19 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ۱۲:۳۴:۳۵
کد مطلب:  m9ssXgLc
مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در نشست شورای سلامت زنان فرهنگی:
امروز با تکیه بر آموزش صحیح باید در استفادۀ بهینه از نیروی انسانی گام برداشت

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران با تاکید بر آموزش صحیح گفت: امروز با تکیه بر آموزش صحیح باید در استفاده بهینه از نیروی انسانی گام برداشت.

به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، نشست شورای سلامت زنان فرهنگی شهرستان های استان تهران با حضور عبدالرضا فولادوند راد، مدیر کل، یدالله شهباز بیگی، معاون پشتیبانی و توسعۀ مدیریت، محمد رحیم، معاون تربیت بدنی و سلامت اداره آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، علی گل محمدی، مدیر گروه بیماری ها، فرانک رحیمی، مدیر گروه سلامت، خانواد ه، جمعیت و مدارس دانشگاه علوم پزشکی ایران، کامبیز نعمتی، مدیر گروه سلامت و جوانان و مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مهرگان امامی نائینی، کارشناس مسئول سلامت میانسالان و سالمندان دانشگاه علوم پزشکی ایران نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی و جمعی از مسئولین دست اندرکار در سالن شورای شمارۀ یک اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران برگزار شد.

عبدالرضا فولادوند راد، مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در این نشست، با اشاره به این امر که در طرح غربالگری سلامت زنان که موضوع نشست امروز شورای سلامت اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران است، 30 هزار زن فرهنگی تحت پوشش قرار گرفته اند و از بسته های سلامت و برنامه های این طرح در حوزه های سلامت فردی و سلامت روان بهره خواهند برد، گفت: همکاری های دانشگاه های علوم پزشکی و اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران قابل تقدیر است.

وی در ادامه، با اشاره به این امر که در جوامع پیشرفته وظایف به هم تنیده شده است، افزود: تمامی سازمان و ها ادارت موظف هستند در موضوع سلامت به یکدیگر کمک کنند و با هم در ارتباط باشند.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، تأکید بر حفظ سلامت را مهم ترین اولویت پیش روی دست اندرکاران این حوزه برشمرده و با اشاره به این امر که انسان می کوشد تا با به کارگیری سرمایه، در جهت حفظ و نگهداری داشته های خود گام بردارد، اظهار داشت: در جوامع انسانی به روز و مدرن، سرمایۀ انسانی به عنوان اصلی ترین منبع در حفظ جامعه به کار گفته می شود و همان طور که ما برای حفاظت از وسایل نقیله آن ها را به تعمیرگاه می بریم یا برای حفاظت از بام منزل در فصل بارندگی، به تعمیر ایزوگام می پردازیم، باید در جهت ترمیم و بهینه سازی نیروی انسانی در جامعه گام برداریم.

فولادوند راد، ضمن تأکید بر این که حفظ و به کارگیری صحیح از منابع انسانی در هر جامعه، باید به عنوان یکی از مهم ترین برنامه های ریشه ای و پایه ای مورد توجه و مطمح نظر قرار گیرد، تصریح کرد: ما در ابتدای مسیر حفاظت از سرمایه های انسانی هستیم و باید در این مسیر استوار گام برداریم.

وی با اشاره به این امر که خود مراقبتی و ترویج ان میان آحاد افراد جامعه می تواند کشور را از اتلاف سرمایه در حوزۀ درمان بازدارد، تأکید کرد: در یک جامعۀ متمدن و به روز تمرکز باید بر روی پیشگیری از آسیب جمع شده تا هزینه های درمان کاهش یابد.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، در ادامه با اشاره به این امر که تمام تلاش آموزش و پرورش در دولت تدبیر و امید ارائۀ سبک زندگی سالم به دانش آموزان است، گفت: امروز با تکیه بر آموزش صحیح نیروی انسانی باید در حفظ و مراقبت محیط زیست، مدیریت منابع و استفادۀ بهینه از نیروی انسانی گام برداشت.

