10 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۷/۱۰ ۱۴:۱۴:۲۸
کد مطلب:  H2Bl3fva
در آئین افتتاح کارگاههای آموزشی آموزگاران ناحیه 3 تبریز؛
شاطریان: خانواده از نظر اثر بخشی مهمترین نهاد اجتماعی است

معاون آموزش ابتدایی استان صبح امروز در آئین افتتاح کارگاههای آموزشی آموزگاران و جلسه ی توجیهی کاربرد بسته ی آموزشی ویژه ی اولیای دانش آموزان پایه اول ابتدایی ناحیه 3 تبریز گفت: خانواده از نظر تعداد، کوچکترین ولی از نظر اثر بخشی مهمترین نهاد اجتماعی است.

اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجانشرقی به نقل از ناحیه 3 تبریز، کارگاه آموزشی  آموزگاران و  جلسه­ ی توجیهی   کاربرد بسته­ ی آموزشی  ویژه­ی اولیای دانش آموزان  پایه اول ابتدایی  با حضور معاون آموزش ابتدایی استان و مدیر آموزش و پرورش ناحیه 3 تبریز و و جمعی از مسئولین و با شرکت 250 نفر از آموزگار پایه اول ابتدایی ناحیه 3 در قالب چهار گروه به مدت دو روز در مدرسه پنج تن آل عبا ومدرسه صائب ناحیه 3 تبریز برگزار شد. 

محمد شاطریان بیان کرد: اولیای دانش آموزان با تغییرات کتب درسی پایه اول آشنایی چندانی ندارند، چرا که محتوای کتب جدید بطور کل با کتب درسی زمان تحصیل اولیاء متفاوت است.

شاطریان در آئین افتتاحیه کارگاه آموزشی معلمان پایه اول ابتدایی ناحیه 3 گفت: از میان نهادهای موجود در هر جامعه، خانواده از نظر تعداد، کوچکترین ولی از نظر اثر بخشی مهمترین نهاد اجتماعی است.

وی افزود: رشد و تعالی، فرهنگ پذیری، ثبات شخصیت وتعادل روانی انسان در درون خانواده شکل می گیرد.  

این مقام مسئول خاطر نشان ساخت: الگوهای معین زندگی خانوادگی در توانایی یادگیری کودک در مدرسه موثراست.

 شاطریان اضافه کرد: این  معاونت با همکاری و مساعد دبیرخانه پایه­ ی اول ابتدایی مستقر در ناحیه 1 تبریز نسبت به تهیه بسته آموزشی در قالب پاور پوینت، فلش کارت و بروشور نمودند که در قالب CD  به تعداد آموزگاران پایه اول ابتدایی استان تکثیر و در دوره ­آموزشی تأمین مدرس میانی  بسته مذکور جهت توزیع بین آموزگاران تحویل گردید.

معاون آموزش ابتدایی استان تصریح کرد: در این بسته اطلاعات کلیدی در تمامی ابعاد از جمله ­: خصوصیات کودک 6 ساله از ابعاد مختلف رشد، مسائل انضباطی مدرسه، تفاوت های فردی، تغییرات کتاب های درسی، رویکرد آموزش و ارزشیابی کیفی– توصیفی ، شیوه های کمک به فرزند خود در مسیر تسهیل فرایند یادگیری و بکارگیری آموخته های خود در زندگی روزمره  و.... را برحسب نیاز به اولیا در جلسات آموزش خانواده و مطالعه در منزل ارائه  دهیم.

شاطریان افزود:از آنجایی که بخش قابل توجهی از ساختار روانی، شخصیت فردی و اجتماعی انسان بعد از خانواده در دوره­ی پیش دبستانی و پایه­ی اول ابتدایی شکل می­ گیرد.

وی ادامه داد: به همین سبب تعامل و همکاری جدی اولیا با مدرسه امری ضروری و اجتناب ناپذیر است زمانی این مشارکت و تعامل اثربخش تر خواهد بود که آموزگار مهارت های حرفه ای لازم را کسب نموده و بتواند اولیا را در خصوص ضرورت ها و آمادگی­ های مورد نیاز برای تعلیم و تربیت فرزندانشان آشنا نماید.

معاون مدیر کل در حوزه آموزش ابتدایی گفت: یکی از رسالت های مهم شما آموزگاران این است ضمن ایجاد انسجام، هماهنگی  و تعامل بین مدرسه، اولیا و دانش آموزان و همچنین توجیه  اولیاء که چگونه می توانند در انجام تکالیف به فرزند خودکمک کنند را مشخص کنید.                                                                                                                         

 شاطریان در بخش پایانی سخنانش اضافه کرد: در بحث ارزشیابی کیفی و توصیفی باید در ارتباط با چیستی، چرایی و چگونگی ارزشیابی توصیفی اولیا را توجیه کنیم و نقش آنان را در انجام فعالیت های دانش آموزان مشخص  کنیم .

در ادامه مدیر آموزش و پرورش ناحیه 3 گفت:  امروز در بحث توسعه کشور ، منابع انسانی ارزشمند ترین منبع توسعه می باشد.

وی افزود، اگر بخواهیم یک کشور پیشرقته داشته باشیم باید بتوانیم انسانها را خوب تربیت کنیم. انسانهایی که بتوانند در فردای جامعه نقش آفرین باشند.

زرین رادبه گفت: آموزش و پرورش نقش زیر بنایی در اعتلای کشور ایفا می کند و در این حیث بیشترین زحمات بردوش معلمان ارزشمند می باشد.

مدیر آموزش و پرورش ناحیه 3 افزود: یکی از زیر نظام های سند تحول بنیادین زیر نظام برنامه ریزی درسی است که برای تحول در زیر نظام برنامه درسی،  برنامه درس ملی تدوین شد که به عنوان یک نقشه راه بتواند ما را به اهداف سند تحول بنیادین برساند.

 

به اشتراک بگذارید :