10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۸ ۱۸:۳۱:۵۵
کد مطلب:  vRQz9037
معاون سوادآموزی آذربایجان شرقی
اطلاعات صحیح در سرشماری برای افزایش شاخص های سوادآموزی در جامعه ضروری است

معاون سوادآموزی آذربایجان شرقی در گفت و گو با واحد خبر اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان ،تاکید کرد: شناسایی افراد بی سواد با هزینه ی کم و سرعت بالا از طریق سرشماری مسکن و نفوس 95 به شرط ورود صحیح اطلاعات گام بسیار بزرگ در افزایش شاخص بی سوادی در جامعه است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، محمد حسین اشرفی اظهار داشت: در دسترس بودن آمارهای صحیح و بدون خطا نقش بسیار مهمی در برنامه ریزی و رسیدن به اهداف ترسیم شده در ریشه کنی بی سوادی ایفاء می کند که سرشماری عمومی نفوس و مسکن 95 در سراسر کشور ویژگی هایی دارد که در صورت ورود صحیح اطاعات و مقایسه آن با اطلاعات سطح سواد شهروندان که توسط وزارت متبوع تهیه شده است، می تواند دقیق ترین نتایج را بدنبال داشته باشد.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان در تعریف باسوادی گفت: در نگاه دستگاه تعلیم و تربیت باسواد به کسی اطلاق می شود که قادر به خواندن و نوشتن متون ساده فارسی و مسلط به چهارعمل اصلی در ریاضی باشد.

وی با بیان اینکه در سطح سنجش سواد مدرک لحاظ نمی شود،افزود: حداقل سواد سوم ابتدایی در آموزش رسمی،گذراندن دوره سوادآموزی طبق نظام قدیم دارای قبولی دوره تکمیلی و طبق نظام جدید دارای قبولی در دوره سوادآموزی بعنوان مدارک داشتن سواد محسوب می شوند.

اشرفی در ادامه تصریح کرد: بی سواد به کسی اطلاق می شود که در سن 6 سال تمام نتوانسته در آموزش و پرورش رسمی یا در کلاس های نهضت سوادآموزی ثبت نام کند و هدف این معاونت شناسایی اینگونه افراد بازمانده از تحصیل است.

وی یادآور شد: مسئولیت سوادآموزی بخصوص آموزش اولیای بی سواد دانش آموزان بر عهده مدیران و ارکان اجرایی مدارس می باشد و تجربه فعالیت سوادآموزی چند سال اخیر در مدارس  نشان داده ، مغایریت نتایج سر شماری با سطح سواد واقعی افراد یکی از چالش های جدی محسوب می شود.

معاون مدیر کل متذکر شد: متاسفانه در سرشماری های قبلی تعدادی از افراد با اینکه مهارتهای اولیه خواندن و نوشتن را دارند و یا سطوح مختلف تحصیلی را طی کرده اند ، بی سواد ثبت شده و عده ایی با وجود اینکه نمی توانند بخوانند و بنویسند ، با سواد ثبت شده اند که این مو ضوع اجرای برنامه سوادآموزی را با مشکل مواجه می کند.

اشرفی اذعان داشت: سامانه ثبت اینترنتی سرعت کار را افزایش و هزینه را کاهش می دهد و به همین منظور آموزش و پرورش استان اطلاعات دقیق  سرشماری 1395 به جهت حساسیت مسئله و خصوصا ضرورت ورود صحیح اطلاعات سطح سواد اعضای خانوار در قسمت اطلاعیه های سایت اداره کل آموزش و پرورش استان  جهت توجیح در شوراهای معلمان، جلسات دانش آموزی و انجمن اولیاء قرار داده است.

وی خاطر نشان شد: در این بخشنامه همکاری و پیگیری یکی از معاونین ، مشاوران یا همکاران مدرسه بصورت ویژه جهت توجیه و آموزش دانش آموزان و رصد مداوم اقدامات انجام شده  و مستند سازی آنها تاکید شده است.

اشرفی با تاکید بر اینکه هیچ خانواری نباید از سرشماری محروم شود، گفت: تمامی امکانات مدارس مخصوصا در روستاهای دورافتاده برای ثبت نام در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

معاون سوادآموزی استان بیان داشت: امسال با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر جلوگیری از هدررفت انسانی و اقتصادی از فرصت ایجاد شده برای شناسایی افراد بی سواد و ریشه کنی آن استفاده حداکثری را خواهیم داشت.

وی در پایان گفت: سرشماری اینترنتی از3تا 24 مهرماه سال جاری با مراجعه سرپرست یا یکی از اعضای مطلع خانوار به سامانه www.sarshomari95.ir و تکمیل فرم خانوار در حال اجراست.

به اشتراک بگذارید :