این مقام مسئول در ادامه، آموزش صحیح را یکی از ارکان تضمین کنندۀ سلامت نوجوانان امروز و وآنان نسل آینده برشمرده و ضمن تأکید بر ترویج فرهنگ خود مراقبتی در بین دانش آموزان، افزود: متأسفانه در سنین کودکی دیده اشت که برخی از خانواد ها، نادانسته فرزندان خود را به شیوه های مختلف از مراجعه به پزشک می ترسانند که امروزه باید با آموزش فرهنگ مراجعه به پزشک در هنگام بیماری، سلامت فرزندان خود را تضمین کنیم.

فولادوند راد، ضمن تأکید بر لزوم تکمیل جامعۀ آماری دانش آموزان در حوزۀ سلامت، ادامه داد: دانش اموزان و خانواده های انان باید بدانند که اطلاعات پزشکی و شخصی افراد در حوزۀ سلامت نزد آموزش و پرورش محفوظ است و با اتکا به این اطلاع است که می توان در پیشگیری از آسیب های احتمالی گام برداشت.

وی استفادۀ صحیح و به کارگیری یک فرهنگ را از مهم ترین عوامل ترویج موفق آن فرهنگ برشمرده و در بخشی دیگر از سخنان خود، با اشاره به این امر که آموزش و پرورش بهترین بستر انتقال فرهنگ در جامعه است، اظهار داشت: در حوزۀ آموزش ها پیرامون سلامت در جامعۀ آموزشی و پرورشی کشور، نخست باید همکاران فرهنگی زن، سپس همکاران فرهنگی مرد، دانش آموزان و اولیای آنان تحت پوشش آموزش های لازم قرار بگیرند.

مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، از جمعیت فرهنگی و دانش آموز شهرستان های استان تهران به عنوان یک سرمایۀ عظیم انسانی یاد کرده و تصریح کرد: شهرستان های استان تهران با تکیه بر جمعیت خود می تواند یکی از مهم ترین استان های کشور در بحث فرهنگ سازی و انتقال اندیشه در آموزش و پرورش باشد و برنامه های ما می تواند به عنوان یک الگو در دیگر استان های کشور به کار گرفته شود.

این مقام مسئول، ضمن تأکید بر فعالیت دست اندرکاران حوزۀ آموزش و پرورش در بحث الگوسازی در حوزه های سلامت و از جمله خودمراقبتی، یادآور شد: اگر همکار فرهنگی ما به این نقطه برسد که هر 6 ماه یک بار سلامت خود را نزد پزشک مورد بررسی قرار دهد، این رفتار بر روی دانش آموزان و به تبع آن بر روی خانواده ها نیز تأثیر گذاشت و مهم ترین دستاورد آن نیل به جامعه سلامت و عاری از بیماری خواهد بود.

فولادوند راد، در ادامه توجه به سلامت دانش آموزان را یکی از ارکان انتقال صحیح مفاهیم به آنان برشمرده و با اشاره به این امر که اگر توجه به سلامت دانش آموزان مد نظر قرار نگیرد، آموزش مؤثرنخواهد بود، تأکید کرد: انتقال آموزش به افراد بیمار اتلاف هزینه های جامعه را در پی خواهد داشت، بنابراین باید نخست در تضمین جایگاه سلامت در افراد کوشیده و بعد به آموزش آنان پرداخت.

وی همچنین با تأکید بر تدبیر مقام معظم رهبری در نام گذاری سال جاری با نام «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نیز، گفت: پرداختن به خود مراقبتی در میان دانش آموزان می تواند میزان استفاده از داروهای خارجی را کاهش داده و در این راستا از اتلاف سرمایه جلوگیری کند.

فولادوند راد در پایان استفاده از ظرفیت های فردی روز را وظیفۀ هر یک از آحاد افراد کشور دانسته و در ادامه ضمن تأکید بر این امر که تا زمانی که جوان و شاداب هستیم باید به کشور خدمت کنیم، اظهار امیدواری کرد: امید آن داریم به گونه ای رفتار کنیم که پس از اتمام فعالیت هایمان احساس خرسندی از انجام کار داشته باشیم.

به اشتراک بگذارید :