24 ذیقعده 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۵ ۱۸:۴۵:۵۹
کد مطلب:  ZiWXHTaG
جلسه کارشناسان متوسطه دوره اول،دوم،فنی وحرفه ای وکاردانش آذربایجانشرقی;
اکرمی: آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و کارگاه ها قلب تپنده مدارس هستند

معاون آموزش متوسطه استان آذربایجان شرقی آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و کارگاه ها را قلب تپنده مدارس برشمرد و گفت: مدیران مدارس برای تجهیز و استاندارد سازی آزمایشگاه ها و کارگاه های مدارس دوره اول و دوم متوسطه و فنی و حرفه ای و کاردانش به منظور کیفیت بخشی و استفاده از آموزش های عملی توجه جدی داشته باشند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، عاشور اکرمی در همایش کارشناسان متوسطه دوره اول، دوم، فنی و حرفه ای و کاردانش و گروه های آموزشی استان در محل باشگاه فرهنگیان با تاکید بر برنامه تعالی مدیریت منطقه ای و مدرسه ای آموزش متوسطه اظهار داشت:  آموزش و پرورش استان اجرایی شدن برنامه ها ی تعالی در مناطق و نواحی تبریز را به جد دنبال می کند و تمام برنامه ریزی های مدیرامن متوسطه استان باید بر اساس این طرح باشد.

وی افزود: امسال برخی از نقاط ضعف برنامه تعالی مدیریت  برطرف شده و مانند سال گذشته در مناطق و نواحی اجرا می شود  و ملاک ارزیابی مدیران و روسای مناطق خواهد بود.

معاون آموزش متسطه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی برشناسایی و نگهداری دانش آموزان لازم التعلیم بازمانده از تحصیل تاکید کرد و گفت:یکی از شاخص های ارزیابی آموزش و پرورش در جهان میزان پوشش تحصیلی دانش آموزان لازم التعلیم است که با اجرای برنامه تعالی مدیریت شاهد افزایش بیش از یک درصدی پوشش تحصیلی در دوره اول متوسطه و نزدیک به یک درصد در دوره دوم متوسطه شدیم.

اکرمی ادامه داد:  برنامه تعالی مدیریت مسیر و وضعیت موجود را مشخص می کند و منابع را در راستای هدف قرار می دهد و از کار متفرقه جلوگیری می کند.

وی گفت: طرح مدام که در مدارس متوسطه اول اجرا می شود برای افزایش مهارت های اجتماعی و میزان مشارکت آینده سازان کشور است  و با این طرح می خواهیم برای آینده کشور ، مدیر تربیت کنیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی طرح نوجوان خوارزمی را یکی از برنامه های مهم دستگاه تعلیم و تربیت برشمرد و اظهار داشت: این طرح که در ادامه جشنواره جابرن حیان در دوره ابتدایی است باید منجر به تقویت فعالیت های پژوهشی دانش آموزان شود و یکی از ملاک های ارزیابی مدیران مدارس  پرداختن به طرح نوجوان خوارزمی خواهد بود.

اکرمی با اشاره به طرح همیار معلم در مدارس دوره اول و دوم متوسطه ادامه داد: معلمان در کلاس درس باید برای بهبود فرآیند تدریس از دانش آموزان بهره ببرند.

وی با بیان این که روش های سنتی در انتقال مفاهیم به دانش آموزان پاسخ گو نیستند، گفت:  معلم عنصر مهم در بهبود تدریس است و برای توسعه مهارت های معلمان و روش های تدریس باید برنامه ریزی کنیم.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با اشاره کسب رتبه اول استان در 14 رشته نظری گروه های درسی افزود: گروه های آموزشی مدرسه در توانمند سازی و افزایش مهارت های معلمان نقش مهمی دارند و با برگزاری کارگاه های آموزشی به خواسته خود در این راستا برسیم.

اکرمی توانمند سازی با رویکرد درس پژوهی و نظارت با رویکرد بالینی را دو وظیفه مهم گروه های آموزشی عنوان کرد و اظهار داشت: نظارت به معنای بررسی و کنترل نیست بلکه نظارت به معنای بررسی وضعیت فعلی و تلاش برای رسیدن به وضعیت مطلوب است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی پرسش های تدریجی  در فرآیند آموزش را مهم عنوان کرد و  بیان داشت: سوالات استاندارد برای کیفیت بخشی به فرآیند تعلیم  و تربیت مهم است و شیوه های نوین ارزشیابی در آزمون های پیشرفت تحصیلی مدارس متوسطه اولو دوم باید مد نظر قرار گیرد.

اکرمی بر جذب خیرین برای کمک به تاسیس مدارس فنی و حرفه ای تاکید و تصریح کرد: برای حل معضلات بیکاری و برای توسعه و اقتدار کشور راهی جز تقویت آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش نداریم.

وی بر توزیع متوازن دانش آموزان در شاخه ها و رشته های درسی تاکید کرد و گفت: رویکرد آموزش و پرورش در شاخه نظری برای کاهش تقاضا در رشته تجربی و افزایش تقاضای رشته ی انسانی است.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی افزود: در شاخه کاردانش نیز رویکرد در جهت افزایش رشته های کشاورزی و صنعتی و کاهش رشته های خدماتی است.

اکرمی با اشاره به فعالیت 39 پژوهش سرا در 39 منطقه استان و نواحی تبریز ادامه داد: پژوهش سراها محل برگزاری کلاس های تقویتی نیستند بلکه محل فوق برنامه های پژوهشی هستند.

وی بابیان این که مسئولیت پژوهش سراها باید به افراد متخصص واگذار شود، گفت: گسترش فناوری های نانو باید جزو برنامه های کلیدی پژوهش سراها باشد.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: یکی از شاخص های ازشیابی کیفیت، فناوری اطلاعات است  و در همین راستا رویکرد آموزش و پرورش هوشمند سازی کلاس است نه مدرسه.

وی آزمایشگاه ها، کتابخانه ها و کارگاه ها را قلب تپنده مدارس عنوان کرد و ادامه داد: مدیران مدارس برای تجهیز و استاندارد سازی آزمایشگاه ها و کارگاه های مدارس دوره اول و دوم متوسطه و فنی و حرفه ای و کاردانش به منظور کیفیت بخشی و استفاده از آموزش های عملی توجه جدی داشته باشند.

به اشتراک بگذارید :