28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۳ ۰۹:۴۴:۰۵
کد مطلب:  64Npxako
مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش منتشر كرد:
برنامه پيشنهادي دكتر فخر الدين احمدي دانش آشتياني گزينه تصدي وزارت آموزش و پرورش

مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش برنامه پيشنهادي دكتر فخر الدين احمدي دانش آشتياني گزينه تصدي وزارت آموزش و پرورش را براي اطلاع عموم منتشر كرد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، متن كامل برنامه ارائه شده به مجلس شوراي اسلامي از طرف دكتر فخرالدين احمدي دانش آشتياني به شرح زير است:

"  بسم الله الرحمن الرحيم "

  پيشگفتار:

هدايت دستگاه عظيم و پيچيده «آموزش وپرورش» كه داراي كاركرد زيربنايي در تمهيد پيش نيازهاي توسعه كشور، تقويت اقتدار و امنيت ملي، تولید سرمایه فرهنگی و ارتقاء سرمايه اجتماعي است، مستلزم ابتناء بر برنامه هاي راهبردي و بلند مدت در برنامه ريزي و بهره مندي از روشهاي علمي و توانايي هاي پژوهشي گسترده در اجراست تا بدين ترتيب امكان هم افزايي و ارتقاء كارايي و اثر بخشي اين نهاد ارزشمند فراهم آيد.

خوشبختانه به يمن تلاش هايي كه در طول ساليان گذشته به عمل آمده است، اسناد راهبردي متعددي تدوين شده و به تصويب مراجع مختلف رسيده است كه به پشتوانه آنها مي توان برنامه هاي ميان مدت و كوتاه مدت همسو با سياست هاي كلان توسعه و چشم انداز هاي پيش بيني شده را طراحی کرد و به اجرا گذارد.

 از سوي ديگر در دستگاهي كه ويژگي بارز آن ديربازدهی نتایج سیاست ها و برنامه هاست ، بايد در عين قدر دانستن فرصت ها و استفاده صحيح از آنها، به گونه اي حركت كرد كه در سايه اقدامات مشخص و دستاورد هاي مشهود، سرمايه اعتماد مردم و فرهنگيان نسبت به كفايت و لياقت مديريت دستگاه خدشه دار نشود.زيرا دلبستگي و تاكيد بيش از حد بر دستاوردهاي ملموس و آنی در صورت شتابزدگي در اجراي برنامه ها و انصراف از طي فرآيند هاي عقلاني تصميم سازي، تصميم گيري و اجرا ميتواند  علاوه بر زير سوال بردن برنامه هاي تدوين شده، به نتايجي تهديدآميز و خسارت بار منجر گردد. همچنان كه در گذشته و بخصوص در اجراي مواردي از سند تحول بنيادين چنين شده است. نتيجه اينكه بايد دوراندیشانه و هوشمندانه در مرز پرهيز از اتلاف «فرصت ها» و «شتابزدگي» حركت كرد.

بر اساس اين رويكرد، برنامه تقديمي اينجانب به مجلس شوراي اسلامي، اولا مبتني بر مجموعه اسناد بالادستي مصوب در زمينه تعليم و تربيت و بويژه سياست¬هاي كلي ابلاغي مقام معظم رهبري، سند تحول بنيادين آموزش و پرورش و نقشه جامع علمي كشور است،ثانياً اين برنامه برباورها (انگاره هاي) اینجانب نسبت به تعليم و تربيت استوار است كه در سطور ذيل به آنها اشاره خواهد شدو ثالثاً برنامه پيشنهادي مي تواند به عنوان برنامه تعالي و توسعه نظام تعليم وتربيت در افق 1404 (سال پاياني اجراي سند چشم انداز) محسوب گردد در عين اينكه در مقاطع زماني 1400 (سال پاياني اجراي برنامه ششم ) و 1396 (سال پاياني خدمت دولت يازدهم ) خروجي هايي متناسب با بازه زماني طي شده خواهد داشت.

بديهي است كه در صورت توفيق كسب راي اعتماد نمايندگان محترم ملت، بی درنگ اقدامات خود را براي ساماندهي امور جاري و موضوعاتي از قبيل نيروي انساني، برنامه هاي آموزشي و درسي، مشكلات و معضلات مالي و نظائر آنها آغاز و تلاش خواهم كرد كه فرهنگيان گرانقدر و اولياء ارجمند دانش آموزان با كمترين دغدغه كار تعليم وتعلم فرزندان ميهن عزيزمان را دنبال كنند.

