20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۱۰:۵۴:۴۰
کد مطلب:  yfR1WHoB
معاون آموزش ابتدایی آذربایجان شرقی:
استفاده از افراد متخصص آمار مردودی دردوره ابتدایی را کاهش می دهد

معاون آموزش ابتدایی استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه باید در دوره ابتدایی حتما از افراد متخصص استفاده شود، افزود: با توجه به آمار 3.6 درصدی مردودی دوره ابتدایی در کشور،برای استان قابل قبول نیست.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی،محمد شاطریان در این گردهمایی گفت: مهم ترین رسالت دوره ابتدایی در دو محور مهم پوشش تحصیلی و ارتقاء کیفیت آموزشی خلاصه شده است و تربیت شهروند براساس ارزش های حاکم در جامعه باید خروجی این دوره باشد.

معاون آموزش ابتدایی استان گفت: با توجه به اینکه در دنیا تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جامعه با توجه به استعدادها و توانایی های افراد صورت می گیرد لذا برنامه شهاب در راستای شناسایی و هدایت استعدادهای برتر دانش آموزان در پایه های چهارم، پنجم و ششم در حال اجرا می باشد.

شاطریان اظهار داشت: توجه ویژه به روستاهای کمتر توسعه یافته از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری جز اولویت های اصلی اداره کل آموزش و پرورش بوده و در طول دو سال تحصیلی گذشته اقدامات خوبی صورت پذیرفته است، تجهیز 1200کلاس چندپایه روستایی زیر 19 نفر به کمد کتاب و کتابخانه کلاسی و همچنین تخصیص یکی از تجهیزات فناوری های نوین به   797  کلاس پایه ششم روستایی از آن جمله می باشد.

معاون مدیر کل خاطر نشان کرد: برابر تصمیم شورای آموزش و پرورش استان و همکاری صمیمانه اداره کل ثبت احوال استان فایل اسمی کودکان شش سال تمام در اختیار این معاونت قرار گرفته است که  اگر از طریق وزارت  لیست اسمی کودکان ثبت نام شده درپایه اول را در اختیار این معاونت قرار دهد با تطبیق اطلاعات دو سیستم می توان کودکان بازمانده از تحصیل را در اسرع وقت شناسایی و به موقع جذب کرد و در خصوص ارتقای نرخ پذیرش خالص 6 ساله به عدد 100درصدی نزدیکتر شد.

وی با بیان اینکه بیشترین عامل بازماندگی کودکان از تحصیل مربوط به خانواده های دارای مشکل می باشد. خانواده هایی که بی سرپرست، یا بدسرپرست و یا خانواده هایی که در شرف طلاق می باشند بیشترین فراوانی را دارد.

معاون ابتدایی استان در خصوص تحلیل علت مردودی در پایه اول ابتدایی بیان داشت: در سال تحصیلی  94-93 در استان  1.89 درصد دانش آموزان پایه اول ابتدایی تکرار پایه داشتند، که بیشترین آمار مردودین دانش آموزان پایه اول ابتدایی در مناطق روستایی و کلاس های چندپایه و مختلط می باشد. نیز 55درصد مردودین فاقد تجربه پیش دبستانی هستند.

معاون ابتدایی تاکید کرد: انگیزه تحصیل زمانی بالاست که کیفیت تدریس افزایش یابد و این مهم نیازمند درگیر کردن دانش آموزان در فرایند یادگیری است. لذا ضرورت دارد استفاده از روش های فعال تدریس توسط معلمان ترویج شود.

 

به اشتراک بگذارید :