20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۱۴:۴۰:۰۶
کد مطلب:  31Srmmnp
رئیس اداره انجمن اولیا ومربیان آموزش وپرورش آذربایجانشرقی:
بحث آموزش خانواده مورد تاکید دستگاه تعلیم و تربیت آذربایجان شرقی است

رئیس اداره انجمن اولیا ومربیان آموزش وپرورش آذربایجان شرقی در گفت و گو با واحد خبر اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان، گفت: انجمن اوليا و مربيان استان آذربایجان شرقی در بحث آموزش خانواده «آموزش چگونگي ارتقاي سلامت رواني والدين و كودكان، دستيابي به مهارت هاي پدر و مادر بودن و آمادگي فرزندان براي ورود به دوره پيش دبستاني را مورد تاکید قرار داده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی،اصغرشفائیه بیان کرد: تأثير مشاركت اوليا در ارتقاي فرآيند آموزشي و تربيتي فرزندان، شيوه هاي عملي تربيت ديني، والدين اثر بخش و خانواده يادگيرنده از مهمترين آموزش هاي لازم براي ارائه خانواده هاي دانش آموزان ابتدائی است.

وی ادامه داد: همچنين تربيت ديني نوجوان، انتظارات و وظايف نوجوان در دوره بلوغ و آشنايي با برنامه ريزي و مديريت زمان در دوره نوجواني از برخي سرفصل هاي آموزش خانواده به دانش آموزان دوره راهنمايي است.

رئیس اداره انجمن اولیا ومربیان آموزش وپرورش تصریح کرد: آموزش مفهوم كار آفريني و حوزه هاي عملي و عملياتي مربوط به آن، آشنايي با روش هاي كارآمد براي هدايت و تربيت ديني دانش آموز و ارائه الگوي ارتباط مطلوب به جوان و مهارت هاي اثربخش براي جوان از مهم ترين آموزش هاي لازم به والدين دانش آموزان دوره دبيرستان محسوب مي شود. همچنین آموزش هايي نيز براي والدين دانش آموزان مقطع پيش دانشگاهي كه در آستانه ازدواج قرار دارند، ارائه مي شود.

شفائیه عنوان کرد: درباره برنامه های آموزش خانواده، وجود 7 مركز مشاوره و راهنمایی در استان و برگزاری دوره آموزش خانواده در سال تحصیلی گذشته اهمیت آموزش خانواده را نشان می دهد. آموزش هاي خانواده همواره طي ماه هاي آذر، دي، بهمن و اسفند به والدين دانش آموزان ارائه مي شودو مراکزراهنمائی ومشاوره خانواده در سطح استان در دو ناحیه تبریز ناحیه یک وچهار و در مناطق آماده ارائه خدمات به اولیای دانش آموزان است.

وی اعلام کرد: انجمن اولیا و مربیان با هدف  همفکري، تلاش، ياري و همکاري براي بهبود و پيشرفت هر چه بهتر امرتربیت دانش آموزان از طريق آگاه کردن اوليا به مسائل ديني، تربيتي، اخلاقي و مشاوره در هماهنگ کردن روش هاي تربيتي و آموزشي در محيط خانه و مدرسه، ايجاد و تحکيم پيوندهاي عاطفي، اخلاقي و انساني بين اوليا و مربيان فعالیت می کند .

شفائیه یادآور شد: از برنامه های انجمن اولیا و مربیان آذربایجان شرقی می توان به تأمین مشارکت فکری، فرهنگی، عاطفی و آموزشی اولیا و تقویت، هماهنگی و همسویی تربیتی و آموزشی خانه ومدرسه، جلب همکاری اولیای دانش آموزان جهت مشارکت و کمک و ارتقای کیفیت فعالیتهای دانش آموزان  اشاره کرد.

وی همچنین افزود: استفاده از مهارت ها وتخصص اولیا و ارائه پیشنهادهای لازم به مدیر مدرسه همچنین تهیه برنامه ی بهداشتی و پزشکی با مشاوره ی افراد آگاه و کمک به مراقبان بهداشت ونظارت بر اجرای آن در مدرسه،  خدمات فوق برنامه، اتخاذ تصمیم نسبت به سرویس حمل ونقل دانش آموزان ، مشاوره و برنامه ریزی در جهت تحقق هر چه بهتر اهداف انجمن، همکاری و مشارکت با شورای معلمان صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: تلاش و همکاری برای جلب مشارکت اولیای دانش آموزان، صاحبان ِتخصص ، افراد خیر ومؤسسات خیریه در تأمین امکانات مورد نیاز، نظارت بر چگونگی اخذ کمکهای مردمی با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و نظارت بر نحوه هزینه وجوه حاصل از کمکهای مردمی نیز از برنامه های این اداره انجمن اولیا ومربیان آموزش وپرورش آذربایجانشرقی به شمار می رود.

