20 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ ۱۰:۲۰:۴۱
کد مطلب:  03CpRCyV
پاشایی در گردهمایی معاونین ابتدایی نواحی و مناطق:
افق های روشن دوره ابتدایی در اسناد بالادستی ترسیم شده است

مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی گفت: گسترش و توسعه به معنی عام کلمه برای دوره ابتدایی در اسناد بالادستی بارها تکرار شده است که پوشش تحصیلی در اصل قرار دارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایچان شرقی، گردهمایی معاونین آموزش ابتدایی نواحی و مناطق آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی صبح امروز در باشگاه فرهنگیان تبریز برگزار شد.

جعفر پاشایی در این نشست با تاکید بر انجام اقدامات جدی برای رسیدن به اهداف عالی تعلیم و تربیت در سلتحصیلی، گفت: سه موضوع در رویکرد جدید آموزش و پرورش استان بیشتر مربوط به حوزه آموزش ابتدایی است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان تصریح کرد: مسیر اصلی در دوره ابتدایی در ابعاد ملی و بین المللی دارای چند راهبرد اساسی و مهم است چون دوره آغازی برای شکل گیری شخصیت دانش اموزان می باشد.

وی افزود: دوره ابتدایی آغازی برای آموختن یادگیری رسمی است چون که  دانش آموز برای اولین بار قدم در مدرسه و اجتماع می گذارد.

پاشایی اظهار داشت: ابتدایی دوره ای  برای توزیع عدالت اجتماعی در دنیا و هم معیار برای سنجش ارزش های یادگیری و توزیع عدالت آموزشی پوشش در دوره ابتدایی است.

این مقام مسئول متذکر شد: معیاری برای سنجش توسعه یافتگی کشور ها یکی از ابزارهای سنجش پوشش در آموزش  ابتدایی است و این 4 راهبرد اهمیت این دوره را برجسته می کند.

وی خاطر نشان شد: در اسناد بالادستی یعنی سند تحول بنیادین،برنامه درس ملی،برنامه های 5ساله و سند جامع برنامه ملی برای این مقطع افق های روشن ترسیم شده است.

پاشایی افزود: گسترش و توسعه به معنی عام کلمه برای دوره ابتدایی در این اسناد تکرار شده است و این دوره بدلیل حساسیت پوشش توجه زیادی را به خود جلب کرد و نتیجه ان پوشش 90 درصدی نوآموزان و پوشش بالای 99 درصدی در دوره ابتدایی را منجر شد.

مدیر کل به تولید محتوای آموزشی نوآموزان و دوره ابتدایی در 14 جلد اشاره کرد و افزود: اتصال به بانک اطلاعات ثبت احوال برای شناسایی متولین و بازماندگان پیش بینی و برنامه ریزی را دقیق تر کرده است.

وی تجهیز کتابخانه های کلاس و هوشمندی کلاس ها و تولید دفترچه ثبت یادگیری یاددهی از اقدامات ابتکاری عنوان کرد و ادامه داد: این کارها توسط معاونین ابتدایی استان صورت گرفته و جای قدردانی ویژه دارد.

مسئول دستگاه تعلیم و تربیت استان گفت: امسال در قالب طرح های خرید خدمات اموزشی در روستا مرکزی هدف گذاری شده تا هیچ دانش آموزی خارج از سیستم تعلیم و تربیت نماند.

وی اذعان داشت: بحث فعالیت و شروع بکار راهبرای آموزشی انقلابی در این دوره ایجاد کرده و باید راهبران آموزشی را دریافت و نظارت و گزارش دقیق دریافت شود تا فرآیند آموزش حل شود.

پاشایی در خصوص انتظارت اداره کل از معاونین آموزشی  بیان کرد: در این دوره با سه گروه دانش آموز، معلمان و اولیا مواجه هستیم ومعاونین آموزش برای این سه گروه در جهت رسیدن به اهداف تعلیم و تربیت برنامه داشته باشد.

مدیر کل آموزش و پرورش استان متذکر شد:  تکریم معلمان باید حتما رعایت شود و و اگر بخواهید در امر آموزش موفق باشید باید معلم را دریابیم.

وی تاکید کرد: بعنوان معاون آموزشی هیچ روستایی نباید بدون مدرسه،بدون کلاس،بدون معلم و بدون دانش آموز باشد و در خصوص سازماندهی تعیین ماموریت،جلسه،گزارش گیری و نظارت به کار راهبرای آموزشی دقت کافی داشته باشیم در واقع جهت گیری و ریل گزاری به طور مستمرانجام شود.

پاشایی گفت: از ابتدای سالتحصیلی فعال سازی گروه های اموزشی بعنوان موتر محرکه جدی گرفته شود و شناسایی،جذب و نگه داشت  نوآموزان و لازم التعلیم ها و مدارس چندپایه مورد توجه قرار گیرد.

مدیر کل اظهار داشت: ترغیب و هدایت دانش اموزان به پژوهشکده ها برای آمادگی در جشنواره جابربن حیان و استفاده از ظرفیت افراد متخصص فارغ التحصیل مورد توجه باشد.

پاشایی با تاکید بر پوشش تحصیلی اولیای بی سواد دانش آموزان،افزود: حساسیت و احساس مسئولیت در این مورد تاثیرگذار بوده و بی سوادی را ریشه کن می کند.

وی گفت: استفاده از روش های یادگیری عملی با استفاده از ابزارهای آموزشی ،بازدید از مدارس و گزارش آن و تشویق در جهت هدایت و اصلاح به طور مستمر صورت بگیرد.

مسئول دستگاه تعلیم و تربیت استان در پایان یادآور شد: دادن انگیزه در این دوره بسیار مهم است و جز اولین موضوع های بشمار می آید و برگزاری سمینار آموزشی برای هم افزایی و شناسایی نیروی مازاد و اقدامات بیهوده بسیار مهم است.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :