26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۸/۰۲ ۰۸:۴۹:۴۸
کد مطلب:  AzHGU2nh
پیام مدیر کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران به مناسبت هفته پدافند غیرعامل:
ترویج گفتمان و مردمی کردن پدافند غیرعامل یکی از رویکردهای کلیدی این اداره کل است

در این پیام آمده است : فرایندها و تدابیر یاددهی و یادگیری، ذاتی‌ترین وظیفه‌ی عملکردی آموزش و پرورش است.

آموزش و پرورش ، به عنوان یک نهاد مهم، نقشی استراتژیک و زیرساختی را درجهت تحقق فرمان مقام معظم رهبری(مدظله العالی)در راستای اهداف پدافندغیرعامل ایفا می کند. فرایندها و تدابیر یاددهی و یادگیری، ذاتی‌ترین وظیفه‌ی عملکردی آموزش و پرورش است. در این نهاد گسترده و متنوع (از لحاظ مخاطب)، پدافندغیرعامل به عنوان تسهیل کننده مدیریت بحران باید جایگاهی ویژه داشته باشد. چرا که حفظ تعادل بین منابع و نیازها که هدف اصلی پدافندغیرعامل است، نقشی تعیین‌کننده و کلیدی دارد.

 

ترویج گفتمان یا به عبارتی مردمی کردن پدافند غیرعامل یکی از رویکردهای کلیدی این اداره کل است. در پرتو آموزش انسانها متحول می شوند . در پرتو پرورش ، تربیت می یابند. لذا آموزش و پرورش ، ملت سازی می کند شهروند مسئول و دانا تربیت می کند و به توسعه فرهنگی  ، اقتصادی ،‌سیاسی و اجتماعی جامعه می پردازد.

آموزش و پرورش به واسطه گستردگی مخاطبان از حیث دانش آموزان و همچنین به عنوان بزرگترین نهاد اجتماعی از نظر پرسنل اداری و خانواده های آنان و نیز از جهت فراگیری ذی نفعان می تواند تجلی گاه ظهور و بروز مصون سازی و پایداری کشور، با اقدام و عمل به اصول و مفاهیم پدافند غیر عامل در جامعه باشد. این نهاد موثرترین بستر برای تولید و ارائه برنامه های متناسب با مقوله پدافند غیر عامل جهت مصون سازی کشور از بسیاری از تهدیدات است .نگاهی هوشمندانه به آینده استفاده از این نهاد اجتماعی بی بدیل برای هدف گذاری و پیگیری برنامه های مرتبط با پدافند غیر عامل من جمله پدافند اقتصادی و مردم محور در کشور را ضروری می سازد. و غفلت از این بستر مهم اجتماعی و عدم بهره گیری از آن ممکن است هزینه های کلان و فرصت های طولانی را برای ایجاد و استقرار امنیت در ابعاد مختلف را به کشور تحمیل نماید.

امید است با نهادینه سازی هنجارهای سیاسی و اجتماعی مورد نظر و کاربردی پدافند غیر عامل برای ایمنی جامعه در برابر تهدیدات شاهد اقتدار بیش از بیش کشورمان در نظام جهانی باشیم.

 

به اشتراک بگذارید :