اميد است با ياري حق تعالي و به مدد حضور نيروهاي فهيم و فكور آموزش و پرورش و حمايت هاي آينده انديشانه و همه جانبه مجموعه عوامل سهيم و موثر مانند مجلس شوراي اسلامي و ساير نهاد هاي سياستگزاري و دستگاه هاي اجرايي ذيربط و تشكل هاي مدني و خانواده ها، و نيز نخبگان دانشگاهي و حوزوي و كارشناسان تعليم و تربيت و اصحاب رسانه ها، اجراي اين برنامه با توفيق قرين باشد و به حول و قوه الهي در پرتو سياست ها، برنامه ها و روشهاي نوين تعليم و تربيت، نسل آينده ساز كشور به گونه اي پرورش يابد كه با شكوفايي همه جانبه استعدادهايش، بتواند به عنوان شهروندي كارآمد در مدار ايمان، عقلانيت و خلاقيت، حيات طيبه را در همه ابعاد وجود خويش تجربه كند. (بمنه و كرمه)

بخش یکم- باورها (انگاره ها)

1-آموزش و پرورش مهمترين منبع مولد سرمايه فرهنگی و ارتقاء سرمایه اجتماعي و زمينه ساز توسعه همه جانبه و پايدار است.

2-تعالي و توسعه آموزش و پرورش جز در سايه مساعي همه جانبه مردم و حاكميت و تقسيم كار ملي محقق نخواهد شد.

3-شان اصلي حاكميت در آموزش و پرورش، سياستگزاري، برنامه ريزي و نظارت بر كيفيت ارائه خدمات، آموزشي و پرورشي به مردم است.

4-آموزش و پرورش حلقه اتصال بين حاكميت و مردم است و بايد از اين نظر به عنوان يك نهاد مدني مبتني بر سازوكارهاي مشاركت جويانه و مردم سالارانه انگاشته شود.

5-معلم تعيين كننده حد كيفيت و تعالي در آموزش و پرورش است و بايد از شايستگي هاي اخلاقي و حرفه اي لازم برخوردار باشد.

6-تامين انگیزه مندی و شرایط مناسب و رضايت شغلي معلمان مهم ترين شاخص های موفقيت و پيشرفت آموزش و پرورش است.

7-آموزش و پرورش در تعيين رفتار¬هاي فردي و تربیت شهروندی دانش آموزان نقش اساسي دارد.

8-تجربه يادگيري در هر زمينه اي اساساً بايد بار تربيتي داشته باشد تا رخدادي در فرآیند اجتماعی شدن دانش آموزان به شمار آید.

9-آموزش و پرورش بايد براي شناخت و شکوفایی هرچه علمی تر استعداد هاي ويژه دانش آموزان برنامه ريزي كند.

10- حضور دانش آموزان در مدرسه به عنوان يك تجربه لذت بخش شرط تحقق يادگيري ماندگار است.

11- آموزش و پرورش نيازمند اصلاح برنامه ها و نوسازي فرآيند ها بر مبناي آموزه هاي اسلامي و دستاوردهاي علمي و فناورانه است.

12- اقتصاد آموزش و پرورش نيازمند نظريه پردازي و تدوين مدلهاي جديد و كارآمد علمي است.

  بخش دوم- راهبردها:

1-تمركز بر اجراي مضامين سند تحول بنيادين آموزش و پرورش با توجه به زير نظامها و مبتني بر سه برنامه جامع دوره ابتدايي، دوره متوسطه (اول و دوم) و آموزشهاي فني و حرفه اي و مهارت آموزي.

2-توجه متوازن به ساحت هاي شش گانه تربيت (ذكر شده در سند تحول بنيادين) در مجموعه برنامه ها و اقدامات مورد نظر.

3-تربيت و بهسازي سرمايه انساني با محوريت دانشگاه هاي فرهنگيان و شهيد رجائي و استفاده از ساير دانشگاه ها و نهادهاي ذيصلاح به عنوان مكمل.

4-مشاركت گسترده و موثر معلمان و خانواده ها در تنظيم برنامه هاي مختلف با استفاده از ابزار هاي نوين ارتباطي و اطلاعاتي.

5-چابك سازي تشكيلات و اصلاح فرآيندها و توسعه همزمان اختيارات و مسئوليت هاي مديران صف و مدیران مدارس.

