17 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۳ ۱۲:۳۷:۳۸
کد مطلب:  l3cgRNBb
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران:
برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی زمینه همکاری خانواده با مدرسه را فراهم می کند

آئین استانی انتخابات شوراهای دانش آموزی مدارس شهرستان های استان تهران، با برگزاری انتخابات متمرکز ، با حضور سید مجتبی هاشمی، معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در آموزشگاه متوسطۀ دورۀ اول حضرت زینب (س) ناحیۀ دو ری برگزار شد.

به گزارش ادارۀ اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، سید مجتبی هاشمی، معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در این آئین، ضمن نکوداشت یاد و خاطرۀ شهدای فرهنگی و دانش آموزی که با بذل جان زمینۀ استقامت و سربلندی را در ایران اسلامی فراهم آوردند، گفت: در آئین نامۀ اجرایی مدارس برای هر مدرسه 5 رکن، مدیر، شورای دبیران، شورای مدرسه، شورای دانش آموزی و انجمن اولیا و مربیان تعریف شده است که امروز با مشارکت شما دانش آموزان، رکن پنجم این مدرسه تشکیل و تثبیت می شود و دانش آموزان محترم می توانند نهایت بهره برداری را از این شوق و انرژی داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به این امر که آموزش و پرورش باید مطابق با سیاست ها و هدف گذاری هایی که در قوانین جاری خود دارد، در ساحت های مختلف باید کار تربیتی انجام بدهد، از 6 ساحت تربیتی آموزش و پرورش نام برده و ادامه داد: هر انسان باید برای پیشرفت خود در 6 ساحت گام بردارد که یکی از آن ها علمی و فن آوری است که از آن با عنوان تربیت علمی و فن آورانه نام می برند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، تربیت یک سویه و یک جهته فرد در یکی از این ساحت ها را ناقص دانسته و افزود: اگر انسان تنها به تعلیم در یکی از این ساحت ها بپردازد، از وی با عنوان انسان تک بعدی یاد می شود و انسانی پیش روی ماست که تنها در یک بعد خود را تربیت کرده است و ابعاد دیگر خود را رها کرده است.

این مقام مسئول، جسم انسان را یکی دیگر از ساحت های تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش برشمرده و با اشاره به این امر که هر انسان هر چقدر که معلومات در ذهن داشته باشد اما جسم ما جسم پرورش یافته ای نداشته باشد، هر روز دچار بیماری های مختلف جسمی و روانی می شود، اظهار داشت: انسان باید به تربیت دینی و اخلاقی خود، در کنار تربیت جسمی و بدنی نیز توجه کند چرا که کسی که به تربیت جسمی پرداخته است و در جوزۀ تحصیل موفق است، اما در مسائل اخلاقی، اعتقادی کار نکرده است و جایگاه های مختلفی چون پدر، مادر، هم نوع را نمی شناسد و برای این جایگاه ها احترام قائل نیست، این انسان، انسان کاملی نخواهد بود.

هاشمی در ادامه، تربیت سیاسی و اجتماعی را بعد دیگری از تربیت برشمرده و با اشاره به این امر که انسان موجودی اجتماعی است و در بستر اجتماع است که بسیار از استعدادهای او شکوفا می شود، خاطر نشان کرد: انسان کامل در زندگی اجتماعی باید آداب و مهارت های ارتباط اجتماعی را با توجه به نقش های مختلف موجود در زندگی بیاموزد.

