26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ ۱۰:۲۵:۱۸
کد مطلب:  PuIieyVZ
معاون پژوهش وزیر آموزش و پرورش :
کار معلمی هُنر ظریفی است که به مهارت و شکیبایی خاصی نیاز دارد

معاون پژوهش،برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران ، روسای ادارات و سرگروه های تحلیل محتوای شهرستان های استان تهران با حضور در سازمان پژوهش از نزدیک با فرایند تدوین، اعتبار سنجی، تالیف، چاپ و توزیع کتاب های درسی آشنا شدند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران ، این دیدار که در قالب شانزدهمین برنامه طرح«سازمان و یک روز با درهای باز» به اجرا درآمده بود، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدیان معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی گفت : این نشست فرصتی مغتنم برای تعامل و تبادل نظر مولفان و سرگروه های تحلیل محتوای کتاب های درسی است.

 وی با اشاره به طرح«سازمان و یک روز با درهای باز» تاکید کرد : این طرح 2 ویژگی مهم و با ارزش در پی داشت. یکی آن که مراجعین با فرایند تدوین، اعتبار سنجی، تالیف، چاپ و توزیع کتاب های درسی از نزدیک آشنا می شدند و دوم آن که فرصت پیش آمده افزایش مشارکت های مردمی در امر تعلیم و تربیت را در پی خواهد داشت.

محمدیان با اشاره به یافته های یک پژوهش میدانی آزمایشی که در اجرای آن صد مدرسه مشارکت داشتند، تصریح کرد: یافته های این پژوهش که قریب 2 هزارنفر در آن شرکت داشتند، نشان داد که اجرای چنین برنامه هایی حد اقل سه دستاورد مهم در پی داردکه از جمله آنها این است که مشکلات عمرانی مدرسه شناسایی و برطرف می شود، مشارکت اولیاء در امور آموزشی و پرورشی مدرسه افزایش می یابد و روحیه تکریم و تجلیل از معلمان به شدت اوج می گیرد.

معاون وزیر و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اشاره به نقد یکی از فرهنگیان در رسانه ها بدون توجه به ضرورت رعایت رابطه طولی و عرضی مطالب کتاب، یادآور شد : اگر این دوستان به جای قلم زنی در جراید، نشستی با مولفان و یا کارشناسان دفتر تالیف داشته باشند، ابهامات ایجاد شده در ذهن آنان برطرف می شود.

محمدیان با تاکید بر اینکه چاپ و توزیع  سالانه 140 میلیون جلد کتاب درسی  با 1 هزار و 150  عنوان کاری دشوار و پیچیده است تصریح کرد : تولید 36 عنوان مجلات رشد در تیراژ 40 میلون نسخه بخش دیگری از وظایف سازمان پژوهش است که با ارائه اطلاعات تکمیلی ، تدریس معلم در کلاس را پشتیبانی می نماید.

وی در پایان خاطرنشان کرد : کار معلمی هُنر ظریفی است که به لطافت، مهارت و شکیبایی خاصی نیاز دارد و باید با توجه به همه ابعاد وجودی دانش آموز با دقت به اجرا گذاشته شود.

 

به اشتراک بگذارید :