18 رجب 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۰ ۱۴:۲۵:۰۰
کد مطلب:  5AWoqaQm
رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور:
معیار فعالیت های سواد آموزی مبتنی بر تولید سرمایه روان شناختی خواهد شد

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشورگفت:معیار فعالیت های سواد آموزی در آینده مبتنی بر تولید و باز تولید سرمایه روان شناختی خواهد شد.

به گزارش مركز اطلاع رسانی وروابط عمومی وزارت آموزش وپرورش به نقل از استان خراسان شمالی، علی باقرزاده درهمایش فعالان عرصه سواد آموزی و ستاد پشتبانی سواد آموزی خراسان شمالی اظهارکرد: نگاه سنتی مبتنی بر یاددادن خواندن و نوشتن باید به سمت محتوای متونی که سرشار از احساس امید ، انتقال روحیه خوشبینی و احساس خود کارآمدی و تاب آوری باشد برود و در واقع رویکرد روانشناختی مد نظر باشد.

وی ادامه داد:امروز تولید امید ،خوشبینی ،باور به خود کارآمدی و افزایش ضریب تاب آوری که از مولفه های سرمایه رواشناختی هستند باید در برنامه درسی سواد آموزی دیده شود .

باقرزاده افزود: یکی از وظایف گروه پشتیبانی و بهبود کیفیت و برنامه ریزی سود آموزی این است که باید نگاه سنتی که مبتنی بر آموزش خواندن و نوشتن صرف به سمت محتوای متونی که سرشار از احساس امید ،انتقال روحیه خوشبینی و احساس خود کارآمدی و تاب آوری باشد هدایت کند .

وی بااشاره به لزوم بهره گیری از چهار سرمایه فیزیکی، انسانی ،اجتماعی و روانشناختی برای توسعه هر کشور گفت : سرمایه روان شناختی با چهار ویژگی و مولفه امید ،خوشبینی ،خودکارآمدی و تاب آوری اگر در انسان جمع باشند اثر فزاینده و تصاعدی بر سایر عناصر توسعه دارد .

علی باقرزاده ادامه داد: مولفه امید ابزاری برای هدفمندی ومعناداری زندگی مردم مبتنی بر عزم درونی و یک رخداد بیرونی است و امروز در ادبیات سیاسی کشور ما و دیگر کشورها جای خود را باز کرده است، این مولفه به انتخاب هدف بالاتر ، برنامه ریزی برای آن هدف و پشتکار و پی گیری تا رسیدن به نتیجه استوار است .

وی افزود: مولفه خوشبینی باور احتمال رخدادهای خوب بیشتر از رخدادهای بد است و البته خوشبینی از جنس خوش باوری و خیالپردازی نیست بلکه پیامد خوشبینی انتخاب هدف های بالاتر و پیچیده ترو انتخاب افق جهانی و پیمانه بزرگتر برای برنامه ریزی است .

باقرزاده گفت: سومین مولفه خود کارآمدی یعنی باور به توانمندی و ظرفیت های درونی خود برای رسیدن به موفقیت است و عنصر تاب آوری که مسئله بسیار مهمی است که اثر ان در اقتصاد، سیاست و فرهنگ ،آموزش و مناسبات اجتماعی کاملا مشهود است.

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور اظهار کرد : یکی از ویژگی های سرمایه روانشناختی تولید و باز تولید این سرمایه است .

علی باقرزاده افزود : وجود این سرمایه روانشناختی اعتماد به نفس را افزایش می دهد، پرخاشگری و مصرف داروهای روانگردان و مواد مخدر را کاهش می دهد و اضطراب را کنترل می کند.

وی با بیان اینکه بازتولید سرمایه روانشناختی برای افرای را که در شرایط سخت زندگی می کنند از اولویت بالایی برخودار است گفت: رکن اساسی و کلید تولید و بازتولید سرمایه روانشناختی آموزش است .

باقرزاده افزود: آموزش باید برای افرادی که در شرایط سخت هستند به صورت ویژه پیگری شود و یکی ازاین گروها افراد کم سواد و بی سواد جامعه هستند .

رئیس سازمان نهضت سواد آوزی کشور خاطر نشان کرد : معنای سواد در عصر جدید را باید از خواندن و نوشتن صرف که هدف بود به سمت هر آنچه که به به زبیستن و تجربه زندگی بهتر است تغییر دهیم و به سوی یادگیری مهارت ها و قابلیت های برای بهتر زیستن برود .

علی باقرزاده افزود: معیار ارزیابی آینده فعالیت های سواد آموزی بر مبنای مشارکت دستگاه های اجرایی مبتنی بر تولید و باز تولید سرمایه روان شناختی است .

وی با اشاره به برلزوم سرمایه گذاری درآموزش گفت : یک واحد سرمایه گذاری در آموزش ابتدایی 11درصد برگشت سرمایه دارد.

به اشتراک بگذارید :