وی دانش آموزان امروز را دارای جایگاه ها و نقش های مختلف دانسته و با اشاره به این امر که همۀ این عزیزان باید مهارت هایی را بیاموزند که برای زندگی در جامعۀ آینده آماده شوند، تأکید کرد: یکی از فرآیند هایی که وزارت آموزش و پرورش برنامه ریزی کرده است که در تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان مؤثر باشد، انتخابات شورای دانش آموزی است.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، انتخابات شورای دانش آموزی را، همانند بسیاری از فرآیندهای اجتماعی در جامعه، دارای آدابی خاص برشمرده و گفت: داوطلب شدن، ثبت نام کردن، تبلیغات، هیئت رئیسه، شورای تعیین صلاحیت بخشی از زمینه های آموزش در انتخابات شورای دانش آموزی است که دانش آموزان را برای ورود به عرصۀ انتخابات آماده می کند و تجربه ای ارزنده برای آنان به یادگار خواهد گذاشت.

این مقام از جامعه پذیری سیاسی به عنوان ماحصل تربیت سیاسی برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی در مدارس یاد کرده و در تعریف این عبارت افزود: جامعه پذیری سیاسی یعنی دانش آموزان ما در فرآیندهای مختلف در طول دوران تحصیل آموزش مستمر می بینند که نظام سیاسی را بشناسند و بعد نقش خود را در آن تبیین کنند.

هاشمی، انتقال مفهوم جامعه پذیری به دانش آموزان را مهم ترین کارکرد آموزش و پرورش برشمرده و در ادامه، خوشبین کردن نسل جدید نسبت به نظام سیاسی را از مهم ترین دستاوردهای برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی در مدارس برشمرده و ادامه داد: استمرار فعالیت در نظام سیاسی با برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی برای دانش آموزان تمرین و تعریف می شود.

وی در ادامه خانواده را مؤثرترین عامل در تربیت سیاسی و اجتماعی فرزندان دانسته و برهمین اساس، اظهار داشت: بخش مهمی از کارکردهای برگزاری شورا به خانواده بر می گردد و می توان از خانواده به عنوان عامل اولیه در تربیت شناخته می شود، چرا که در ابتدای ورود به ساحت تربیت، دانش آموزان در بستر خانواه رشد پیدا می کنند و بعد به آموزش و پرورش سپرده می شوند و محیط های آمنوزشی در چند سال نخست زندگی از وجود دانش آموزان بی بهره اند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، از خانواده به عنوان عاملی که در ادامه زندگی راهبری اصلی  جریان هدایت دانش آموزان را به عهده دارد نام برده که با دلسوزی در اوقات مدرسه و در اوقات غیر مدرسه حضانت در تعلیم و تربیت را به عهده دارد و تأکید کرد: برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی به خانواده ها کمک می کند که به وجه مدرسه در تربیت نگرش مثبت داشته باشند.

این مقام مسئول با تأکید بر این امر که برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی زمینۀ همکاری خانواده ها با مدرسه را فراهم می کند، گفت: اگر به بخشی از تبلیغات دانش آموزان در فرآیند انتخابات شورای دانش آموزی نگاه کنیم، نقش خانواده ها پر رنگ تر دیده می شود و بخش مهمی از شعارهای تبلیغاتی دانش آموزان الهام گرفته از آموزش هایی است که در بستر خانواده به دانش آموزان انتقال داده شده است.

هاشمی، تمرین حق انتخاب شدن و انتخاب کردن را از دیگر کارکردهای انتخابات شورای دانش آموزی برشمرده و ضمن تأکید بر این که حق انتخاب، یکی از مهم ترین حقوق شهروندی برای هر یک از افراد جامعه می باشد، افزود: برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی به دانش آموزان کمک می کند که بیاموزند چگونه انتخاب شوند و چگونه انتخاب کنند.

وی با اشاره به این امر که ممکن است هر فرد در انتخاب خود اشتباه کند و فردی را که شایستگی ندارد، با رأی مستقیم خود بر منصب تصمیم گیری بنشاند، اظهار داشت: دوره های مسئولیتی که از انتخابات حاصل می شوند دوره های کوتاهی هستند و با مشارکت در انتخابات شورای دانش آموزی دانش آموزان می توانند بعدها در صحنه های اجتماع بهتر عمل کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل اموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، از حل مسالمت آمیز مسائل و مشکلات را از دیگر کارکردهای برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی برشمرده و با اشاره به این امر که انتخاب شدن و روند برگزاری انتخابات به دانش اموزان کمک می کند که یاد بگیرند تا در صحنۀ اجتماع هر چه در نظر آن هاست، حرف حق نیست و تصریح کرد: باید بپذیریم که بخشی از ادارۀ جامعه را به دیگران سپرد و از نظریات آنان بهره برد.