6-توسعه عدالت آموزشي و ايجاد فرصت هاي برابر با تاكيد بر مناطق روستايي و كمتر توسعه يافته.

7-ايجاد همسويي و هم افزايي تعليم و تربيت غير رسمي با آموزش و پرورش بويژه در جهت توسعه فرهنگي و مقابله با آسيب ها و ناهنجاريهاي اجتماعي.

8-مديريت و سياستگذاري در همه سطوح بر اساس يافته هاي پژوهشي.

9-ايجاد تحول در اقتصاد آموزش و پرورش با بهره گيري بهينه از قابليت ها و منابع ملي در جهت توسعه كمي و كيفي تعليم و تربيت.

10- تقويت انگيزه هاي حرفه اي معلمان و مديران با تاكيد بر حرمت، حقوق، منزلت اجتماعی، توانمند سازی و ارتقاء وضعيت معيشتي آنان و تلاش براي رفع تبعيض در نظام پرداخت¬هاي دولتي.

11- پاسداشت سرمایه های نمادین و بزرگداشت مفاخر تعليم و تربيت كشور و تکریم بازنشستگان و تلاش براي ارتقاء منزلت و معيشت ايشان به عنوان پيشكسوتان تعليم و تربيت.

12-رصد تحولات و مطالبات جهاني در باب تعليم و تربيت و تطبيق برنامه ها و نيازهاي زيستن در عصر اطلاعات و ارتباطات در چارچوب استلزامات تعليم وتربيت اسلامي.

13- بالا بردن سطح دانش، مهارت و رفتار دانش آموزان نسبت به پدیده های زیست محیطی و مسائل توسعه پایدار

14-توسعه تعاملات و مبادلات بين المللي بويژه با جهان اسلام.

15- توسعه نظام مند دوره پيش دبستاني با همكاري نهادهاي اجتماعي و مشاركت خانواده ها.

بخش سوم- برنامه ها:

اول- سند تحول بنيادين آموزش و پرورش

1-1- استمرار گفتمان تحول در آموزش و پرورش با تشكيل شورايي از صاحب نظران آموزش و پرورش به منظور بررسي محتوايي " سند تحول بنيادين آموزش و پرورش " و "سند برنامه درسي ملي " و ارزيابي اقدامات انجام شده.

دوم- مديريت و رهبري آموزشي

2-1- باز مهندسي نظام مديريت آموزش و پرورش با رويكرد شايسته سالاري و تمركز زدايي

2-2- تاكيد بر تقويت آموزش كيفي و اثر بخش مديران مدارس به عنوان موثرترين حلقه نيروي انساني در فرآيند تعليم و تربيت با رويكرد مساله محور براي ارتقاء سطح دانش حرفه اي، بينش و مهارت هاي آموزشي و تربيتي آنان جهت ايفاي نقش رهبري آموزشي و تربيتي

2-3- طراحي نظام بهره گيري هدفمند و مداوم از تجارب صاحب نظران اعم از فرهنگيان، استادان و بازنشستگان در جهت افزايش كارايي دروني و بيروني و اثر بخشي نظام آموزشي

2-4- واگذاري تدريجي اختيارات متناسب با ظرفيت ها و مقتضيات به مدارس به عنوان اصلي ترين كانون تعليم و تربيت و ارتقاء جايگاه و نقش آن در توسعه جامعه محلي

2-5- طراحي نظام واگذاري اختيارات اداري و اجرايي در راستاي كاهش تمركز با تاكيد بر تقويت نقش شوراي آموزش و پرورش استانها، مناطق و مدارس متناسب با مقتضيات آموزشي و افزايش كارآمدي شوراهاي درون مدرسه (شوراي معلمان، شوراي دانش آموزي)

2-6- جلب مشاركت نهادهاي محلي و منطقه اي در تعيين سياست هاي اجرايي به منظور ارائه  خدمات آموزشي

2-7- تقويت فرهنگ خودباوري و مسئوليت پذيري در استان و منطقه متناسب با ويژگي هاي سازمان يادگيرنده

سوم- اصلاح و تقويت منابع انساني

3-1- فراهم آوردن زمينه دسترسي معلمان به تجارب خلاق و سازنده در ايران و جهان با استفاده از فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی

3-2- اصلاح نظام پرداخت بر اساس شايستگي ها و صلاحيت هاي حرفه اي معلمان و مديران متناسب با ويژگي هاي شغلي ايشان

