و محور قرار دادن دانش آموز در سطوح مختلف نهراسيم. ضرورت آزمون و خطا در آموختن براي دانش آموزان را  بپذيريم . پژوهش وقتي جدّي است كه نقش آفرين اصلي آن دانش آموزان بوده و بقيه در خدمت دانش آموز و تسهيل گر كار او باشند.

وي افزود: بايد آموزش و پرورش درهاي خود را به سوي نهادهاي مولّد انديشه ، به سوي تجربه ها و مدارس خلاق ، به سوي مؤسسات علمي ، فرهنگي ، هنري و مدني كه راه هاي نو در رشد و ارتقاي آموزش ، پژوهش ، تفكّر و خلاقيت را  پيموده اند ، بازكند.

دانش آشتياني گفت: بايد به سوي مسأله محوري «پژوهش » ، مساله محوري »آموزش» و موضوع محوري «تحقيقات» رفت . زمان تحقيقات انتزاعي و محدود سپري شده است ، اينك زمان تحقيقات ميان رشته اي و تلفيقي است ( اشاره به تجربه بسته زمين در مدرسه مفيد).

عضو كابينه تدبير و اميد افزود: نكته ديگر اينكه در توسعه پژوهش و توجّه به رقابت هاي پژوهشي در مدرسه به دام كليشه هاي رايج نيفتيم .در اين ميان توجّه به تفاوت پژوهش كودكان و نوجوانان با پژوهشگري محققان ، دانشمندان بزرگسال ضروري  است.

وي افزود: پژوهش در ميان كودكان و نوجوانان عمدتاً از انگيزه هاي كنجكاوانه و ميل به پرسشگري و شناخت محيط نشأت مي گيرد كه با تخيّل خلاقانه، علاقه مندي به تجربه هاي فرا واقع و ساختن دنياي فانتزي هم مي تواند آميخته باشد.

دانش آشتياني افزود: اگر آموزشي در پژوهشگري هست ، بايد بتواند به خلاقيت و دوري آنان از كليشه ها اهميت بدهد ، نه اينكه باعث شود در بهترين حالت ، كودكان و نوجوانان ما كپي هاي ناقص و ضعيفي از پژوهش هاي رايج تهيه و ارائه كنند.

وي اظهاركرد: بگذاريم كودكي و نوجواني به درون دنياي پژوهش وارد شود ، كودكان و نوجوانان را اسير ديوارهاي پژوهش و اسير ديوارهاي آموزش نكنيم. «خلاقيت و نوآوري» مهمترين عوامل صيانت سرمايه هاي انساني ماست.

وزير آموزش و پرورش گفت: همان چيزي كه اساس تعليم و تربيت در اسلام ، اساس تجربه تمدني و علمي ايران و جوهر تأكيدات امام راحل (ره) و رهبري معظم انقلاب در اين دوران است.   

 

به اشتراک بگذارید :