این مقام مسئول، احترام به نظر دیگران را یکی از مهم ترین تمرین ها در جهت رفتار در یک گروه برشمرده و ضمن تأکید بر جایگاه احترام متقابل در میان آحاد اقشار جامعه، یادآور شد: باید یاد بگیریم که گاهی اوقات این اتفاق می افتد که عضوی از اعضای گروه باید از بخشی از نظرات خود بگذرد تا روند کار گروه دچار مشکل نشود و با نظم پیش برود و هر آن چه که ما میخواهیم قابل فراهم شدن نیست.

هاشمی با اشاره به این که باید این تفکر در دانش آموزان شکل بگیرد که ممکن است در اجتماع نظراتی بیان شود که مخالف نظرات و آرای ما باشد و باید آن ها را پذیرفت، گفت: پذیرش نظرات مخالف کمک می کند که بسیار از مسائل و مشکلات اجتماعی را حل کنیم و در غیر این صورت، باید چوب و چماقی در دست داشته باشیم و هر چه را که در ذهن داشته باشیم، دنبال کنیم و ضمانت اجرای شخصی برای اعمال نظرات خود داشته باشیم که این پذیرفته نیست.

وی در ادامه با اشاره به این امر که جریان انتخابات یک جریان مهم تربیتی است و دانش آموزان عضو شواری دانش آموزی باید در پیشبرد امور مدرسه مشارکت کنند، خطاب به مسئولین در آموزش و پرورش و اولیای دانش آموزان اظهار داشت: توجه به جوان باوری بسیار مهم است و نقش هایی که به دانش آموزان داده می شود از این منظر دیده می شود که استفاده از نیروهای توانمند در حوزه های مختلف مورد نیاز ما هستند و مدرسه در این راستا می تواند به ما کمک شایانی کند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل اموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، اعتماد به دانش آموزان در پذیرش مسئولیت را زمینه ساز رشد دانش آموزان دانسته و تصریح کرد: مشارکت دانش آموزان در امور مدرسه، به فرآیندهای تعلیم و تربیت در مدرسه سرعت می بخشد.

این مقام مسئول، مشارکت دانش اموزان در نهادها و تشکل های دانش آموزی را زمینه ساز ایجاد تفکر جوان باوری در مسئولین برشمرده و در ادامه با اشاره به این که باید پذیرفت که تشکل های دانش آموزی تشکل هایی تشریفاتی نیستند، ادامه داد: بین تشکل و شواری مشورتی و شواری تشریفاتی تفاوت های بسیاری وجود دارد و ما باید به این توجه داشته باشیم که مشورت گرفتن از دانش آموزان کمک کننده به جریان تربیت در سطح مدرسه است.

هاشمی اظهار امیدواری کرد: امیدواریم مشارکت دانش آموزان در امور مدرسه به عنوان یکی از نتایج فرآیندهای ذهنی ما بیش از پیش شکل بگیرد و همۀ مدارس بتوانند از مشارکت دانش آموزان استفاده کنند.

وی در پایان با اشاره به این امر که امروز بیش از 700 هزار دانش آموز در شهرستان های استان تهران در انتخابات شورای دانش آموزی مشارکت می کنند، یادآور شد: برگزاری انتخابات شورای دانش آموزی در 2 هزار و 100 مدرسه در شهرستان های استان تهران نوید بخش این امر است که می توانیم از مدیریت دانش آموزان در فرآیند های مختلف استفاده کنیم.

به اشتراک بگذارید :