3-3- طراحي و اجراي نظام معيشتي و رفاهي ويژه فرهنگيان جهت تامين امنيت و منزلت شغلي آنان

3-4- ساماندهي و به كارگيري بهينه منابع انساني با هدف افزايش اثربخشي نظام تعليم و تربيت

3-5- ارتقاي دانش و مهارت حرفه¬اي معلمان از طریق اقدام پژوهشی و دوره های کوتاه مدت

3-6- تقويت مرجعيت و منزلت فرهنگي و اجتماعي معلمان و حفظ و توسعه سرمایه اجتماعی آنان با اتكاء به ظرفيت هاي درون و بيرون آموزش و پرورش

چهارم- منابع مالي

4-1- افزايش سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومي كشور و مديريت بهينه بر مصرف منابع از طریق افزایش بهره وری

4-2- کسب منابع جدید از طریق ایجاد فرصت ها و ظرفیت های متنوع

4-3- افزايش سهم بخش غير دولتي در منابع آموزش و پرورش با گسترش و تقويت شوراهاي استان و مناطق و توسعه و تقويت مدارس غير دولتي

4-4- طراحي سازوكارهاي فرهنگي و حقوقي استفاده از معافيت هاي مالياتي، عوارض خاص آموزش و پرورش، موقوفات و نظائر آن

4-5- ارتقاء مستمر سطح مشاركت خيرين مدرسه ساز و بسط فرهنگ نيكوكاري و تعاون در سایر مولفه های تعلیم و تربیت با الهام از آموزه هاي ديني براي بهبود كيفيت تعليم و تربيت

پنجم- برنامه درسي

5-1- تعميق و اعتلاي تربيت ديني و اخلاقي دانش آموزان با تاكيد برانس با قرآن و مکتب اهل بیت با رويكرد فطري جهت پرورش حس مذهبي و تعالي هويت ديني و مقابله با آسيب ها و آفت هاي تربيتي و اخلاقي با همكاري حوزه هاي علميه و مراكز ديني

5-2- واگذاري اختيارات برنامه ريزي درسي به استان ها به تناسب ظرفيت ها و توانايي ها و ايجاد شبكه مديريت دانش به منظور تسهيل تبادل تجربيات و حمايت از نوآوري ها در سطح استان، منطقه و مدرسه

5-3- توسعه مشاركت نخبگان، صاحب نظران در انجام امور مربوط به توليد، چاپ و توزيع مواد و منابع آموزشي درچارچوب سياست هاي آموزش و پرورش با تاكيد بر سياست توليد بسته هاي آموزشي و سياست چند تاليفي كتاب هاي درسي

5-4- كاستن از حجم و تعدد دروس براي ارتقاي كيفيت يادگيري با اتخاذ رويكرد در هم تنيده (تلفيقي) در طراحي برنامه هاي درسي

5-6- ايجاد انعطاف در برنامه هاي درسي از طريق اجراي الگوي برنامه درسي سه وجهي الزامي (تجويزي)، انتخابي (نيمه تجويزي)، اختياري (غير تجويزي) وفق مباني نظري سند تحول در اين زمينه

5-7- تدوين طرح تاسيس " سازمان ملي سنجش آموزش " مبتني بر ضرورت پايش دقيق و نظام مند مولفه های کلیدی تعلیم و تربیت در مدرسه و تصويب آن توسط مراجع ذيصلاح

5-8- ارتقاي جايگاه و كيفيت عملكرد دانش آموختگان علوم انساني در نظام آموزشي با ايجاد جاذبه هاي لازم و افزايش انگيزه در جهت جذب دانش آموزان مستعد و سرمايه گذاري براي بهبود كيفيت آموزش در شاخه علوم انساني

ششم- فعاليت هاي پرورشي، فرهنگي و تربيت بدني

  6-1- بازبيني و باز تعريف ساختار، محتوا و فعاليت هاي پرورشي و تشكيلات مرتبط با آن و ارزيابي اجراي قانون احياء معاونت پرورشي با رويكرد تعليم و تربيت اسلامي به منظور توسعه و تقويت كاركرد پرورشي نظام آموزش و پرورش در ساحت هاي شش گانه تعليم و تربيت

6-2- استفاده مطلوب از ظرفيت هاي قانوني سازمان دانش آموزي در جهت توسعه مشاركت فعال دانش آموزان براي انجام فعاليت هاي پرورشي و به كارگيري ظرفيت ها و امكانات ساير سازمانهاي دولتي و غير دولتي، سمن ها و نهاد هاي فرهنگي در اين زمينه

