18 رجب 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۲۴ ۱۱:۴۶:۴۰
کد مطلب:  4I4BEDgI
رئيس سازمان نهضت سوادآموزي:
سوادآموزي در حد خواندن و نوشتن،كاهش12درصدي فقر را به دنبال دارد

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي كشور با بيان اينكه آموزش و سوادآموزي در مقطع ابتدايي در كاهش فقر موثر است، گفت: سوادآموزي در حد خواندن و نوشتن منجر به كاهش ۱۲ درصدي فقر مي‌شود.

به گزارش مركزاطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان گيلان، علي باقرزاده در جلسه شوراي آموزش وپرورش گيلان در رشت،  اظهار داشت: با همت دولت، شوراي عالي پشتيباني سوادآموزي در سال 93 پس از 9 سال وقفه فعاليت خود را دنبال كرد.

وي از برگزاري 220 جلسه در استان‌ها خبر داد و گفت: حدود 1390 مصوبه براي حمايت و پشتيباني فعاليت سوادآموزي در اين شورا به تصويب رسيد.

معاون وزير آموزش و پرورش هدف سوادآموزي را كمك به بهبود شرايط زندگي عنوان كرد و افزود: آموزش و سوادآموزي در مقطع ابتدايي در كاهش فقر موثر است و سوادآموزي در حد خواندن و نوشتن منجر به كاهش 12 درصدي فقر مي‌شود.

باقرزاده با بيان اينكه اگر شخصي تا مقطع متوسطه تحصيل كند درآمدش 27 درصد بيشتر مي‌شود، تصريح كرد: يك سال افزايش در مقطع تحصيلي منجر به افزايش توليد ناخالص ملي به مقدار نيم درصد مي‌شود.

وي با اشاره به اينكه يافته‌هاي يونسكو نشان مي‌دهد با آموزش، ميزان مرگ و مير كاهش مي‌يابد عنوان كرد: آموزش تا مقطع ابتدايي احتمال ابتلا به بيماري را تا 10 درصد كاهش مي‌دهد.

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي، 93 درصد معتادان را كم سواد و با سابقه ترك تحصيل عنوان كرد و اظهار كرد: 90 درصد از عابراني كه در تصادفات منجر به فوت مي‌شوند كم سواد يا بي‌سواد هستند.

باقرزاده ميزان طلاق در بي‌سوادان را بيشتر از باسوادان اعلام كرد و گفت: براساس آمار سازمان بهزيستي، طلاق در افراد كم سواد و يا بي‌سواد رايج تر از افراد باسواد است.

رئيس سازمان نهضت سوادآموزي با بيان اينكه دوره‌هاي سوادآموزي براي 70 هزار مدرس، فرصت شغلي ايجاد كرده است خاطرنشان كرد: سهم استان گيلان از اين آمار حدود 2 هزار نفر است.

به اشتراک بگذارید :