شفائیه با بیان اینکه عواملي باعث عدم استقبال اولياء از جلسات انجمن و مربيان  شده است،افزود: فقر فرهنگي ، بي توجهي به سرنوشت فرزندان ، گرفتاري هاي شغلي ، عدم شناخت نسبت به انجمن ،هم چنين عواملي هم چون ترس اوليا از درخواست وجه مالي ، ترس از برخورد خشن در مدرسه با اوليا ، تعداد زياد فرزندان ، عدم اعتماد به مدرسه از جمله این عوامل است.

وی اظهار کرد: در ۲ الی ۳ دهه پیش انجمن از هدف اصلی خود دور بود و نگاه اولیا به مدرسه از بعد اجرایی و مالی و تداركاتی مورد توجه قرار می گرفت و اگر دعوتی صورت می گرفت از طرف انجمن، تصویر مشاركت های مالی در ذهن نقش می بست. اما در ۵ الی ۶ سال گذشته انجمن اولیا و مربیان روی منشور اصلی خود یعنی ساماندهی فرایند تعلیم و تربیت در مدرسه و خانه متمركز شده است. وساختارهای شخصیتی كودك در فرایند مثلث مدرسه، خانه و جامعه شكل می گیرد. تعریف و ادبیات تازه ای از این فرایند انجام گرفته اما هنوز فاصله زیادی با نقطه مطلوب و هدف اصلی وجود دارد.

شفائیه با  بیان اینکه  حضور مستمر والدین در مدرسه برای همفكری و مشاركت در رساندن بار تعلیم و تربیت به مقصد یكی از ضروریات است،گفت: برخی اولیا برای مشاركت، تعامل و همفكری برای حل مسائل و مشكلات مدرسه و پیشبرد اهداف آموزشی به مدرسه مراجعه می كنند كه این به هدف اصلی انجمن نزدیك تر است.

رئیس انجمن اولیا و مربیان استان تاکید کرد: اما گروهی دیگر از والدین فقط موقع ثبت نام و گرفتن كارنامه به مدرسه مراجعه می كنند و گروه سوم هم وقتی مشكل و اختلافی میان دانش آموز با همكلاسی ها و معلمش پیش می آید و تا دچار اختلال یادگیری در مسائل آموزشی می شود به مدرسه مراجعه می كنند.

وی افزود: انجمن اولیا و مربیان در مدارس در نظر برخی از اولیا اهرمی برای دریافت پول از والدین دانش آموزان شده و هرموقع از اولیا به جلسات دعوت می شود اولین موضوعی که به نظرمی رسد بحث دریافت کمک های مردمی از اولیاست چراکه به دلیل اینکه طی این سالها وزارت آموزش و پرورش به مدیران اجازه دریافت هرگونه وجه نقد از والدین را نداده و از این اعضای انجمن هستند که این نقش ممنوعه را بازی می کنند.

شفائیه بیان کرد: اگرچه انجمن اولیا و مربیان استان طی سالهای گذشته با تدوین طرحی در ساماندهی کردن تخصص و مهارتهای والدین دانش آموزان سعی کردیم که رویکرد مالی خود به اعضای انجمن را به همفکری و همیاری تغییر دهیم و با استفاده ظرفیت های اولیا ی محترم در کارکرد مدارس استان استفاده کنیم ،باید بپذیریم که این مشکل در مدارس ما وجود دارد و مدیران به جای دریافت پول از والدین باید خواسته های اساسی خود را مطرح کنند و بیشتر از مهارت ها وتخصص های اولیا عزیزدر اداره کرد مدارس استفاده کنند .

وی عنوان کرد: ایجاد اتاق فکر در مدارس یکی از طرحها و برنامه های اداره انجمن اولیا و مربیان آذربایجان شرقی است که طبق آن اتاقی در مدرسه ایجاد می شود که والدین می توانند با حضور در آن طی ساعات فعالیت مدارس از نزدیک با مشکلات و مسائل مدرسه آشنا شوند و با همفکری مدیر و معلمان مدرسه در رفع آن تلاش کنند.

این مقام مسئول تصریح کرد:این طرح که قطعاً می تواند در پیوند عمیق تر بین والدین و معلمان نقش بزرگی را ایفا کند. همچنین انجمن اولیا و مربیان دارای مجلات و نشریه های تخصصی در بحث آموزش خانواده  برای اولیا است که از لحاظ کیفی طی سالهای گذشته تغییرات خوبی شده و با مسائل و مشکلات دانش آموزان و دغدغه های والدین همسو شده است.

به اشتراک بگذارید :