6-3- توسعه و تقويت فعاليتهاي تشكلهاي دانش آموزي (بسيج دانش آموزي، اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان، پيشتازان و فرزانگان، شوراها و مجلس دانش آموزي، ...) به منظور رشد هويت ديني، ملي و اجتماعي دانش آموزان و كسب شایستگی ها و مهارت های شهروندي

6-4- تقويت و تعميم برنامه هاي ورزش همگاني در سطح مدارس و هماهنگي با ساير تشكلها و نهاد هاي اجتماعي براي افزايش بهره وري برنامه هاي ورزشي

6-5- مشاركت در عرصه ورزش قهرماني كشور در رده سني زير 18 سال

6-6- استقرار نظام فراگير مشاوره و راهنمايي اعم از تحصيلي، شغلي، رواني و اجتماعي براي دانش آموزان و خانواده ها با استفاده از مشاوران، معلمان و مربيان و بهره گیری از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد

6-7- كمك به افزايش مهارتهاي هنري و خلاقيت فكري دانش آموزان با استفاده از ظرفيت كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان و برنامه هاي فرهنگي و هنري مدارس

هفتم- تربيت فني و حرفه اي

7-1- تاكيد بر يادگيري مهارت هاي فناوری و كارآفريني در آموزش عمومي متناسب با آمايش منطقه اي و توانايي ها و نيازهاي سني دانش آموزان وپايه هاي تحصيلي مختلف جهت توسعه شايستگي حرفه اي و اقتصادي دانش آموزان

7-2- طراحي نظام جذب، نگهداشت و ارتقاء هنر¬آموزان و نيروي انساني مورد نياز در اين زمينه با توجه به ويژگي هاي اين آموزش ها

7-3- مشاركت در طراحي و تدوين برنامه كلان توسعه آموزش هاي فني و حرفه اي با توجه به سياست هاي كلي اشتغال

7-4- ايجاد تنوع در منابع مالي و استفاده بهينه از ظرفيت و امكانات بخش دولتي و غير دولتي براي توسعه آموزش هاي فني و حرفه اي و افزايش كيفيت آنها

7-5- افزايش كارايي بيروني و اثر بخشي آموزشهاي فني و حرفه اي براي پاسخگويي به نياز بازار كار و اشتغال مولد

هشتم- مشاركتهاي مردمي

8-1- اجراي كامل مصوبات قانون مدارس غير دولتي با تاكيد بر ايجاد صندوق حمايت از مؤسسان مدارس غير دولتي

8-2- بازنگري قوانين و مقررات مربوط به مدارس غير دولتي با رويكرد پشتيباني از مؤسسان و سرمايه گذاران مدارس و به كارگيري ظرفيت ها و امكانات بخش عمومي و تعاوني ها در توسعه مدارس غير دولتي

8-3- بازتعریف نقش انجمن هاي اولياء و مربيان به منظور افزايش ميزان مشاركت خانواده ها در فعاليت هاي آموزشي و تربيتي مدرسه.

نهم- گروههاي آموزشي خاص

9-1- توسعه فرصت هاي دسترسي به آموزش هاي با كيفيت مطلوب به منظور توانمندسازي متربيان ساكن در مناطق محروم، روستاها، حاشيه شهرها، عشاير كوچ رو و مناطق دو زبانه

9-2- توسعه فرصت هاي دسترسي به آموزش هاي با كيفيت مطلوب براي دانش آموزان داراي نيازهاي ويژه (استعدادهاي درخشان و استثنائي) از طريق بازنگري عملكرد آموزش و پرورش در اين عرصه

دهم- نهادهاي صنفي و مدني

10-1- گسترش ارتباط و تعامل با تشكل هاي صنفي فرهنگيان و نهادهاي مدني و انجمن هاي علمي فرهنگيان و تقويت نقش و جايگاه آنها در فرآيند تصميم سازي و انتقال مطالبات، انتظارات و ايده هاي فرهنگيان به مديريت آموزش و پرورش

10-2- تدوين طرح تشكيل سازمان نظام معلمي براي ارتقاي منزلت حرفه اي فرهنگيان و واگذاري بخشي از مسئوليت هاي غير حاكميتي آموزش و پرورش به آن  

يازدهم- فضاي آموزشي

11-1- طراحي و ساخت فضا هاي آموزشي متناسب با مقتضيات و الزامات برنامه درسي، تحولات بافت جمعيتي، اصول شهرسازي و معماري و شرايط اقليمي با تاكيد بر استفاده از فناوري نوين ساخت و تجهيز فضاهاي آموزشي با رعايت الگوي معماري اسلامي – ايراني

11-2- ایمن سازی فضاهای آموزشی

دوازدهم: فناوري اطلاعات

12-1- بازنگري در اقدامات انجام شده در زمينه بهره برداري از فناوري هاي نوين آموزشي و ساماندهي آنها در جهت افزايش  اثربخشي فرآيند ياددهي - یادگیری

12-2- طراحي و تاسيس شبكه ملي " تدبير و تعالي تعليم و تربيت " با هدف تقويت بنيه كارشناسي آموزش و پرورش، با عضويت استادان و كارشناسان ارشد تعليم وتربيت و رشته هاي مرتبط ( مجمع مشاوران مجازي ) از طريق استفاده از ظرفيت فناوري هاي جديد

سيزدهم: ساير اقدامات

13-1- تدوين طرح جامع توسعه روابط و همكاري هاي بين الملل آموزش و پرورش وپيش بيني ساختار تشكيلاتي متناسب با آن

13-2- استقرار نظام خلاقيت و نوآوري در آموزش و پرورش و حمايت مادي و معنوي از مديران، معلمان و دانش آموزان خلاق و نوآور

13-3- اصلاح ساختار و برنامه هاي نهضت سواد آموزي به منظور كاهش نارسايي هاي فعلي و دستيابي به هدف كلي محو بي سوادي

13-4- ساماندهي مدارس خارج از كشور در جهت افزايش جاذبه و ارتقاء سطح كارايي و اثربخشي اين مدارس

13-5- تغيير جايگاه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش از زير مجموعه سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي به نهادي مشرف بر كل دستگاه تعليم و تربيت

بخش چهارم- فرازهاي مهم اقدامات و برنامه ها تا پايان دولت يازدهم

1- همكاري با مجلس در خصوص احكام مرتبط با آموزش و پرورش در برنامه ششم به منظور حصول اطمينان از لحاظ شدن جايگاه كليدي و زيربنايي تعليم و تربيت در برنامه.

2- سامان بخشيدن به وضعيت صندوق ذخيره فرهنگيان و بانك سرمايه و بنگاه هاي وابسته به آنها در جهت حفاظت از دارايي هاي فرهنگيان، مشاركت ايشان در نظارت بر عملكردها و بهره گيري از نخبگان اقتصادي در افزايش بازدهي اين واحدها.

3- جذب منابع مالي مورد نياز براي پرداخت پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش و ساير معوقات فرهنگيان در سال جاري و ارائه گزارش كامل آن به دولت و مجلس شوراي اسلامي.

4- تدوين و تصويب برنامه آموزش و پرورش 2030 جمهوري اسلامي ايران بر اساس تعهد بين المللي كشور.

5- تدوين و تصويب زير نظام ها و برنامه جامع سه گانه ( ابتدايي، متوسطه(اول و دوم)، فني و حرفه اي و مهارتي ) و بازبيني نقشه راه سند تحول بنيادين بر آن اساس.

6- تدوين و ارائه لايحه رتبه بندي معلمان به مجلس شوراي اسلامي ايران.

7- تقويت ساختار پژوهشي آموزش و پرورش و رفع موانع اثربخشي آن.

8- بازبيني رويه هاي مديريتي در نظام آموزش و پرورش و اصلاح آنها بر اساس معيارها و شاخص هاي اسلامي و علمي مديريتي

9- طراحي سازوكارهاي تخصصي براي بازبيني سند تحول بنيادين آموزش و پرورش بر اساس استلزامات بخش سوم فصل هشتم آن.

10- بررسي و ارائه راهكارهاي ايجاد ظرفيت هاي قانوني به منظور افزايش حقوق و مزاياي فرهنگيان.

11- رفع ابهام از برنامه هدايت تحصيلي در سال اول دوره دوم متوسطه و حل مشكلات و نارسايي هاي ناشي از اجراي آن در سال جاري.

12- پيگيري افزايش سرانه هاي پرداختي به مدارس و تامين منابع براي پرداخت آنها در سال جاري.     

 

 

به اشتراک بگذارید :